O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Jen tak něco ze života, 14.05.2020 15:23, Pavla, (O přírodě)

chtěla bych Vám zase jednou poděkovat za to, kolik jsem se toho od Vás na těchto stránkách naučila a jak se u toho bavím.

Byla jsem zkontrolovat májovky, ale našla jen svízel přítulu. Když jsem si přečetla jeden z jeho lidových názvů, napadla mě malá etuda se žárlivcem (do rolí bych určitě obsadila Libušku Šafránkovou a Petra Čepka). ;)

Žena (pokorně): "Byla jsem se podívat, jestli nenajdu nějaké májovky na omáčku, kterou máš tak rád."
Muž (nezúčastněně): "Skvělý nápad. Našlas?"
Žena (rozverně): "Ne, je sucho, byl tam jen lepkavý Franta. Pořád se na mě lepil a nechtěl mě pustit. Přítula jeden."
Muž (zbrunátní): "COŽEEE?"

Re: Jen tak něco ze života, 14.05.2020 15:23, Pavla, (O přírodě)

V neděli mě péro káněte lesního dovedlo k těmto houbičkám. No Tě péro! Vláknice x pavučinec? Určení sama nedám, ale dám doplňující fotky do Určovny, kdyby někdo věděl - díky.

Re: Jen tak něco ze života, 14.05.2020 15:23, Pavla, (O přírodě)

Za ta léta mám skoro každý nález spojený s někým z Vás. Třeba do určení této drobotiny bych se sama už nikdy nepustila. Dostala jsem za to od Patrika jednou čočku, takže forever už jen Mollisia/Tapesia.

Re: Re: Jen tak něco ze života, 15.05.2020 07:48, Tori(m), (O přírodě)

No, já bych se o ně pokoušela asi jen pokud by lautr nic jiného nerostlo, takovéhle bledé Mollisie se mi nikdy určit nepodařilo. Přinejlepším skončím u tří, čtyř druhů, mezi kterými se neumím rozhodnout. :-/
Jinak stačí psát Mollisia. Tapesia je mladší synonymum.

Re: Jen tak něco ze života, 14.05.2020 15:23, Pavla, (O přírodě)

Díky Yohanessovi už poznám levou zadní mrchožrouty i hrobaříky. V takovém množství jsem je viděla poprvé. Taky jsem si v neděli na některých z nich poprvé všimla těch roztočů, které s sebou vozí, ale nafotit to pěkně se mi pro jejich věčné hemžení, bohužel, nepovidlo.

Re: Re: Jen tak něco ze života, 14.05.2020 21:09, tomaj, (O přírodě)

To je armáda. Záslužná práce.

Re: Re: Re: Jen tak něco ze života, 15.05.2020 00:04, petras, (O přírodě)

Tady máš ty pasažéry.

Re: Re: Jen tak něco ze života, 14.05.2020 22:20, Yohaness(m), (O přírodě)

Mrchožrout - Oiceoptoma thoracicum a hrobařík - Nicrophorus vespilloides.

Re: Re: Jen tak něco ze života, 14.05.2020 22:46, Dano, (O přírodě)

Dobrý, já je taky v takovém množství neviděl.

Re: Jen tak něco ze života, 14.05.2020 15:23, Pavla, (O přírodě)

Při pohledu na dřevokazné mi zas okamžitě naskočí Aleš a chorcheee. Od těch jsem čočku nedostala, a tak si dovolím houbu samourčit jako outkovku řadovou. A tentokrát se mě můžete, kluci, klidně i zeptat, na čem to rostlo?

Re: Jen tak něco ze života, 14.05.2020 15:23, Pavla, (O přírodě)

Zdeno - můj guru. Ten mě mmj. naučil dostat do oka, i do nosu (a dokonce i sbírat) opeňku měnlivou. Bohužel nedělní trsy jsem našla pozdě.

