O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Zvonkovka - Tarzetta spurcata, 19.04.2016 13:39, Yohaness(m), (Houby)

Pokud si pamatujete z loňska, tyto zvláštní zvonkovky jsem nalezl loni na okraji listnatého lesa v Praze, v poměrně hojném počtu. Determinace vyřešena až nyní díky Tori, která položku mikroskopovala a panu Van Voorenovi z AscoFrance, jenž revidoval. Rostly na vyvýšeném místě, které vypadalo, jako když tam někdo před pár lety vyvezl nějakou zeminu. Jinak okolo duby, habry, javor a líska, na zemi také břečťan. Některé plodnice ale rostly takto na holé zemi, největší měla přes 5 cm na výšku. Podloží je vápenaté.

Re: Zvonkovka - Tarzetta spurcata, 20.04.2016 08:37, b.gun(m), (Houby)

Zajímavý nález, gratuluji.

Re: Zvonkovka - Tarzetta spurcata, 19.04.2016 13:39, Yohaness(m), (Houby)

Antonín ji ve své Encyklopedii nemá, naopak Hagara v Ottově ano. Tam má český název zvonkovka nízká, což je tedy zvláštní, anžto je to naše největší (nejvyšší) zvonkovka, udává se až 7cm na výšku.
Zde foto položky z domova.

Re: Zvonkovka - Tarzetta spurcata, 19.04.2016 13:39, Yohaness(m), (Houby)

A jedna nehezká hromadná fotografie kvůli představě variability plodnic. Jinak Slováci mají také pár nálezů a říkají ji tarzeta špinavá, čemuž tedy tato fotka poměrně odpovídá...
Kdyby měla Tori čas, mohla by ji zde založit do atlasu, v mnoha atlasech asi nebude...
Další fotky má Včelda, který jí tam se mnou také fotil. Snad letos také poroste, kontrolovat místo budu.

Re: Re: Zvonkovka - Tarzetta spurcata, 19.04.2016 15:11, chorcheee(m), (Houby)

Jak říkal na našem výletě Forrest: "Houby hledají Yohanesse, ne Yohaness houby". Je to zřejmě pravda! . Gratuluji!

Re: Re: Zvonkovka - Tarzetta spurcata, 19.04.2016 15:21, Tori(m), (Houby)

Založeno, popis doplním postupně. Hodila by se nám IMHO další možnost k "rozšíření houby", totiž "nedostatečně známé".

Re: Re: Zvonkovka - Tarzetta spurcata, 19.04.2016 15:45, alesjirsa(m), (Houby)

Pěkné, gratuluji.

Re: Re: Zvonkovka - Tarzetta spurcata, 19.04.2016 16:36, vevanek, (Houby)

Zajímavá houba a asi ne tak běžná. Jen se zeptám: "Je nutné je vyrvat pro vytvoření hromadné fotografie? Nešlo by je vyfotit jednotlivě?" Mně se to zdá necitlivé, ale je to můj názor.

Re: Re: Re: Zvonkovka - Tarzetta spurcata, 19.04.2016 17:53, Včelda, (Houby)

vevanek - je vidět, že s Yohanessem nejezdíš, protože by jinak taková otázka vůbec nepadla
V tomto případě ale každopádně byla potřeba nabrat materiál na mikroskopii, protože na běžnější druhy Tarzett to nevypadalo. Tyhle byly fakt obří...

Re: Re: Re: Re: Zvonkovka - Tarzetta spurcata, 19.04.2016 18:07, vevanek, (Houby)

Chápu, že na mikroskopování se musí něco vzít. A to nestačí třeba 3 plodnice? Co kdyby jste jich ani víc nenašli, to by jste nemikroskopovali? Já jsem úplný laik a proto mě takové věci zajímají.

Re: Re: Re: Re: Re: Zvonkovka - Tarzetta spurcata, 19.04.2016 19:27, Patrik(m), (Houby)

Gratuluju, tento neznám

Re: Re: Re: Zvonkovka - Tarzetta spurcata, 19.04.2016 23:35, Tori(m), (Houby)

Subjektivní názor: Nevím, s jakým úmyslem tak Yohaness činil, nicméně někdy se to v terénu těžko odhadne, kolik jich vzít. Nejde ani tak o přesný počet plodnic, ale spíš poměr nalezených a sebraných. Jestli jsem správně pochopila z naší korespondence, byl tu i záměr poslat nález k určení na více míst.

