O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

pár fotek z lesa..., 04.03.2014 18:58, Patrik(m), (O přírodě)

První nedočkavci už kvetou, sem tam je již k vidění rozkvetlý plicník...

Re: pár fotek z lesa..., 04.03.2014 18:58, Patrik(m), (O přírodě)

Velice mě však nadchl useklý pařízek kmene celý obsypaný pohárovkami...

Re: Re: pár fotek z lesa..., 04.03.2014 19:03, vlk(m), (O přírodě)

...tak to je bomba...gratuluji...

Re: Re: Re: pár fotek z lesa..., 04.03.2014 19:10, Zdeno(m), (O přírodě)

Opravdu krásná fotka, jak vidno, léčba zabrala...

Re: Re: pár fotek z lesa..., 04.03.2014 20:08, gazela(m), (O přírodě)

Patriku super. Tak tohle jsem ani já v životě neviděla

Re: Re: pár fotek z lesa..., 04.03.2014 22:03, Joska(m), (O přírodě)

Prima! Už je v atlasu.

Re: Re: pár fotek z lesa..., 05.03.2014 05:59, Forrest Run(m), (O přírodě)

Dobrá práce, Páťo, děláš mi radost!

Re: Re: pár fotek z lesa..., 05.03.2014 06:05, Fanda, (O přírodě)

Ahoj,pěkný pohárovky.

Re: Re: pár fotek z lesa..., 05.03.2014 16:36, tapik, (O přírodě)

gratuluji, teď je to o něčem jiném

Re: pár fotek z lesa..., 04.03.2014 18:58, Patrik(m), (O přírodě)

Po dlouhé době jsem narazil na březovníky...

Re: pár fotek z lesa..., 04.03.2014 18:58, Patrik(m), (O přírodě)

Jsou to krásné houby...

Re: Re: pár fotek z lesa..., 04.03.2014 19:11, Zdeno(m), (O přírodě)

Krásné jsou zamlada a chutné v octu...

Re: Re: Re: pár fotek z lesa..., 04.03.2014 20:14, Patrik(m), (O přírodě)

Kdybych mohl, hned bych to skusil, i ty penízovky bych chtěl ochutnat..

Re: Re: Re: Re: pár fotek z lesa..., 04.03.2014 22:43, Zdeno(m), (O přírodě)

Zkoušet není odvozeno od skusu...

Re: pár fotek z lesa..., 04.03.2014 18:58, Patrik(m), (O přírodě)

Je vidět, že navzdory dlouhotrvajícímu suchu v lužních smrčinách je pořád živo...na penízovky smrkové lze teď narazit na každé druhé šišce poloponořené v zemi

Re: pár fotek z lesa..., 04.03.2014 18:58, Patrik(m), (O přírodě)

...oproti penízovkám mnohem vzácněji narazíme na helmovky šiškomilné...

Re: Re: pár fotek z lesa..., 04.03.2014 19:05, vlk(m), (O přírodě)

...čéče máš to brutálně koukatelné...paráda...

Re: Re: pár fotek z lesa..., 04.03.2014 21:33, P.T.(m), (O přírodě)

Opravdu pěkné obrázky.....jenže ruku v ruce s formou by měl jít i obsah. Tohle vypadá opět na penízovku smrkovou, úplně jasno by udělala fotka i s lupeny. Vyhýbej se ukvapenému určování.

Re: Re: Re: pár fotek z lesa..., 04.03.2014 21:59, b.gun(m), (O přírodě)

Tady si myslím ani není třeba pohledu na lupeny, jasné penízovky.

Re: Re: Re: Re: pár fotek z lesa..., 05.03.2014 08:07, kápo(m), (O přírodě)

No,tak po roce sveřepého boje zdejších majstrů je vidět,že stromek se za mlada dá ohnout,k tý penízovce kontra helmovce jen tolik,že tohle je penízovka,pro tebe návod na snadný rozlišení-penízovka má pružnej třeníček,tak,že ji nezlomíš,naopak do helmovky stačí cvrnknout a její křehkej třeníček se zlomí.Časem je nakoukáš a přijdeš na to,že jsou tam další markantní rozdíly-barva třeně,lupenů,tvar lupenů,výrazně pýřitá báze třeně u helmovky,i celková velikost a tvar plodnic jsou odlišné.

Re: Re: Re: Re: Re: pár fotek z lesa..., 05.03.2014 16:11, Patrik(m), (O přírodě)

No jo, jenže na stejné šišce vyrůstala ještě tahle větší, která se mi kvůli baterce příliš nezdařila a nechtěl jsem jí tu strkat a na rozdíl od penízovek, které mi houbově slabě voní nebo nejsou cítit tahle trochu slabě páchla, přičemž jsem četl že pach a bílá barva třeně je pro ni charakteristická...je však možné že by rostly oba druhy na stejné šišce???

Re: Re: Re: Re: Re: Re: pár fotek z lesa..., 05.03.2014 18:06, Joska(m), (O přírodě)

hmmm...slabý pach? A nebyly tam kousek vedle šišky třeba zaječí bobky?
(Tohle ale ber jen jako vtip!) ;)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pár fotek z lesa..., 05.03.2014 19:46, Patrik(m), (O přírodě)

To je otázka k zamyšlení, na takové věci já mám poslední dobou totiž štěstí, nebo spíš smůlu - při hledání terček jsem zvedal kdejakou šišku a né jednou jsem zvedl prasečí hovno...taky mi vrtá hlavou jak si můžu splést hovno s šiškou...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pár fotek z lesa..., 05.03.2014 20:25, Joska(m), (O přírodě)

Skoro bych si dovolil tvrdit, že v dalším životě zjistíš, že se dá splést nejen se šiškou...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: pár fotek z lesa..., 05.03.2014 23:55, b.gun(m), (O přírodě)

Že by pro helmovky měla být charakteristická bílá barva třeně? Na nic takového jsem v knížkách ani v reálu zatím nenarazil.
Co se týká vzhledu - na první pohled bys sice v záplavě penízovek mohl helmovku přehlédnout, na pohled druhý bys už ale díky jejich rozdílnosti neměl problém s rozlišením obou druhů. Helmovky jsou obvykle mohutnější/masitější, klobouk je zvoncovitý nebo kuželovitý, světle až tmavě hnědý, třeň je křehký, snadno lámavý, šedohnědý až hnědý, o něco světlejší než klobouk, s "helmovkovsky" typickou ochmýřenou bází, chuť je ředkvičková, zápach je jednoznačně dusičný, nejde o nějaký "trochu slabý pach".
Ano, je sice možné, aby oba druhy rostly na stejné šišce, ovšem na všech tvých fotkách jsou pouze penízovky.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pár fotek z lesa..., 06.03.2014 16:26, Patrik(m), (O přírodě)

AHA, a ta poslední je v tom případě vzácnější albinotická forma, že???

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pár fotek z lesa..., 07.03.2014 20:14, b.gun(m), (O přírodě)

To bude jen trochu více vybledlá standardní penízovka. Každoročně několik albínů potkám a ty jsou kromě spodní části třeně čistě bíle zbarvené, jakoby porcelánové.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30