Re: Jen tak něco ze života, 14.05.2020 15:23, Pavla, (O přírodě)

Tori a Alešovi bych ráda poděkovala za reakce a určení křehutky. Slíbila jsem odměnu, tak co třeba lístek do kina? Akurát si musíte sednout ob sedadlo a ob řadu. ;)

Nedávno jsem potkala troudnatce celého pokrytého bílým práškem a v něm otisky malých stop, což mi připomnělo mé oblíbené Traja chrobáky. Ti taky ve filmu (cca po 33 min.) ťapali v bílém prášku.

Víte, že já si celou dobu fakt bláhově myslela, že nejtlustšího chrobáčika hrála Dagmar Bláhová? A on to byl přitom..... (?) to je kontrolní otázka. Věděli byste?

Re: Re: Jen tak něco ze života, 14.05.2020 17:46, Zdeno(m), (O přírodě)

Tipnul bych si Otu Jiráka, pokud to nebyl on, pak spíše Bolek Polívka než Josef Dvořák...

Re: Re: Re: Jen tak něco ze života, 14.05.2020 18:15, Pavla, (O přírodě)

Jasně, bylo to trio Jirák, Dvořák, Polívka, ale já čekala reakci: "Týýýý jo, tak ta Bláhová to byl nakonec fakt Jirák, jo? To teda čučím...

P.S. A víte, co by mě ze srandy zajímalo? Jestli by Yohaness nebo Včelda to hmyzí trio uměli určit?

Re: Re: Re: Re: Jen tak něco ze života, 14.05.2020 18:26, Zdeno(m), (O přírodě)

BTW, moje choť s Dagmar Bláhovou sedávala v jedné třídě...

Re: Jen tak něco ze života, 14.05.2020 15:23, Pavla, (O přírodě)

Rozloučím se definicí absolutního štěstí, což je spojení všech lásek v jednu. Když jsem se včera procházela v parku s kočárkem, ve kterém spala ta nejmilovanější osůbka mého života a současně v trávě zahlídla milované houbičky, které jsem viděla poprvé a jen tak od oka si je po oňuchání na místě určila jako polničku ranou (Agrocybe praecox), abych si doma později ověřila, že jsem ji trefila, napadne Vás jediné: "Já su tak ščasná..."

A vy buďte taky - ahoj.

Re: Re: Jen tak něco ze života, 14.05.2020 17:27, Zdeno(m), (O přírodě)

No, a s tím praecox opatrně...Moc hezké zamyšlení, život je přece štafeta a dobré předávky jsou zárukou cesty dopředu a výš...

Re: Re: Re: Jen tak něco ze života, 14.05.2020 18:12, Pavla, (O přírodě)

Opatrně, opatrně. S čím by se dala zaměnit? S polničkou tuhou (Agrocybe dura)? Ta by ale měla vonět nepříjemně, ne? Nebo ještě s něčím jiným? Mně můj nález celkem voněl a domů jsem si je vzala jen pro dokumentaci, protože jsem s sebou neměla foťák.

Re: Re: Re: Re: Jen tak něco ze života, 14.05.2020 18:24, Zdeno(m), (O přírodě)

Sorry, ta asociace zrovna o houbách nebyla...

Re: Re: Re: Re: Re: Jen tak něco ze života, 14.05.2020 18:59, Pavla, (O přírodě)

So sorry? Don´t worry. To se to hádá, když se všechno ví. Já fakt žila celou dobu v domnění, že jedním z tria byla spolužačka Tvé ženy broučice Dáša a ne brouk Ota. Ale jak jsem psala v úvodu, díky Vám jsem se toho tady naučila o přírodě (a nejen o ní) hafo a hafo. Ondyno si mi kámoška, která má dceru ve 3. třídě, stěžovala, že v domácím doučování s ní přírodovědu bez Googlu prostě nedává - ovšem až na popis medvědího česneku, který jsem holky na jedné procházce naučila dokonale rozpoznávat. Ten googlit nemusely. ;)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jen tak něco ze života, 14.05.2020 19:31, Zdeno(m), (O přírodě)

I malé kroky jsou fajn, nejen pro lidstvo...

Re: Re: Re: Re: Jen tak něco ze života, 14.05.2020 22:44, Kraken(m), (O přírodě)

Někdy i pro jedince. Pěkné Pavlí a opět jsi mě pobavila.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30