O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Orchidejový příspěvek - pokračování, 28.07.2021 00:31, Včelda, (O přírodě)

jak jsem avizoval, orchideje budou mít pokračování. I když upřímně se mi do toho nakonec moc nechtělo, dle (ne)ohlasů o to asi zde není moc zájem. Což tedy na stránkách s názvem O houbách celkem i chápu...
Ale že Pavla se těšila, tak prostě nemohu zklamat. Kruštík bahenní (Epipactis palustris)

Re: Orchidejový příspěvek - pokračování, 28.07.2021 10:23, Tori(m), (O přírodě)

Vypadá poměrně nenápadně, zvlášť jestli neroste v hustých skupinách, ale jen v husté trávě.

Já tyhle kytky vůbec neumim, tak mi třeba kruštíky připadají dost podobné navzájem (asi podobně jako drobné diskomycety připadají lidem, co je nemikroskopují). Máme tady publikaci o orchidejích Olomoucka (nebo jen kruštících? nepamatuju) od nějakého ochranářského spolku, ale ukázalo se bůhvíproč obtížným se s autorem nějak domluvit na koupi, takže na ně nemam ani žádný klíč (a stejně moc nechodím do biotopů, kde by nějak velmi rostly). Chtěla jsem se zeptat, podle čeho je určuješ ty, ale keďže platí, že "klíče píší lidé, kteří je nepotřebují pro lidi, kteří je neumějí použít", tak ty jsi spíš ten případ člověka, co už klíč většinou nepotřebuje.

Re: Re: Orchidejový příspěvek - pokračování, 28.07.2021 22:46, Včelda, (O přírodě)

tenhle zrovna rostl sám, ale většinou jich je víc. Někdy i desítky vedle sebe, to pak zase moc nenápadný není.
To určování je horší, ale jednak mám na ně klíč a druhak jsem v práci 15 let seděl vedle kluka, jehož táta (Petr Batoušek) ten klíč napsal Takže když si nejsem jist, tak mu pošlu fotku. Ale zatím jsem to moc nepotřeboval.

Re: Orchidejový příspěvek - pokračování, 28.07.2021 23:53, Kraken(m), (O přírodě)

Jé, tak to se omlouvám. Byl jsem přesvědčený, že jsem minule reagoval. Ale teď koukám, že jsem na to nakonec zřejmě nějak zapoměl... Mě se to náhodou taky moc líbilo a těšil jsem se na pokačování.

Re: Orchidejový příspěvek - pokračování, 28.07.2021 00:31, Včelda, (O přírodě)

kruštík růžkatý (Epipactis muelleri)

Re: Orchidejový příspěvek - pokračování, 28.07.2021 00:31, Včelda, (O přírodě)

jeden z nejběžnějších kruštíku je širolistý (Epipactis helleborine)

Re: Orchidejový příspěvek - pokračování, 28.07.2021 00:31, Včelda, (O přírodě)

ale ať nedávám jen kruštíky, které až na výjimky (bahenní, tmavočervený...) vypadají takřka úplně stejně, tak přidám další druh z velmi nenápadných, měkčilku jednolistou (Malaxis monophyllos)

Re: Re: Orchidejový příspěvek - pokračování, 28.07.2021 10:13, Tori(m), (O přírodě)

Zajímavá kytka, neznala jsem. Zdálky bych možná uvažovala o Listera ovata, ale zblízka ten květ vypadá jinak.

Re: Re: Re: Orchidejový příspěvek - pokračování, 28.07.2021 22:50, Včelda, (O přírodě)

bradáček je mnohem robustnější a i úplně jinak zelený, to bys asi nespletla.

Re: Orchidejový příspěvek - pokračování, 28.07.2021 00:31, Včelda, (O přírodě)

a něco naopak nápadného, prstnatec plamatý (Dactylorhiza maculata)

Re: Orchidejový příspěvek - pokračování, 28.07.2021 00:31, Včelda, (O přírodě)

a prstnatec český (Dactylorhiza bohemica)

Re: Orchidejový příspěvek - pokračování, 28.07.2021 00:31, Včelda, (O přírodě)

a tohle je trochu oříšek, jelikož jde o křížence. Otázka je, jestli prstnatec Procházkův (Dactylorhiza x prochazkana) či Dactylorhiza x jestrebinensis. Tedy zda jde o kříženec mezi českým a plamatým nebo českým a májovým. Tak daleko jsem ještě nepokročil

Re: Orchidejový příspěvek - pokračování, 28.07.2021 00:31, Včelda, (O přírodě)

a tady bude situace stejná...

Re: Orchidejový příspěvek - pokračování, 28.07.2021 00:31, Včelda, (O přírodě)

a zakončím loňskou hlavinkou horskou (Traunsteinera globosa)

Re: Re: Orchidejový příspěvek - pokračování, 28.07.2021 03:56, houbomil-Klášterec(m), (O přírodě)

Parádní přehled!

Re: Re: Orchidejový příspěvek - pokračování, 28.07.2021 21:10, tomaj, (O přírodě)

Paráda, některé z nich jsem ještě neviděl.

Re: Re: Orchidejový příspěvek - pokračování, 28.07.2021 21:54, Pavla, (O přírodě)

Díky, nezklamals. Krásné (byť nehoubové) obrázky s parádním popisem vždy potěší. A protože jsi i broučkolog, jak vím, posílám na oplátku kytku s pestrokrovečníkem včelovým.

Re: Re: Re: Orchidejový příspěvek - pokračování, 28.07.2021 22:52, Včelda, (O přírodě)

óóó, nádhera, děkuji

Re: Re: Orchidejový příspěvek - pokračování, 28.07.2021 23:56, Kraken(m), (O přírodě)

Opět paráda! Někkteré z nich bych si taky rád vyfotil...

Re: Orchidejový příspěvek - pokračování, 28.07.2021 08:10, MACEK, (O přírodě)

Kruštík růžkatý roste i v okolí Vyškova, poučná sada-dík


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30