O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Podzimní houby ve vrcholném období, část 4, 31.10.2016 20:15, Patrik(m), (Houby)

Dnes trochu přetáhnu, doufám, že nebude vadit. Tento podzim zřejmě patří strmělkám, hlavně těm z rodu Clitocybe - jsou jich plné lesy a diverzita je pestrá. Všechny tyto druhy jsem nalezl minulý týden...strmělka bělostná, Clitocybe candicans

Re: Podzimní houby ve vrcholném období, část 4, 31.10.2016 20:15, Patrik(m), (Houby)

Strmělka číškovitá, Pseudoclitocybe cyathiformis

Re: Podzimní houby ve vrcholném období, část 4, 31.10.2016 20:15, Patrik(m), (Houby)

Strmělka mechová, Cantharellula umbonata.

Re: Re: Podzimní houby ve vrcholném období, část 4, 31.10.2016 20:27, Tori(m), (Houby)

Keďže je to pro mě houba zcela neznámá, porovnávala jsem si její popis ve Funga Nordica s Tephrocybe rancida, a spíš si myslím, že je to ta penízovka. Z fotky viditelné rozdíly:
- klobouk je hygrofánní (Tephrocybe ano, Cantharellula ne)
- mezi lupeny jsou četné menší lupénky (Tephrocybe ano, Cantharellula ne - ta má lupeny výrazně a často vidlené)
- lupeny nesbíhají na třeň (Tephrocybe lupeny široce připojené, Cantharellula lupeny silně sbíhající)

Re: Re: Re: Podzimní houby ve vrcholném období, část 4, 31.10.2016 20:40, Patrik(m), (Houby)

Zde jsou zřetelně vidět sbíhající lupeny, klobouk není hygrofánní, je pokryt jemnou šedobělavou plstí. Na penízovku páchnoucí mi však příliš popis nesedí, nevím teď z hlavy další znaky mých nalezených plodnic, popis plodnic teď nemám k dispozici. Jinak díky za připomínku...

Re: Re: Re: Re: Podzimní houby ve vrcholném období, část 4, 31.10.2016 20:40, Patrik(m), (Houby)

...

Re: Re: Re: Re: Re: Podzimní houby ve vrcholném období, část 4, 31.10.2016 20:43, Tori(m), (Houby)

Sbíhající velmi jemně, ale dejme tomu. Vidlené lupeny nevidím. Ale do lupenatých se nevyznám. Třeba přidá názor Hanýžka?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podzimní houby ve vrcholném období, část 4, 31.10.2016 20:48, Patrik(m), (Houby)

Popravdě, její názor bych očekával u více hub, které jsem zde v této sérii dával - připomínky či potvrzení správnosti určení - lupenaté nejsou můj obor, proto jsem vždy s každým určením ze začátku trochu nejistý. U askoušu to už je však něco jiného, tam mám těch podkladů na ověření více...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podzimní houby ve vrcholném období, část 4, 31.10.2016 21:25, Tori(m), (Houby)

Zkus si tu první větu přečíst ještě jednou. Pak místo "očekával" dej "uvítal". Přečti si tu druhou verzi. Co se ti zdá lepší/vhodnější?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podzimní houby ve vrcholném období, část 4, 31.10.2016 22:02, Patrik(m), (Houby)

Určitě ta tvá verze...asi to bude tou špatnou slovní zásobu, že občas používám nevhodné slova ve větách, ale alespoň, že se vždy najde někdo, kdo ví co jsem měl na mysli

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podzimní houby ve vrcholném období, část 4, 31.10.2016 22:12, Herčus, (Houby)

přidávám Tephrocybe rancida... Toto Patrikovo jsou strmělky

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podzimní houby ve vrcholném období, část 4, 31.10.2016 22:32, Herčus, (Houby)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podzimní houby ve vrcholném období, část 4, 01.11.2016 21:29, Hanýžka(m), (Houby)

