O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Pondělní nálezy vřeckovýtrusých hub 2/2, 06.07.2016 09:13, alesjirsa(m), (Houby)

Kráčím si hezky po cestě kolem lesa a dívám se po houbách a najednou vidím na vedlejší cestě skupinu hub. Zjišťuji, že to jsou nejspíš křehutky Candolleovy, a napadá mě, že když už tady vidím tolik hub, proč to tu víc neprozkoumat. Kousek od těch křehutek bylo takové stinné místečko, tak jsem se tam podíval a nemohl uvěřit vlastním očím ...

Prvním nálezem a zároveň mým druhonálezem, s kterým jsem se minule rozloučil, byla bělokosmatka polokulovitá (Humaria hemisphaerica).

Re: Pondělní nálezy vřeckovýtrusých hub 2/2, 06.07.2016 09:13, alesjirsa(m), (Houby)

Od bělokosmatky se odvíjely další nálezy. Brzy jsem zjistil, že je to tam úplná houbová zahrádka a nejvíce jsou zde zastoupeny řasnatky - od těch nejměnších ...

Re: Pondělní nálezy vřeckovýtrusých hub 2/2, 06.07.2016 09:13, alesjirsa(m), (Houby)

... až po ty dospělé.

S tímto druhem už jsem se pravděpodobně jednou setkal (odkaz). Co se týče určování, nejsem si stále úplně jistý. V klíčích jsem na moc řasnatek s podobným zbarvením nenarazil. Nejvíce se mi zdála podobná Peziza succosella, ale ta má ronit mléko, takže ta ne. Jako nejpravděpodobnější možnost se mi zatím jeví řasnatka Micheliova (Peziza michelii), ale tam mě trochu mate zbarvení té plodné části apothecia. U Peziza michelii je jasně fialová, zatímco tady je spíš taková hnědoolivová, i když tam také jsou nějaké fialové tóny. Z hlediska mikroznaků by to na ni celkem odpovídalo.

Výtrusy elipsoidní, 15-19 x 9-10, ornametované.

Re: Re: Pondělní nálezy vřeckovýtrusých hub 2/2, 06.07.2016 11:10, Tori(m), (Houby)

Řasnatka Michelova (ne Micheliova) takhle nevypadá - základní barvu hymenia má hnědou s fialovým odstínem, který se ale může ztratit, takže je jen hnědá. Tohle je světlehnědá s šedým odstínem, asi bych to dala jako cf. succosa. Přítomnost barevné kapaliny je dost závislá na počasí/mikroklimatu. Jestli ji máš ještě živou, zkus přiložit savý papír (kapesník, toaleťák) k čerstvému řezu dužiny - vytáhne to z ní víc "mlíka", než by samo vyteklo. U P.succosa žloutne až za chvíli (cca do minuty), nejdřív je bílý. Ještě ti k tomu něco pošlu (ale je to pro změnu v italštině). ) Jo a podívej se, jak vypadají báze vřecek - Michelova má pleurorhynchní, succosa/succosella/berthetiana mají aporhynchní (české termíny zatím marně hledám).

Re: Re: Re: Pondělní nálezy vřeckovýtrusých hub 2/2, 06.07.2016 11:56, alesjirsa(m), (Houby)

Tak jsem udělal, jak jsi mi řekla, a opravdu ta dužnina po sobě zanechala žlutou stopu.

Ale Peziza succosa je asi v Červeném seznamu, že ?

Re: Re: Re: Re: Pondělní nálezy vřeckovýtrusých hub 2/2, 06.07.2016 12:49, Tori(m), (Houby)

Jo, je jako EN. Takže gratulka k nálezu a určení. Matně si pamatuju, že se snad liší i tukovými kapkami v živých výtrusech (= preparát ve vodě a z čerstvé plodnice), 1 u succosella a 2 u succosa, ale nejsu si stopro jistá, koukni do těch popisů, pro jistotu. A jestli to je nějaká dubohabřina, tak by v okolí třeba mohla růst i ř. modromléčná, mají rády stejné lokality.
Ta Xylaria je taky zajímavá, myslím že mi někdo říkal, že se zajímá o její rozšíření u nás, zeptam se.

Re: Re: Re: Re: Re: Pondělní nálezy vřeckovýtrusých hub 2/2, 06.07.2016 12:53, alesjirsa(m), (Houby)

Díky moc. Dubohabřina to není, je to cestička u břehu řeky Otavy, kde je hlavně líska, potom ještě hloh (proto tam byla ta dřevnatka), bříza, vrba a možná ještě nějaký listnáč.
Mám pocit, že tam byly výtrusy se dvěma kapkami, přičemž jedna byla často menší a méně vyvinutá.
Jinak podle mykologie.net má být ta dřevnatka hlohová buď vzácná a nebo přehlížená. Samozřejmě kdyby tam nebyly ty ostatní houby, tak bych si jí vůbec nevšiml, takže možná spíš právě jen přehlížená.

