O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Vyhodnocení červnového kvízu 2017, 05.06.2017 20:12, alesjirsa(m), (Kvízy)

Kvízu je konec. Basset ho dovršil doplněním položky, která mu chyběla k úplné správnosti jeho řešení. Vevanek, jež měla 80%, přidala výstižnou připomínku s ironickým podtextem (nebo aspoň mně to tak vyznělo), že ucháčovec šumavský roste v Boubínském pralese, jehož "jádro" je oplocené a lidé do této oplocené části bez povolení nemůžou, což je samozřejmě pravda. Úspěšní byli i Martin, jenž získal 50%, a Zdeno též s 50% (když pominu tu klihatku).
Správné odpovědi:
1. Dřevnatka mnohotvárná (Xylaria polymorpha) - Jedná se o její anamorfní (nepohlavní) stadium, které roste právě v tuto dobu. Mohli jste ji zaměnit za dřevnatku dlouhonohou (Xylaria longipes), která je ale štíhlejší, delší a je taková jednotvárnější. ;)
2. Štěrbinatka dubová (Colpoma quercinum) - Tato houba tvoří plodnice na jaře. Tyto plodnice byly uzavřené, každopádně nápovědou mohla být hysterothecia u levého okraje fotky, která byla otevřená.
3. Ucháčovec šumavský (Pseudorhizina sphaerospora) - Velmi vzácný druh rostoucí v Boubínském pralese na dřevě jehličnanů. Tento nález je z tohoto víkendu, kdy jsme byli společně s Jiřím Kubáskem (chorcheeem), Martinem Růžkem, Petrem Součkem a dalšími účastníky na mykologickém semináři na Šumavě a v sobotu jsme vážili exkurzi právě do Boubínského pralesa. V oplocené části jsme opravdu nikdo nebyli, ale i tak se nám velice poštěstilo, protože se podařilo nalézt čtyři plodnice, které byly mimo oplocenou část. Tři byly už takovéto za zenitem, ale navzdory suchu se zde vyskytovala i jedna poměrně "koukatelná" plodnice, jejíž fotku už chorcheee zveřejnil v atlasu. Takže tedy druh zařazený v červeném seznamu jako CR (kriticky ohrožený druh) a je i chráněn zákonem !!!
4. Černorosol uťatý (Exidia truncata)
5. Hlístník hnízdák (Neottia nidus-avis) - Nedávno jsem ho tu dával.

Děkuji moc za účast a posílám obrázek s názvem "Kapičky přesličky".

Re: Vyhodnocení červnového kvízu 2017, 05.06.2017 20:19, vevanek, (Kvízy)

Pokud si mou poznámku pochopil jako ironickou, tak mě to mrzí, protože jsem četla, že nejvíce nálezů je právě z nepřístupné části.

Re: Re: Vyhodnocení červnového kvízu 2017, 05.06.2017 20:25, alesjirsa(m), (Kvízy)

Ne ne, byla opodstatněná a trefně podaná. ;) Jinak samozřejmě máš pravdu, že nejvíce nálezů je z té nepřístupné části, proto pro mě bylo obrovské překvapení a radost, že jsem tuto houbu mohl vidět naživo ...

Re: Vyhodnocení červnového kvízu 2017, 05.06.2017 20:22, basset(m), (Kvízy)

Gratulace Vév, její kolekce byla doplněna dřív a správně. Alešovi navzdory.

Re: Re: Vyhodnocení červnového kvízu 2017, 05.06.2017 20:25, vevanek, (Kvízy)

Nejde o to, kdo je první, ale, že jsme všechno uhádli

Re: Re: Re: Vyhodnocení červnového kvízu 2017, 05.06.2017 20:31, alesjirsa(m), (Kvízy)

Tak...

Re: Re: Vyhodnocení červnového kvízu 2017, 05.06.2017 20:30, alesjirsa(m), (Kvízy)

Tak dalo by se říct, že se spolu můžete dělit o první místo. Byl jsem na vážkách, zda vzít toho ucháčovce šumavského, byť nebyl úplnou součástí řešení.

Re: Re: Re: Vyhodnocení červnového kvízu 2017, 05.06.2017 20:34, basset(m), (Kvízy)

Divná nová pravidla
Bylo napsáno: "3. bude určitě ucháčovec šumavský"
Já se nechci dělit. Pro mne dnes byla první Vév. TEČKA.

Re: Re: Re: Re: Vyhodnocení červnového kvízu 2017, 05.06.2017 20:43, alesjirsa(m), (Kvízy)

V tom případě se omlouvám. Nejspíš to je opravdu moje chyba, že jsem tuto dodatečnou informaci předtím nevyhodnotil jako nerozlučnou součást řešení, i když to tak vevanek asi myslela.

Re: Re: Re: Re: Re: Vyhodnocení červnového kvízu 2017, 05.06.2017 20:59, vevanek, (Kvízy)

Neber basseta tak vážně

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vyhodnocení červnového kvízu 2017, 05.06.2017 21:16, basset(m), (Kvízy)

V tom případě ani Vév

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vyhodnocení červnového kvízu 2017, 05.06.2017 21:17, chorcheee(m), (Kvízy)

Já v oplocené části chvilku byl, ale nic jsem tam nenašel .

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vyhodnocení červnového kvízu 2017, 05.06.2017 21:27, basset(m), (Kvízy)

Jak jinak

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vyhodnocení červnového kvízu 2017, 05.06.2017 21:43, chorcheee(m), (Kvízy)

Jen si dovolím ještě reprodukovat názor Romana Maňáka, který mi před časem psal zhruba něco v tomto duchu: "dřevnatku mnohotvárnou vs. dlouhonohou určuje většina členů diskusních skupin bez mrknutí oka. Já jsem se ovšem přesvědčil, že bez mikroskopování to nejde". Jednalo se o perfektní stadium, ale žiji v pocitu, že s anamorfou to nebude jiné.

Re: Vyhodnocení červnového kvízu 2017, 05.06.2017 21:58, Zdeno(m), (Kvízy)

Jen se lehce ohradím, už v reakci na Martina (kdy ještě verze nebyly...), jsem dal dřevnatku mnohotvárnou, hlístníka hnízdáka, a černorosol (uťatý..), byť v možné kombinaci s případnou klihatkou, nastřelil jsem nějakého ucháče...Opsal jem pouze štěrbinatku dubovou, mezitím vydedukoval ucháčovce šumavského, kde jsem byl předběhnut... Dík za pěkný kvíz...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30