O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Dneska se pouštím na tenký led, 26.04.2020 11:04, Pavla, (O přírodě)

budu totiž určovat. Když najdu čas, ráda vyhledávám a pojmenovávám to, co v přírodě uvidím. Někdy se mi to i povede, ale někdy se do toho tak zaplantám, že se z toho sama nevyplantám (překl. zaplantat = zamotat), a to potom přichází na řadu nápověda z publika. Takže pokud někdo víte, neváhejte, doplňujte a opravujte, prosím.

Tento hmyzounek si 4.4.2020 vykračoval po kusu ledu, jako by se nechumelilo. Když jsem mu vygooglila jméno, potěšilo mě, že se jmenuje stejně jako houba, a sice pošvatka. Zde ovšem hmyz pošvatka - možná čeleď Leuctridae (?).

Re: Dneska se pouštím na tenký led, 26.04.2020 23:24, Kraken(m), (O přírodě)

Pošvatku bych tu měl taky, ale dál bych se raději nepouštěl...

Re: Re: Dneska se pouštím na tenký led, 27.04.2020 10:04, Pavla, (O přírodě)

Tý jo! Dokonce i se záchranným lanem.

Re: Dneska se pouštím na tenký led, 26.04.2020 11:04, Pavla, (O přírodě)

No jo, ale to bych včera nesměla narazit na tuhle hmyzí papulku, co okupovala čapulku. Vypadá jinak než pošvatka na prvním obrázku, viďte? A přesto by to mohla být taky pošvatka z řádu Plecoptera. Co? Fčil mudrujte... Hynku, Viléme, Yohanessi? Jsou to opravdu pošvatky?

Re: Re: Dneska se pouštím na tenký led, 26.04.2020 21:33, Yohaness(m), (O přírodě)

Asi tě, Pavlo, zklamu. Pošvatek je u nás mnoho druhů (tuším tak sto) a určit je takhle podle fotky nedokážu.

Re: Re: Re: Dneska se pouštím na tenký led, 27.04.2020 10:06, Pavla, (O přírodě)

V poho, Honzo. Mně šlo jen o potvrzení, že to jsou opravdu pošvatky. To mi ke štěstí bohatě stačí. ;)

Re: Dneska se pouštím na tenký led, 26.04.2020 11:04, Pavla, (O přírodě)

Btw tyto včerejší čapulky bahenní byly mým prvonálezem z Beskyd. Našla jsem je na Slovensku, v Jeseníkách, ale u nás se mi pořád vyhýbaly. Velká a hlavně nečekaná radost.

Re: Re: Dneska se pouštím na tenký led, 26.04.2020 16:03, basset(m), (O přírodě)

.. to je pěkná sirkárna

Re: Re: Dneska se pouštím na tenký led, 26.04.2020 23:28, Kraken(m), (O přírodě)

Tak to je moc pěkné naleziště! Doufám, že je letos zase uvidím...

Re: Dneska se pouštím na tenký led, 26.04.2020 11:04, Pavla, (O přírodě)

Tady by si jeden myslel, že našel houbičky, ale....? Správně, nejsou to houbičky. Co říkáte na játrovku porostnici mnohotvárnou (Marchantia polymorpha L.) a její gametangiofory?

Pokud ano, víte, co mi přišlo divné? Vždycky jsem viděla ta paraplíčka spíš taková roztřepená, ale tady tvoří kloboučky. To se jako teprve rozprsknou?

Re: Re: Dneska se pouštím na tenký led, 26.04.2020 12:26, alesjirsa(m), (O přírodě)

Není to Marchantie, je to Conocephalum conicum.

Re: Re: Re: Dneska se pouštím na tenký led, 26.04.2020 12:44, Pavla, (O přírodě)

... čili mřížkovec kuželovitý. Děkuji.

Re: Re: Dneska se pouštím na tenký led, 26.04.2020 19:49, tomaj, (O přírodě)

Játrovka super.Gratulace k čapulce nalezené na domácí půdě.

Re: Re: Re: Dneska se pouštím na tenký led, 27.04.2020 10:14, Pavla, (O přírodě)

Díky všem, jsem úplně zapomněla, že dokonce i v Krkonoších jsem je našla dřív, než u nás, a tak jsem si s nimi v sobotu radostně zahrála "Kolo, kolo mlýnský, za 4 rýnský...."

Re: Dneska se pouštím na tenký led, 26.04.2020 11:04, Pavla, (O přírodě)

Včera jsme se snažili vypadnout ven někam úplně do neznáma, kde nepotkáme lidi, a to se podařilo. V Beskydech nahoře teprve kvete vrba a kočičky, sem tam ještě leží sníh, ale kytek už bylo cestou plno. Nádherný den. Poprvé jsem viděla ve volné přírodě na vlastní oči ledňáčka, který proletěl kolem nás, v potoce se to hemžilo pstruhy (dvěma), spadlo na nás dokonce pár kapek a málem jsem uklouzla na ztuhlém skokanovi.

Re: Dneska se pouštím na tenký led, 26.04.2020 11:04, Pavla, (O přírodě)

Houby nebyly prioritou, ale oči jsem na šťopkách měla, to zas jo. Ovšem kromě čapulek, pár penízovek smrkových, ohnivců a dřevomilek byly k vidění jen tyto zaprášené helmovky šiškomilné u cesty.

Re: Dneska se pouštím na tenký led, 26.04.2020 11:04, Pavla, (O přírodě)

Krásnou neděli všem.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30