U nálezů jako tento, které zkušený člověk nazařadí ani do rodu, hraje roli i to, že může jít o něco vzácného, u nás neznámého, co tam už příští roky nemusí vyrůst (například děravý "nohatý" třeň nejen mně silně připomínal rod Jafnea; u rakouského prvonálezu J. semitosta doslova psali, že plodnice vypadaly jako "na chůdách"). Nebo by někdo mohl později chtít herbářovou položku osekvenovat, tak aby z ní i něco zbylo pro případnou revizi určení (očividně špatně určených sekvencí a/nebo sekvencí bez [dohledatelného] dokladového materiálu není málo v databázích). Pokud by to byl nový druh, bylo by kvůli popisu potřeba mít reprezentativní vzorek různě starých plodnic.
Jiná věc jsou dobře určitelné a známé houby, které člověk vytrhne jen pro účel fotky a pak je tam nechá - viz např. barevné hřiby na nahuby.sk, kolik jich je rozkrojených nebo položených vedle a u toho napsané "exsikát neexistuje".

Je to celkem kontroverzní téma, záleží na individuálním uvážení. Oceňuju, že Yohaness šel s kůží na trh a dal sem i tu skupinovou fotku (která zrovna pro mě je i víc poučná, než ty příliš očištěné plodnice), byť mu muselo být jasné, jakou chválu za ni sklidí.

Re: Re: Re: Re: Zvonkovka - Tarzetta spurcata, 19.04.2016 23:44, Yohaness(m), (Houby)

Tori, díky za podporu...

Re: Re: Re: Re: Re: Zvonkovka - Tarzetta spurcata, 20.04.2016 20:17, Zdeno(m), (Houby)

Souhlasím, více selského rozumu, intuice i vlastního názoru. Všeho s mírou a bez dramatizování...

Re: Re: Zvonkovka - Tarzetta spurcata, 19.04.2016 20:02, vlk(m), (Houby)

...to je smutnej pohled...fakt smutný...

Re: Re: Zvonkovka - Tarzetta spurcata, 19.04.2016 20:42, Honzík(m), (Houby)

...hm, a já byl pokárán za figurku. Souhlasim s Vlkem, ale holt v zájmu vědy jsou jiná měřítka...

Re: Re: Re: Zvonkovka - Tarzetta spurcata, 19.04.2016 23:05, Yohaness(m), (Houby)

Ok, musím reagovat... pro vevanka - na lokalitě bylo asi sto plodnic... Vůbec mi v tom případě nedělá problém fotit skupinu vytržených hub...Vevanku, nerozrušuj se.
Horší to budu mít s Vlkem, anžto on je z mého počínání smutný... a ještě Honzík... to mi tak ještě scházelo.
Takže hoši znova - stovky plodnic, pár jsem jich vyrýpl, položky šly do muzea, nebuďte smutní...

Re: Re: Re: Re: Zvonkovka - Tarzetta spurcata, 20.04.2016 04:59, Honzík(m), (Houby)

...já nesmutnim. Když to má svůj účel, tak to navíc taky umim. Jen ten pohled je fakt smutnej...

Re: Re: Re: Re: Zvonkovka - Tarzetta spurcata, 20.04.2016 07:46, vevanek, (Houby)

Díky za vysvětlení. Já se nerozrušuji, jen jsem napsala svůj dotaz laika. Můj selský rozum to zřejmě vnímá jinak, než váš vědecký.

Re: Re: Re: Re: Re: Zvonkovka - Tarzetta spurcata, 20.04.2016 08:47, Yohaness(m), (Houby)

To není o selském a vědeckém rozumu. Já nejsem mykolog, už jsem to tady několikrát psal. Je to o konkrétním reálném rozhodnutí na místě - když vidím, že jde pravděpodobně o zajímavý druh a zjistím kolik jich na lokalitě roste, vyhodnotím, že si mohu dovolit několik plodnic odnést jako položky či takto vyfotit. Lokalitu jsem poté ještě několikrát kontroloval, rostly tam dalších 14 dní vesele dál, myslím, že jsem populaci nijak neohrozil. Ta fotka měla jediný účel, přikládal jsem ji k mailům odborníkům kvůli reálnému pohledu na plodnice, ostatně Tori vám tu potvrdila, že to má svůj význam.
A co hromady smržů a kačenek, momentálně k vidění prakticky všude? Nikdo nepíše o smutném pohledu, naopak všichni se nad tím rozplývají a to jde o konzum...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zvonkovka - Tarzetta spurcata, 20.04.2016 12:08, vevanek, (Houby)

Tak já zrovna k těmto lidem nepatřím, protože jsem je letos našla poprvé v životě a jenom je fotím. Jenom jsem vznesla dotaz a je to jako kdybych píchla do vosího hnízda. Dál už o tom diskutovat nehodlám.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zvonkovka - Tarzetta spurcata, 20.04.2016 12:39, Yohaness(m), (Houby)

To taky nebylo na tebe, vevanku, v pohodě. Vznesla jsi dotaz a já se snažil co nejlépe odpovědět, žádné vosí hnízdo tady nevnímám...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30