O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Velikonoční houbová vycházka, 07.04.2015 15:29, alesjirsa(m), (Houby)

Vzhledem k současnému stavu počasí u nás zřejmě žádné kačenky, smrže apod. ještě nevyrazily. Nebo vyrazily, a ještě jsem žádné nenašel.
Jeden z prvních nálezů byl (nejspíš) ostnateček okrový.

Re: Velikonoční houbová vycházka, 07.04.2015 15:29, alesjirsa(m), (Houby)

Závojenek jarních je stále víc a víc.

Re: Re: Velikonoční houbová vycházka, 07.04.2015 19:54, vlk(m), (Houby)

...mám i lupenitej absťák...moc hezký...

Re: Re: Velikonoční houbová vycházka, 07.04.2015 20:05, vevanek, (Houby)

Moc pěkně vyfocené závojenky

Re: Re: Re: Velikonoční houbová vycházka, 07.04.2015 20:07, alesjirsa(m), (Houby)

Děkuji, bylo jich tam mnoho.

Re: Velikonoční houbová vycházka, 07.04.2015 15:29, alesjirsa(m), (Houby)

Toto by mohla být kornatka dubová, ale bez mikroskopu je to asi jen střelba na oko, což ?

Re: Velikonoční houbová vycházka, 07.04.2015 15:29, alesjirsa(m), (Houby)

Zde je jedna záhada. Nedávno tu jedna podobná (neurčená) houba byla. Mohla by to být ta samá. Chorcheee přišel s nápadem, neznaje biotop, na pórnovitku borovou. Tato houba ale rostla na vrbě. Nějaké nápady ?

Re: Velikonoční houbová vycházka, 07.04.2015 15:29, alesjirsa(m), (Houby)

A teď bych vám (těm, co ji neznají) chtěl představit jednu houbu, kterou jsem si určil podle atlasu, snad správně. Všechny znaky odpovídají a jiné, možno zaměnitelné houby se neshodují především v biotopu.
Ohňovec ovocný (Phellinus pomaceus)
Plodnice mohou být kloboukaté, ale i rozlité. Póry jsou poměrně drobné a mají zlatohnědou až šedohnědou barvu, po otlačení jsou tmavě hnědé. Dužnina je rezavá, což mě na houbě upoutalo. Roste hojně na živém i mrtvém dřevě ovocných stromů (což je, jak už jsem naznačil, jedním z důležitých určovacích znaků).
Nejčastěji ho lze najít (podle Hagary) na švestkách. Jelikož ještě ovoce na stromech není, tak jsem přesně nepoznal, na jakém stromě rostli ti moji ohňovci. Ale pokud máte někde poblíž nějaké ovocné stromy, především švestky, můžete se po něm dívat. Na tom jednom stromě jsem objevil asi 6 plodnic, a dokonce, mám takový pocit, když jsem jel z Mnichova autem, tak jsem asi po cestě jednoho letmo viděl (pokud byl na ovocném stromě a já myslím, že ano).


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30