O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Tohle u nás roste..., 31.08.2015 14:39, česťula, (Houby)

Hřib moravský???

Re: Tohle u nás roste..., 31.08.2015 14:43, alesjirsa(m), (Houby)

Ano. Doufám, že toho jsi nesebrala. Už tak vidím u toho košíku dole, že jsi sebrala pár hub z Červeného seznamu (hřib bronzový).

Re: Re: Tohle u nás roste..., 31.08.2015 14:58, česťula, (Houby)

Ne, nechala jsem ho tam. Hřibů bronzových jsem měla pár nahoře ... nerostly lokálně, dá se říct, že na jednom až 2 místech. Lidi měly těchto hřibů plné koše...

Re: Re: Re: Tohle u nás roste..., 31.08.2015 15:53, Honzík(m), (Houby)

...staré známé.Tam kde to roste,tak se to sbírá.Na K8 seberou místní skoro všechno jako "modráky".Bronzáky i rudonachy,moravský určitě taky a to tam toho roste daleko více.No,a v kašperskejch zase berou borováky,protože tam prostě rostou...

Re: Re: Tohle u nás roste..., 31.08.2015 17:21, Forrest Run(m), (Houby)

Aleši, nepruď!
Bronzáky nemá cenu nechávat stát, protože přesně jak říká Češťulka, tak je za chvilku někdo jinej, neznalej(ale často želbohu spíš znalej, leč nedbající dobrých mravů) sebere!
Maximálně se je někdy podaří zamaskovat listím, nicméně stalo se mi, že i tohle Hříbkaři-Masaři pokoukli a rozhrabali mi jako divoký svině každej kopeček z listí, kterým jsem se snažil zamaskovat vzácný "barevný" hříbky.

Re: Re: Re: Tohle u nás roste..., 31.08.2015 18:05, alesjirsa(m), (Houby)

To ano, ale moc se mi to na lidech nelíbí, že sbírají houby, které by moc neměly být sbírány. I když to třeba někdy nevyjde, tak bych byl pro to zamaskování. Na druhou stranu bronzováci zase nejsou až tak ohrožení, ale i tak. Samozřejmě u těch ohroženějších druhů, jako je třeba právě ten hřib moravský, který je dokonce řazen ve vyhlášce 395/1992 jako kriticky ohrožený druh, je to zamaskování skoro nutnost, protože běžní houbaři seberou kdejakou hřibovitou houbu a nenapadne je, že u takových hub mohou ohrozit jejich výskyt (a o tom, že za to mohou dostat i vysokou pokutu, ani nebudu mluvit).

Re: Re: Re: Re: Tohle u nás roste..., 31.08.2015 18:34, Forrest Run(m), (Houby)

Jak to říkal Jára Cimrman? "Může se vám to nelíbit, můžete s tím nesouhlasit… ale to je tak asi všechno, co s tím můžete dělat."

Jde především o záchranu biotopů, kde se vzácnějším houbám daří dobře, Aleši, uvědom si, že houby jsou "pouze" pohlavní orgány hub....čímž nechci tvrdit, že je nutný je "vykostit" všechny, na exikaci obvykle stačí 1-2 plodničky...horší je to s těma "Hříbkařema-Masařema"....až někdy budeš mít "svoje" lokality vzácnějších hubek, uvidíš, jak nevděčná a někdy i "opotlamě" terénní osvěta je!

Re: Tohle u nás roste..., 31.08.2015 17:07, Forrest Run(m), (Houby)

Bude to on, v případě pochyb stačí přičuchnout...ucejtíš kokos nebo kopr....
Další nepřímý důkaz je jeho častá vazba na Duby cery...sám jsem jich většinu našel právě pod nimi....jak už jsem Ti psal v Soukromé Zprávě, spoj se s Hanýžkou a jestli to bude nová lokalita, tak exsikáty naopak budou potřeba...sběrem jednotlivejch plodnic se mycelium nijak nepoškožuje a nikdo Tě za to rozhodně penalizovat nebude.
Naopak, vykonáš záslužnou věc a právě na základě muzeálně zaevidovaných exsikátů se dokonce třeba někdy v budoucnu může vyhlásit i nějaká forma rezervace, i kdyby to byl "jenom" Přírodní Park.
Lesáci si tam pak už nebudou moct dělat, co chtěj, takže to třeba nevyplundrujou pasekovou holosečí!:-)

Re: Tohle u nás roste..., 31.08.2015 14:39, česťula, (Houby)

Nějaká mochomůrka

Re: Re: Tohle u nás roste..., 31.08.2015 14:41, alesjirsa(m), (Houby)

Ježohlavá.

Re: Re: Tohle u nás roste..., 31.08.2015 14:44, Tori(m), (Houby)

No ty bláho, že "nějaká". Muchomůrka ježohlavá to je, A. echinocephala (syn. A. solitaria), ohrožený druh. A k tomu ty barevné hřiby, moc pěkný rajón.

Re: Tohle u nás roste..., 31.08.2015 14:39, česťula, (Houby)

Hřib quéletův

Re: Tohle u nás roste..., 31.08.2015 14:39, česťula, (Houby)

Kozák dubový

Re: Tohle u nás roste..., 31.08.2015 14:39, česťula, (Houby)

hřib bronzový

Re: Tohle u nás roste..., 31.08.2015 14:39, česťula, (Houby)

hřib satan

Re: Tohle u nás roste..., 31.08.2015 14:39, česťula, (Houby)

Tak a to je konec vzpomínky na loňský houbařský rok, kdy k nám byl lesík velmi štědrý. V neděli jsem našla 4 quéleťáky, tak snad nám po dešti vykouknou


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30