O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

prosím o určení houby, 03.11.2014 10:13, Víno Miloš, (O přírodě)

Zdá se mi že je to nějaký druh žampionu, nalezen v Pcích na sídlišti pod smrkem v jehličí, je červavý a v chuti dobrý a nepeprný, je to možné ?
Děkuji Miloš

Re: prosím o určení houby, 03.11.2014 11:20, Zdeno(m), (O přírodě)

Žampion určitě...

Re: Re: prosím o určení houby, 03.11.2014 12:32, alesjirsa(m), (O přírodě)

Usuzuji, že se jedná o moji starou známou pečárku císařskou (agaricus augustus).

Re: Re: Re: prosím o určení houby, 03.11.2014 12:33, alesjirsa(m), (O přírodě)

Určitě je to ona.

Re: Re: Re: Re: prosím o určení houby, 03.11.2014 12:49, basset(m), (O přírodě)

.. určitě není nikdy určitě a v případě pečárek už vůbec. Spokojil bych se s tím, jak psal Zdeno, že je to pečárka. Není vidět ani na lupeny ani na řez ani spodek třeně - takže bližší určení není dost možné.
Aleši, určuješ dost zbrkle.

Re: Re: Re: Re: Re: prosím o určení houby, 03.11.2014 17:17, alesjirsa(m), (O přírodě)

Ano, určitě se klidně i můžu mýlit, ale pro tuto pečárku je charakteristický její klobouk a v tomto případě podoba klobouku naprosto odpovídá pečárce císařské.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: prosím o určení houby, 03.11.2014 17:19, alesjirsa(m), (O přírodě)

Přikládám jednu fotku pečárky císařské.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: prosím o určení houby, 03.11.2014 17:47, Honzík(m), (O přírodě)

...takhle by to bylo jednoznačnější...Barva a "šupinky" na klobouku se můžou měnit dle prostředí(vítr,prudké slunce,růst po drnem atd.)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: prosím o určení houby, 03.11.2014 17:54, alesjirsa(m), (O přírodě)

Ta se ti povedla, ta by byla do alba, kdyby tam byla.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: prosím o určení houby, 03.11.2014 18:00, alesjirsa(m), (O přírodě)

Pardon, do atlasu.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: prosím o určení houby, 03.11.2014 18:05, Honzík(m), (O přírodě)

...no vidíš...A já ji mám vyřazenou jako špatnou(tohle je jen výřez z neostré fotky přeostřený zonerem pro lepší identifikaci)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: prosím o určení houby, 03.11.2014 18:16, alesjirsa(m), (O přírodě)

Podle mě je ukázková.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: prosím o určení houby, 03.11.2014 18:24, Joska(m), (O přírodě)

Aleši klídek! Ber to jako poslední varování. Vystupuješ z pozice všeznalce, cpeš sem rozmazané fotky. Pokud se nezklidníš, začnu tvé příspěvky probírat a mazat.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: prosím o určení houby, 03.11.2014 18:31, alesjirsa(m), (O přírodě)

Dobře, ještě jednou se omlouvám. Budu se snažit, aby se to už neopakovalo.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: prosím o určení houby, 03.11.2014 18:50, MACEK, (O přírodě)

Honzík, mocky si mě při pondělním podvečeru potěšil.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: prosím o určení houby, 03.11.2014 20:33, chorcheee(m), (O přírodě)

Prosímvás, bez toho, abych popíral, že má Joska pravdu, prozradíte mi čím se živí? Pamatuji si od něj jen přízpěvky, kde dělá bububu...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: prosím o určení houby, 03.11.2014 21:09, Joska(m), (O přírodě)

Živí se děláním bububu... ;)
A gramatiku Ti dnes (3x) zvýrazňovat nebudu...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: prosím o určení houby, 03.11.2014 21:27, basset(m), (O přírodě)

"bububuprofesionál"

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: prosím o určení houby, 03.11.2014 18:50, basset(m), (O přírodě)

Aleši,

stejně "charakteristický" klobouk se šupinkami jako císařská má např. i
pečárka Benešova, Agaricus benesii (Pilát) Pilát
pečárka koroptví, Agaricus phaeolepidotus (F.H. Møller) F.H. Møller
pečárka Langeova, Agaricus langei (F.H. Møller) F.H. Møller
a zřejmě i další.

Jukni se na nahuby.sk, tam je seznam pečárek nebo na nasehouby.cz.

Dej vědět, kterou si vybral

Jo a Josku ber s rezervou, holt trochu strašit se musí

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: prosím o určení houby, 03.11.2014 19:31, alesjirsa(m), (O přírodě)

Myslím, že si mně dal dostatečnou lekci. Až na tu pečárku koroptví jsou všechny tyhle uvedené pečárky jedlé (teda doufám, že alespoň teď se nemýlím, protože já se teď očividně mýlím skoro pořád).

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: prosím o určení houby, 03.11.2014 20:45, basset(m), (O přírodě)

jj, tomu se říká "nasávat zkušenosti"

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: prosím o určení houby, 03.11.2014 22:15, Zdeno(m), (O přírodě)

Strašit se nemusí, ale udržovat úroveń stránek ano. Nevděčná to role. V opačném případě bychom se mohli přiblížit jiným, ale to snad nechceme...Jistou paralelu nebo její počátky lze vystopovat, ale snad ještě je tráva potichu...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: prosím o určení houby, 03.11.2014 18:44, vlk(m), (O přírodě)

...mně se líbí a moc...

Re: prosím o určení houby, 03.11.2014 10:13, Víno Miloš, (O přírodě)

2) houbu vůbec neznám, opět sídliště a v trávníku, má lehce nafialovělou nožičku,
v chuti dobrá a nepeprná.
Děkuji Miloš

Re: Re: prosím o určení houby, 03.11.2014 11:20, Zdeno(m), (O přírodě)

Pravděpodobně čirůvka dvoubarvá...

Re: Re: Re: prosím o určení houby, 03.11.2014 12:34, alesjirsa(m), (O přírodě)

Také bych řekl čirůvku dvoubarvou (lepista saeva)


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30