O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Louka za dědinou..., 16.11.2015 21:06, Patrik(m), (Houby)

Pro někoho to může být jen zanedbaná, nekosená a dokonce až ruderální louka kousek od chatařské oblasti, ale pro mě to je hotový ráj. Je to ráj askomycetů. V létě jsem na této nekosené části louky o velikosti pouhých několika málo desítek čtverečních metrů objevil víc než dvacet různých druhů rostlin a teď na podzim se nestačím divit. Snad na každé odumřelé lodyze bylin tu vyrůstá nějaká voskovička (Hymenoscyphus) a spousta dalších Helotiales a pyrenomycetů. Mezi ještě stále stojícími, ale už mrtvými stonky vratičů, starčků, zlatobýlů a pcháčů lze nalézt i spoustu lupenatých hub. Dnes jsem tam strávil pouhé dvě hodiny (pak už bylo šero) a s těmi všemi nálezy (některé jsem tam musel nechat) bych si vystačil snad celou zimu. Tak vám tu alespoň některé představím.

Re: Louka za dědinou..., 16.11.2015 23:47, Tori(m), (Houby)

Prima inspirace. Až budu za týden doma, taky konečně někam vyrazím.

Re: Louka za dědinou..., 16.11.2015 21:13, Patrik(m), (Houby)

Když tady teď tak hezky plníte atlas, představím vám jednu zajímavou houbu s příbuzenstva svraštělky javorové, kterou jsem tam našel minule.
Hypoderma rubi je pyrenomycet s plodnicemi typu hysterothecium, které se za vlhka otevírají a za sucha jsou nenápadné, uzavřené. Ascus s 8 askosporami, askospory 22 - 26 x 4 um, neseptované, fusiformní. Nejčastěji bývá nalézán na ostružinících (Rubus - druhové jméno rubi), můj nález je však z bazální části odumřelé lodyhy zlatobýlu kanadského. Určitě se nejedná o žádnou vzácnost, i když příliš nálezů z našeho území není známo.

Re: Re: Louka za dědinou..., 16.11.2015 21:52, basset(m), (Houby)

Patriku, "není známo" je možná nepřesný výraz. Spíše bych řekl, že je nikdo nehledá.
Ale jinak máš můj obdiv

Re: Louka za dědinou..., 16.11.2015 21:14, Patrik(m), (Houby)

Na této fotce číšenky hrnečkové vidíte, že s tou diverzitou askomycetů nekecám. Schválně, kolik hub je na této fotce

Re: Re: Louka za dědinou..., 16.11.2015 21:19, alesjirsa(m), (Houby)

Hodně.

Re: Re: Re: Louka za dědinou..., 16.11.2015 21:21, Patrik(m), (Houby)

Já tam vidím 5, možná 6 druhů

Re: Louka za dědinou..., 16.11.2015 21:16, Patrik(m), (Houby)

Potom jsem se s foťákem přesunul asi o 10 cm dál k hraboší díře, tam ve velkém vyrůstaly koprofilní diskomycety Pseudombrophila hepatica.

Re: Louka za dědinou..., 16.11.2015 21:16, Patrik(m), (Houby)

Menší detail.

Re: Re: Louka za dědinou..., 16.11.2015 21:21, alesjirsa(m), (Houby)

Krásné naleziště.

Re: Louka za dědinou..., 16.11.2015 21:19, Patrik(m), (Houby)

Když už se tu tak často objevujou lysohlávky, přidám i já jednu. Vyfocenou asi o dva metry dál. Vyrůstala z mrtvých lodyh bylin a stébel trav. Popisem mi sedí spíše na lysohlávku plevnatou. Co vy na to?

Re: Louka za dědinou..., 16.11.2015 21:19, Patrik(m), (Houby)

Přidám ještě mladší plodnice...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30