Re: Re: Re: Re: Re: Pondělní nálezy vřeckovýtrusých hub 2/2, 06.07.2016 20:13, alesjirsa(m), (Houby)

Provedl jsem (snad) už poslední mikroskopování této řasnatky a vyfotil některé báze vřecek, abych měl úplnou jistotu. Sedí to na P. succosa ?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pondělní nálezy vřeckovýtrusých hub 2/2, 06.07.2016 20:13, alesjirsa(m), (Houby)

Ještě jedno.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pondělní nálezy vřeckovýtrusých hub 2/2, 07.07.2016 01:53, Tori(m), (Houby)

Teď nevím, jestli to druhé je jen vřecko, nebo vřecko plus ještě další buňka za ním. Ten konec vypadá spíš pleurorhynchní, ale pokud je to vřecko+buňka tak ok. Na druhou stranu, v nějakém článku byla psaná i pleuro. báze pro P. succosa. Ale N. Van Vooren píše aporhynchní pro oba druhy, takže bych dala na něj. Nemám pořádně zpracovanou literaturu k řasnatkám, snažím se teď učit kosmatky. Ale bude to spíš succosa, i podle toho, že většina výtrusů je se 2 kapkami, u succosella (+ exsikáty succosa!) je většina s jednou kapkou.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pondělní nálezy vřeckovýtrusých hub 2/2, 07.07.2016 11:33, alesjirsa(m), (Houby)

Dobře, děkuji.

Re: Pondělní nálezy vřeckovýtrusých hub 2/2, 06.07.2016 09:13, alesjirsa(m), (Houby)

A co je lepší než jeden druh řasnatky ? Samozřejmě dva druhy řasnatky. Tahle byla dokonce i početnější a kdybych měl sečíst všechny řasnatky, které zde byly, tak bych se určitě dostal k číslu 100 (a to nepočítám ty bělokosmatky a další houby, kterých tam také nebylo málo).

Výtrusy elipsoidní, 15-17 x 7-9 (celkově menší než ta žlutá řasnatka), ornamentované.

Makroskopicky nejvíce podobná se mi zdá řasnatka hnědá (Peziza badia), ale ta má větší a jinak ornamentované výtrusy.
Další podobné druhy:
Peziza boltonii - Velikosti výtrusů by seděly, nevím jak ornamentika, ale tato řasnatka by měla být vzácná.
Peziza phlebospora - Větší výtrusy (17-19 x 8-10).
Peziza atrospora - Velikosti by docela seděly, ale jinak nenašel jsem o ní moc informací.
Peziza badioconfusa - Větší výtrusy (17-21 x 8-10).
Peziza saccardiana - Menší výtrusy (13-15 dlouhé).
Peziza thozetii - Výrazně větší výtrusy (23-26 x 9-11)
Peziza badiofusca - Menší výtrusy (13-15 x 9-10).
Peziza limnaea - Větší výtrusy (18-22,5 x 9-11)
Peziza badiofuscoides - Tam by výtrusy docela odpovídaly, ale na internetu není moc fotografií, podle kterých bych se mohl orientovat.

Takže stále z toho nejsem úplně moudrý ...

Re: Pondělní nálezy vřeckovýtrusých hub 2/2, 06.07.2016 09:13, alesjirsa(m), (Houby)

Ještě jedna fotka.

Re: Pondělní nálezy vřeckovýtrusých hub 2/2, 06.07.2016 09:13, alesjirsa(m), (Houby)

Dřevnatka hlohová (Xylaria oxyacanthae) se také myslím nevidí každý den.

Re: Pondělní nálezy vřeckovýtrusých hub 2/2, 06.07.2016 09:13, alesjirsa(m), (Houby)

Ještě pohled na výtrusy té žluté řasnatky.

Začal jsem používat HDR pro zvýraznění ornamentiky. Sice fotka trochu ubere na kvalitě, ale ta ornamentika je tam mnohem lépe vidět.

Re: Re: Pondělní nálezy vřeckovýtrusých hub 2/2, 06.07.2016 10:53, chorcheee(m), (Houby)

Co to je prosím, HDR (aneb žijeme v době zkratek )?

Re: Re: Re: Pondělní nálezy vřeckovýtrusých hub 2/2, 06.07.2016 11:46, alesjirsa(m), (Houby)

To je takový efekt, ale nevím, jak ho popsat. To snad bude lepší, když si zadáš do vyhledávače "HDR" a najdeš si nějaké fotografie. ;)

Re: Re: Re: Re: Pondělní nálezy vřeckovýtrusých hub 2/2, 06.07.2016 12:38, chorcheee(m), (Houby)

Aha, tak to bude takové to zvýšení dynamického rozsahu spojením více expozic, což? Vlastně je to forma stacku, který tak horlivě propaguji . Já totiž původně myslel, že to HDR udělalo tu modrou barvu, dosud mnou neviděnou, na Tvých mikrofotografiích. Ale to asi udělal spíše pan Melzer, že? .

