O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Už se na to nedalo (jen)dívat!, 30.08.2017 21:52, petras, (Houby)

Jak psal Karel,tři roky to stojí za....Za poslední měsíc pršelo asi pět minut,les je prázdný,bouřky nás vždy obešly.Dnes jsem jel pro opravené pily do Jeseníku,tak jsem to protáhl pod Šerák,je to dost vysoko a párkrát tam pršelo.Hned u cesty pár hnědých řasnatek a jeden starší smrkáč.Kousek od kraje byly dva malí.

Re: Už se na to nedalo (jen)dívat!, 30.08.2017 21:52, petras, (Houby)

Je to smrkový porost těsně pod CHKO,pokud rostou,tak se to nedá unést,tentokrát byly daleko od sebe,ale na tu letošní bídu paráda.Ani jsem nečekal,že něco najdu.

Re: Už se na to nedalo (jen)dívat!, 30.08.2017 21:52, petras, (Houby)

Vždy,když jsem nějakého našel,tak jsem nakoukl ještě kousek výš a vždy tam něco bylo

Re: Už se na to nedalo (jen)dívat!, 30.08.2017 21:52, petras, (Houby)

Ten si nesl těžkou kládu

Re: Už se na to nedalo (jen)dívat!, 30.08.2017 21:52, petras, (Houby)

Čím jsem byl výš,tím jich bylo víc a hezčí.

Re: Už se na to nedalo (jen)dívat!, 30.08.2017 21:52, petras, (Houby)

Byly tam všechny věkové kategorie

Re: Už se na to nedalo (jen)dívat!, 30.08.2017 21:52, petras, (Houby)

Už jsem se chystal,že na ně hned zítra vyrazím,bylo už dost pozdě,ale chtěl jsem ještě projít jiná místa,blízko u cesty,tak jsem se druhou stranou vracel dolů.Je to stejný les,pouze středem rozdělený starou svážnicí.Na té druhé straně nebyl ani jeden.Jindy je jich tam plno.Na těch dalších místech pouze jeden starý a pak sedm malých,jinak v celém lese nic neroste.Toto jsem tam ještě nikdy nezažil,když rostly,tak všude.

Re: Už se na to nedalo (jen)dívat!, 30.08.2017 21:52, petras, (Houby)

I tak jsem byl spokojený,celkem jich bylo třicet,balzám po dlouhém absťáku.Tato rodinka byla kousek od cesty,na další svážnici.

Re: Re: Už se na to nedalo (jen)dívat!, 30.08.2017 21:55, alesjirsa(m), (Houby)

No, třicet za jeden den jsem už dlouho nezažil. S tím se setkávám jen na Šumavě. Já jsem byl rád, že se mi dneska podařilo najít jednoho (a ještě červivého).

Re: Re: Re: Už se na to nedalo (jen)dívat!, 30.08.2017 22:01, petras, (Houby)

Aleši,my jsme tady zvyklí na jiné počty.Když rostou,tak jsou to stovky,když rostou ještě trochu víc,tak se to počítá na tisíce.Už jsem to tu psal,není to jako vychloubání,ale během 14 dní se tady vystřídalo pár návštěv a odhadem to dělalo asi sedm tisíc hřibů.Taková úroda bývala jednou za šest,osm let.Poslední tři roky jsou nejhorší,co pamatuji.

Re: Re: Re: Re: Už se na to nedalo (jen)dívat!, 30.08.2017 23:26, MACEK, (Houby)

Petras blahopřeji

Re: Už se na to nedalo (jen)dívat!, 30.08.2017 21:52, petras, (Houby)

Cestou zpět jsem zkontroloval rovetky,staré holubinky už sice byly,ale rovetka jen jedna a už ex.Lošáčci z minula nula,v tom suchu nezbyl ani jeden.Jako zjevení působil v tom prázdném lese hřib smrkový,který se tlačil ze suché hlíny.Byla už skoro tma.

Re: Re: Už se na to nedalo (jen)dívat!, 30.08.2017 22:33, karelzbrd(m), (Houby)

Naprostý souhlas. Poslední roky je to prapodivné, když začala vlna hřibů dole v údolí, věděl sem, že když si počkám deset dní, dva týdny, mám to samé na svých místech nahoře v Brdech a nebude mi stačit kufr auta. Nyní je to podivné ty růstové vlny. Někdo přinese košík hřibů, jiný nic a je to jen místy a chvilku. Když byly ty pravé žně, vybíral sem si pohledem, co seberu a nestačily košíky a tašky, co jsem měl u sebe. Kolikrát sem se vracel zpět do lesa to dobrat. A ten pohled, když si klečel v lese a sbíral a čistil a skoro ses nehnul z místa, je k neuvěření. Kolikrát sem tam prostě kličkoval mezi hřiby cestou zpět a nechal je osudu a kolikrát sem vzal známé na své fleky a ti na to koukali jak na zjevení, že tohle nikdy nezažili...

Re: Re: Re: Už se na to nedalo (jen)dívat!, 30.08.2017 22:44, karelzbrd(m), (Houby)

byly roky, žes popošel pár desítek metrů a sebral si košík smrkáčů a a taky na podzim pak rostly baculaté hřiby hnědé, že bys jich nasbíral tuny. To je nějak pryč...

Re: Re: Re: Re: Už se na to nedalo (jen)dívat!, 30.08.2017 22:46, karelzbrd(m), (Houby)

a podobné to bylo s křemílky... Mám fleky, kde rostly jak křemenáče a kozáci tak smrkáče pohromadě a vracel sem se k autu je vyklopit do kufru a šel je dobrat...

Re: Re: Re: Re: Re: Už se na to nedalo (jen)dívat!, 30.08.2017 22:50, karelzbrd(m), (Houby)

podle předpovědi má konečně výrazně zapršet (snad to vyjde) a uvidíme, zda to pomůže k nabuzení podhoubí, protože se sporadicky nyní dá něco najít. Ale v každém případě jsem rád, že sem si přišetřil z loňska sušených hřibů a směsky, takže strádat nebudeme...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Už se na to nedalo (jen)dívat!, 31.08.2017 01:57, MACEK, (Houby)

Vzpomínáme

Re: Re: Re: Re: Už se na to nedalo (jen)dívat!, 31.08.2017 09:35, petras, (Houby)

Jo,jo,kde jsou ty časy.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30