O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

pařezník jemný (Panellus mitis) a rosolovky, 09.12.2014 09:31, chorcheee(m), (O přírodě)

Dobré ráno,

dám pařezníka jemného (Panellus mitis) na borovici, kterého jsem předevčírem našel poprvé.

Re: pařezník jemný (Panellus mitis) a rosolovky, 09.12.2014 09:31, chorcheee(m), (O přírodě)

...ne že by byl nějak vzácný, ale uniká pozornosti...

Re: pařezník jemný (Panellus mitis) a rosolovky, 09.12.2014 09:31, chorcheee(m), (O přírodě)

...navíc hojný je přes zimu, kdy normální člověk přece nechodí na houby .

Re: pařezník jemný (Panellus mitis) a rosolovky, 09.12.2014 09:31, chorcheee(m), (O přírodě)

Pohled zespodu je rozhodující.

Re: Re: pařezník jemný (Panellus mitis) a rosolovky, 09.12.2014 13:14, Zdeno(m), (O přírodě)

Nacházím většinou bílé a drobné...Ten detail je ale jasný...

Re: pařezník jemný (Panellus mitis) a rosolovky, 09.12.2014 09:31, chorcheee(m), (O přírodě)

A na závěr dvě rosolovky:

První je asi klasická rosolovka mozkovitá (Tremella mesenterica) z listnatého dřeva. Parazituje prý na podhoubí i plodnicích kornatcovitých hub z rodu kornatka (Peniophora), i když to nemusí být vidět. Na této fotce nějaké fuj vespod patrné je .

Re: pařezník jemný (Panellus mitis) a rosolovky, 09.12.2014 09:31, chorcheee(m), (O přírodě)

A úplně na konec rosolovka průsvitná (Tremella encephala) z borovice.
Ta se zase má přiživovat na pevníku krvavějícím (Stereum sanguinolentum). No věděli jste to? Já do včerejška ne. Hezký den (tady bude asi bude sluníčko)! .

Re: Re: pařezník jemný (Panellus mitis) a rosolovky, 09.12.2014 12:02, Zdeno(m), (O přírodě)

Když ji rozkrojíš, uvnitř najdeš toho pevníka, kterého obalila...Nebo sbalila pod výhrůžkou?...

Re: Re: Re: pařezník jemný (Panellus mitis) a rosolovky, 09.12.2014 17:30, chorcheee(m), (O přírodě)

Díky, příště udělám! . To je stejně napínavé dozvídat se intimní věci ze života hub - organismů, které vládnou planetě Zemi. Jak říkal jeden můj moc inteligentní spolužák (moc inteligentní se projevuje tak, že má hodně vědeckých článků a neuspokojivý osobní život): "S jakou houbou se spřáhneš, takový bude tvůj osud"...

Re: Re: Re: Re: pařezník jemný (Panellus mitis) a rosolovky, 09.12.2014 17:49, Zdeno(m), (O přírodě)

Ty máš těch článků taky dost...Nejsi spolužák?...

Re: Re: Re: Re: Re: pařezník jemný (Panellus mitis) a rosolovky, 09.12.2014 18:49, chorcheee(m), (O přírodě)

Je to spolužák, ale asi o 3 roky mladší .

Ty asi myslíš mé popularizační články ve Vesmíru a spol. Na ty jsem hrdý, ale podle současného hodnocení vědy jsou to takové šolichy bokem - skoro nijak vědci nepomáhají v jeho vědeckém hodnocení. Kdo nepublikuje v Impaktovaných (peer-reviewed, časopisy s Impakt faktorem) žurnálech, jako by nebyl... "Publish or perish!"

A tak mě dnes nikde nechtějí a můžu se učit houby .

Re: Re: Re: Re: Re: Re: pařezník jemný (Panellus mitis) a rosolovky, 09.12.2014 19:10, Patrik(m), (O přírodě)

Hm, to si nějaký ten tvůj článek rád přečtu, až ho najdu, nebo spíš, bych si rád přečetl
...dyž už jsme u toho...já teď budu psát svou první závěrečnou pololetní práci, vybral jsem si houbovou tématiku, tak mě prosím, kdybych chtěl z něčím poradit a budete vědět, poraďte, budu rád, přece jen, nikdo není vševěd, že

Re: Re: Re: Re: Re: Re: pařezník jemný (Panellus mitis) a rosolovky, 09.12.2014 19:47, Zdeno(m), (O přírodě)

Všechno špatný na něco dobrý a čím jsem byl, tím jsem byl rád...To budiž Tvým krédem....A to dělení na velkou vědu a ostatní je zrádné a zkreslující...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30