O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Letos poprvé s Veverkou, 06.02.2016 19:41, plysec, (Houby)

Včera jsem se namlsal a dneska jsem si to musel zopakovat. A jelikož byl mimořádně krásný den, podařilo se mi vytáhnout z doupěte i Veverku. Vydali jsme se obhlédnout Hostivařský lesopark.
Hned zpočátku jsem zažil již druhou letošní radost a to prvonálezem lesklokorky;

Re: Letos poprvé s Veverkou, 06.02.2016 19:41, plysec, (Houby)

Doma při úpravě obrázků bylo však po radosti; lesklá nebo jehličnanová...??? ; kdy já už se konečně naučím všímat si pořádně z čeho to roste??!! lokalita je vysloveně listnatá, jen vyjímečně je vtroušena borovice (jehličí na obrázku), ale u toho pařezu si nejsem jistý - borovice nebo dub? Jedle to není určitě, ale l.jehličnanová dokáže vyrůst i na jiných jehličnanech; co si o tom myslíte...?
Teď když na to koukám znovu se přikláním k dubovému pařezu - takže Ganoderma lucidum (asi, snad, doufám...)

Re: Re: Letos poprvé s Veverkou, 06.02.2016 19:44, alesjirsa(m), (Houby)

Podle mě je to zase úplně typická lesklokorka jehličnanová. Sice na pařezu není moc vidět kůra, ale nějaké náznaky tam jsou a přikláněl bych se k pařezu borovice.

Re: Re: Re: Letos poprvé s Veverkou, 06.02.2016 20:06, plysec, (Houby)

Podle vybarvení určitě, ale je to samozřejmě loňská plodnice, tedy už starší a tam se uvádí u l. lesklé vybarvení "červenohnědé až kaštanově hnědé" a třeň "až purpurově černý"; i na netu jsem si našel obrázky označené jako l. lesklá (na což se samozřejmě nedá spolehnout), kde by vybarvení odpovídalo mému dnešnímu nálezu; nicméně, jak už jsem uvedl, našel jsem ji dnes poprvé, takže dám na tebe - určitě s ní máš více zkušeností; ta chyba je u mne - nepodíval jsem se pořádně, z čeho to roste...;

Re: Re: Re: Re: Letos poprvé s Veverkou, 06.02.2016 20:09, alesjirsa(m), (Houby)

Nikoli s lesklokorkou jako spíš s borovou kůrou. Lesklokorku jehličnanovou jsem zatím našel jen jednou, lesklou ještě nikdy.

Re: Re: Re: Letos poprvé s Veverkou, 06.02.2016 21:31, Zdeno(m), (Houby)

Spíše jehličnanová, lesklá by měla světlejší barvy...

Re: Letos poprvé s Veverkou, 06.02.2016 19:41, plysec, (Houby)

Pak si přišla na své i Veverka; na dvou hlívovištích z 5 se zadařilo; obří trsy z podzimu to sice nebyly, ale i tak těch pár čerstvých plodniček potěšilo...;

Re: Letos poprvé s Veverkou, 06.02.2016 19:41, plysec, (Houby)

No a k tomu pár sametonožek a kržatek a spokojenost byla na všech stranách; a jak jsem si přečetl z Veverčina příspěvku, v tuto chvíli je již snědeno...Tak zatím... mějte se prima...zítra se chystám ještě do Šárky;


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30