Když já dost nerada určuji z fotek, hodně hub poznám v kombinaci vzhledu a vůně, případně i chuti, někdy zase chybí pořádný pohled pod sukýnku - no jsem prostě moc náročná, což postupně začínám vyhodnocovat jako klad a ne jako nedostatek. Zrovna u této bych smrad (libou vůni nepředpokládám) uvítala. A jinak když je něco jasné, většinou to tu někdo napíše rychleji, protože sem chodím jen občas a skoro vždy to máte dobře. Na Patrika se snad ani nejde zlobit, ale mám prostě jiný styl a tak mě žádnými pobídkami ke střílení od boku nenamotivuje. To Herčusovo bude Tephrocybe rancida, Patrikovo ne, to jsou ale novinky.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podzimní houby ve vrcholném období, část 4, 01.11.2016 21:39, Patrik(m), (Houby)

Samozřejmě to není určené "jen" na základě fotky, co se z fotky edozvím, tak si napíšu, všechny nalezené druhy, které neurčím v lese beru domů a popisuju na nich každou čáru a každý pach, co z fotky není evidentní, takže zde klidně můžu přiložit popis těchto focených plodnic...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podzimní houby ve vrcholném období, část 4, 01.11.2016 23:01, basset(m), (Houby)

Patriku, aby to bylo definitivně určené, jak píšeš, potřebuješ další autoritu, která to potvrdí. Samozřejmě ne u těch objektů, kde to je jasné a alternativa neexistuje. Ovšem tam, kde existují pochybnosti, se bez toho neobejdeš. Nestačí, že jsi o tom přesvědčený. Pokud je mi známo i ti opravdoví mykologové si nechávají své poznatky ověřovat. Nějak mi to Tvé "za tím určením si stojím" nesedí.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podzimní houby ve vrcholném období, část 4, 02.11.2016 19:11, Patrik(m), (Houby)

Jasné, máš pravdu, ale ještě jsem to ověřoval a (nejen) proto, že mi to potvrdili dva lidi, si myslím (nebo přesněji jsem si jistý), že je určení správné ... Od příště, aby bylo jasné, s kterým určením si jsem jistý a s kterým ne, nebo kde váhám, budu dávat cf. a nebo otazník - tady mi to nějak vypadlo ...

Re: Podzimní houby ve vrcholném období, část 4, 31.10.2016 20:15, Patrik(m), (Houby)

Strmělka odbarvená, Clitocybe rivulosa (dealbata)

Re: Podzimní houby ve vrcholném období, část 4, 31.10.2016 20:15, Patrik(m), (Houby)

Strmělka přehrnutá, Lepista flaccida

Re: Podzimní houby ve vrcholném období, část 4, 31.10.2016 20:15, Patrik(m), (Houby)

Strmělka říjnová, Clitocybe brumalis...

Re: Podzimní houby ve vrcholném období, část 4, 31.10.2016 20:15, Patrik(m), (Houby)

Strmělka středobarvá, Clitocybe metachroa

Pokračování zase příště

Re: Re: Podzimní houby ve vrcholném období, část 4, 31.10.2016 20:20, alesjirsa(m), (Houby)

Zajímavé, většinu druhů ani neznám. Strmělky často spíše přehlížím, protože jsem se v nich zatím příliš nezorientoval, ale asi si jich také budu muset začít trochu všímat ...

Re: Re: Re: Podzimní houby ve vrcholném období, část 4, 31.10.2016 20:41, Patrik(m), (Houby)

Po nálezech z minulého týdne mám na to stejný názor.

Re: Re: Podzimní houby ve vrcholném období, část 4, 31.10.2016 21:01, Yohaness(m), (Houby)

Patriku, je to moc fajn, že se snažíš o tyto atlasové fotky, ale zkus to fotit (případně ořezávat) tak, aby nic nechybělo...hrozně to na té fotce pak schází. Dělám to tak, že si už dopředu vytyčím pomyslný obdélník a ten pak v terénu při focení upravuji - dodám list či plod okolního stromu apod. Nechci tě ale nějak ovlivňovat, ber to jen jako radu.

Re: Re: Re: Podzimní houby ve vrcholném období, část 4, 31.10.2016 22:07, Patrik(m), (Houby)

Už jsi mě stejně ovlivnil ve focení dost, ani o tom nevíš...díky za radu, jak už jsem tu raz vysvětlovat, tyto fotky jsou pro mě osobně účelnější, než například detaily jednotlivých plodnic...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30