O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Dnes něco pro chytré hlavičky , 27.01.2020 18:44, Pavla, (O přírodě)

v sobotu jsem se radovala z náhodného prvonálezu mecháčka lopatkovitého. Vím, že jeho hostitelem je rourkatec obecný (Syntrichia ruralis), ale co ten druhý mechorost, určila jsem si jej správně jako kostrbatec řemenatý (Rhytidiadelphus loreus)?

Re: Dnes něco pro chytré hlavičky , 27.01.2020 18:48, alesjirsa(m), (O přírodě)

Rhytidiadelphus určitě ne. Sice nevidím celou mechovou rostlinku, ale myslím si, že to nejspíš bude Climacium dendroides.

Re: Dnes něco pro chytré hlavičky , 27.01.2020 18:44, Pavla, (O přírodě)

Když si tak klečím u mecháčka, padla mi do oka tenká větvička velikosti větší jehly s malými bílými chlupatými kuličkami. Neumím to, bohužel, nafotit jako místní borci, tak jen takto. Opatrně jsem ji zabalila do kapesníčku a doma navlhčila a položila do misky.

"Můžeš sem laskavě přijít? HNED!!!" Zaburácel v neděli ráno z kuchyně dunivý hlas mého muže. Hned jsem věděla, která bije. "CO TO MÁM VE SVÉ MISCE, do které si dávám müsli?"

Re: Dnes něco pro chytré hlavičky , 27.01.2020 18:44, Pavla, (O přírodě)

Duchaplnost mě neopustila: "No to je právě TO, co nevím, ale neboj, já se Ti na ohoubach.cz zeptám."

Tož se ptám. Nevěděl by někdo? Vím, fotka není ideální, ale třeba to někomu něco připomene. Ve vlhku se minichlupíky otevřely a uvnitř jsou tmavě hnědé.

Re: Re: Dnes něco pro chytré hlavičky , 27.01.2020 18:50, alesjirsa(m), (O přírodě)

Šel bych do rodu Lachnella (event. Lachnella alboviolascens).

Re: Re: Re: Dnes něco pro chytré hlavičky , 27.01.2020 18:58, Pavla, (O přírodě)

A je to jedlé? V müsli by se to možná ztratilo, ne? Sorry, dělám si srandu. Na brvenky jsem si myslela, prohlížela jsem si je u u Slováků a tam mají všechny do žluta. Každopádně díky, Mistře.

Re: Re: Re: Re: Dnes něco pro chytré hlavičky , 27.01.2020 20:08, alesjirsa(m), (O přírodě)

Pozor, brvenka ne, to je Lachnellula. Podobný název, ale naprosto odlišná houba.

Re: Re: Re: Re: Re: Dnes něco pro chytré hlavičky , 27.01.2020 20:20, Pavla, (O přírodě)

Díky za upozornění, máš pravdu, vypadá to jako Lachnella alboviolascens, tedy číšovec bělofialový. Paráda!

Re: Re: Dnes něco pro chytré hlavičky , 30.01.2020 12:12, Kraken(m), (O přírodě)

Pěkná flétnička.

Re: Dnes něco pro chytré hlavičky , 27.01.2020 18:44, Pavla, (O přírodě)

S těmito sametonožkami poradit nepotřebuji, ale ...

Re: Dnes něco pro chytré hlavičky , 27.01.2020 18:44, Pavla, (O přírodě)

pomoc s určením bych uvítala u jejich sousedek, které bydlely o patro níž. Mohlo by se jednat o vzácnější penízovku sametonohou bílou (Flammulina velutipes var. lactea)?

Re: Re: Dnes něco pro chytré hlavičky , 27.01.2020 18:53, alesjirsa(m), (O přírodě)

O bílé formě jsem nikdy neslyšel. Nezávisle na tom mě napadlo Ossicaulis, ale těžko říct.

Re: Re: Re: Dnes něco pro chytré hlavičky , 27.01.2020 19:00, Pavla, (O přírodě)

MK Slavkovský les a p.Kudláček ji znají.

Re: Re: Re: Re: Dnes něco pro chytré hlavičky , 28.01.2020 20:38, tomaj, (O přírodě)

Odkaz parádní. Také jsem ji ještě neviděl.

Re: Dnes něco pro chytré hlavičky , 27.01.2020 18:44, Pavla, (O přírodě)

Za případné návrhy, tipy, či odpovědi předem moc a moc děkuji.

Re: Dnes něco pro chytré hlavičky , 27.01.2020 18:44, Pavla, (O přírodě)

A tomu, kdo by případně věděl odpovědi na všechny tři zapeklité otázky, posílám jako poděkování obrázek s písničkou ♫Jaro, abys věděla, jedno slunéčko sedmitečné nedělá...♫

Mějte pěkný večer.

Re: Re: Dnes něco pro chytré hlavičky , 30.01.2020 04:38, houbomil-Klášterec(m), (O přírodě)


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30