Re: Re: Re: Re: Re: Pondělní nálezy vřeckovýtrusých hub 2/2, 06.07.2016 12:40, Tori(m), (Houby)

Bavlníková modř rozpuštěná v kys. mléčné (zkratkou LACB). Používá se na ornamentiku výtrusů u Pezizales.

Re: Re: Re: Re: Re: Pondělní nálezy vřeckovýtrusých hub 2/2, 06.07.2016 12:44, alesjirsa(m), (Houby)

S HDR by se to nikdy nemělo přehánět, ale v tomto případě jsem udělal výjimku, protože já jsem popravdě ani pod mikroskopem nevěděl přesně, jaká ta ornamentika vlastně je a teď, když jsem to přes mikroskop vyfotil a použil HDR, tak už mi je ta ornamentika jasnější.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pondělní nálezy vřeckovýtrusých hub 2/2, 06.07.2016 13:26, chorcheee(m), (Houby)

Téda, vy už jste chemicky i mikroskopicky pokročilí! Gratuluji .

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pondělní nálezy vřeckovýtrusých hub 2/2, 06.07.2016 13:31, Patrik(m), (Houby)

Taky už se pomalu ale jistě začínám rozhlížet po mikroskopech pro mě vhodných, proto by mě zajímalo, co používáš za mikrák ty a kolik tě to stálo ...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pondělní nálezy vřeckovýtrusých hub 2/2, 06.07.2016 13:38, alesjirsa(m), (Houby)

Nevím, zda to je na chorcheeeho nebo na mě, každopádně já používám tento mikroskop.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pondělní nálezy vřeckovýtrusých hub 2/2, 06.07.2016 14:07, chorcheee(m), (Houby)

To bylo, Aleši, asi na Tebe . Já používám v práci Olympus BX50, ale to bude asi nad Patrikovy finanční možnosti .

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pondělní nálezy vřeckovýtrusých hub 2/2, 06.07.2016 17:05, Tori(m), (Houby)

Jestli to bylo i na mě, tak tenhle: BTC-BIM312T, na Slovensku byl asi o 25 € levnější. Ten Olympus je teda hodně mimo možnosti člověka s průměrným platem v legálním zaměstnání. :D

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pondělní nálezy vřeckovýtrusých hub 2/2, 06.07.2016 18:14, Patrik(m), (Houby)

Bylo to jen na Aleše, ale díky, že jste to prozradili, alespoň mám co porovnávat a zvažovat
Ano, takovým nějakým Olympusem mi mikroskopuje mé úlovky pan Matýsek na VŠB (viz mikrofoto v atlase)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pondělní nálezy vřeckovýtrusých hub 2/2, 06.07.2016 18:56, Patrik(m), (Houby)

Tori, v ceně toho mikroskopu jsou i objektivy (hlavně mám na mysli imerzní objektiv) nebo bych si jej musel dokoupit zvlášť?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pondělní nálezy vřeckovýtrusých hub 2/2, 07.07.2016 01:40, Tori(m), (Houby)

Jsou. Dokupovala jsem jen adaptér pro foťák, ten už byl z těch rakouských stránek a došel rychle a v pořádku. Ale místo imerzního oleje používám obyč. vodu, protože jsem nenašla nic, čím by se dal ten olej odstraňovat bez poškození objektivu (některá rozpouštědla rozlepují čočky) a navíc i ze sklíček se blbě dostává.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pondělní nálezy vřeckovýtrusých hub 2/2, 07.07.2016 20:53, Patrik(m), (Houby)

To jo, pan Matýsek proto říká, že kvalitní imerzní objektiv stojí kolem 20 000 a výš, ty ostatní se prý rychle ničí ... voda místo imerzního oleje? To jsem ještě neslyšel, to funguje stejně?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pondělní nálezy vřeckovýtrusých hub 2/2, 08.07.2016 01:22, Tori(m), (Houby)

Je to o něco horší než imerzní olej, ale pořád o dost lepší než vzduch. Ale teď mi napadá, že jsem se vlastně nezeptala, když je objektiv konstruovaný pro olejovou imerzi, jestli se dá ponořit do vody (s odlišnou hustotou atd.), zjistím.

Re: Pondělní nálezy vřeckovýtrusých hub 2/2, 06.07.2016 09:13, alesjirsa(m), (Houby)

A ještě pohled na výtrus té červenohnědé řasnatky.

Omlouvám se za přesah.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30