O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Červnové Středohoří, 29.06.2016 22:38, b.gun(m), (Houby)

Předminulý víkend jsem si zajel do Středohoří mj. na inspekci jedné z lokalit, na kterých se vyskytují "cecilky". Jde o listnatý les se zastoupením lípy, dubu a habru, cca 500 m n. m., v tomto místě rostou zejména pod habry.

Re: Červnové Středohoří, 29.06.2016 22:38, b.gun(m), (Houby)

Nezklamaly, na lokalitě jich bylo několik desítek, jen u těch větších byli slimáci rychlejší než já. A tak jsem musel vzít zavděk mladšími ročníky.

Re: Re: Červnové Středohoří, 30.06.2016 11:51, Patrik(m), (Houby)

Zajímavý nález, ještě zajímavější je ta nadmořská výška - v takové bych již habry, jakožto stromy stupně pahorkatin, nečekal...

Re: Re: Červnové Středohoří, 30.06.2016 21:16, Hanýžka(m), (Houby)

Moc pěkné muchči - a nepředstírej, že ti nevoní mladšími ročníky, u zhnilé babky bys nadával určitě více.

Re: Re: Re: Červnové Středohoří, 11.07.2016 14:33, b.gun(m), (Houby)

Tak teď si nejsem jistý, zda je ještě pořád řeč o houbách...

Re: Červnové Středohoří, 29.06.2016 22:38, b.gun(m), (Houby)

O týden později jsem se posunul s průzkumem o kousek dál do listnatého lesa se zastoupením habru a dubu na okraji vlhké, pramenné lokality, cca 495 m n. m. Zde na mne kolem jednoho mladšího dubu čekalo bohaté překvapení v podobě choroše oříše, kterého se mi konečně podařilo objevit zde u nás.

Re: Červnové Středohoří, 29.06.2016 22:38, b.gun(m), (Houby)

Téměř polovinu z nalezených plodnic tvořila mrňata menší než malá, i s nimi jsem se nakonec dopočítal k 11 exemplářům na ploše zhruba 2×2 metry.

Re: Re: Červnové Středohoří, 30.06.2016 13:30, Bery, (Houby)

Máš je nádherný.

Re: Re: Re: Červnové Středohoří, 11.07.2016 14:52, b.gun(m), (Houby)

Díky.

Re: Červnové Středohoří, 29.06.2016 22:38, b.gun(m), (Houby)

V týdnu mezi tím jsem se pak krátce zastavil na lokalitě, která sice geograficky spadá do oblasti Českého středohoří, ale realita je taková, že v dnešní době už s ním nemá nic společného. Až sem totiž v nedávné minulosti zasáhla výsypka hnědouhelného lomu. Má pozornost se na toto konkrétní místo více zaměřila loni na konci října, když jsem širší oblast výsypky ukazoval kolegovi v souvislosti s jeho zájmem o instalaci nových budek pro krutihlavy obecné. Narazil jsem tehdy na dvě notně reliktní plodnice, které jsem si identifikoval jako možné měcháče písečné, a tak kolega hned na místě musel absolvovat přednášku o tom, co je to zač a jak to vypadá v plné kondici.

Re: Červnové Středohoří, 29.06.2016 22:38, b.gun(m), (Houby)

Přednáška přinesla své ovoce, neboť když jsem minulé úterý doma pozoroval vlhčený exkrement nalezený o víkendu a dočasně ubytovaný v teráriu, které kdysi obývala skupinka anolisů (neřešte, jsem prostě "jinej"...), zazvonil mi telefon a v něm se ozval kolega s potěšující informací: "Hele, zrovna na výsypce děláme průseky na odchytovou síť a asi je tu ta (nepublikovatelný výraz), o který jsi mluvil. Vypadá to jako šutr, a když to rozříznu, je to jak granátový jabko...".
Druhý den po práci jsem se proto na místo vypravil osobně a na části lokality napočítal celkem 29 plodnic, nicméně dle puklin a mírného nadzvednutí půdní krusty v některých místech bych řekl, že skutečné množství přítomných exemplářů bylo ještě vyšší. Rostly na písčitých plochách bez vegetace, kolem dominantní porost břízy s příměsí osiky, cca 395 m n. m.

Re: Re: Červnové Středohoří, 29.06.2016 23:18, Forrest Run(m), (Houby)

Málo platný, Draku, z fotek i textů je znát, že houby děláš srdcem!:-)
Pobavils i potěšil, díky!:-)
Profesor Jablonský bude mít zájem o sklerocia oříše, z celý republiky, kvůlivá co nejširší genetický variabilitě, tak kdybys byl tak hodnej a mohl jich příště aspoň tak 100g natěžit, starej pán by byl určitě rád!:-)
Stejně tak by měl zájem o čerstvou "divokou" Hlívu máčkovou. Od moraváků už ji mám pro něj slíbenou z břeclavska, tak kdybys na ni náhodou narazil, když si to letos roste jak chce a kde chce, náhoda přeje připraveným, žeáááno!.) Spoj se s ním nebo se mnou, zařídím, vyřídím, co bude třeba!:-)

Re: Re: Re: Červnové Středohoří, 29.06.2016 23:28, Forrest Run(m), (Houby)

Někde jsem četl, s jakejma různejma stromama dokáže měcháč spáchat mykorhizu, ten seznam je sakra dlouhej, mimo jiné i s většinou eukalyptů a používá se jako jedna z modelovejch hubek pro zkoumání metabolických drah a vůbec fšeho okolo mykorhitizovaných kořenů....ááále málokdy na to přijde řeč, já vím!;)

Re: Re: Re: Červnové Středohoří, 11.07.2016 16:15, b.gun(m), (Houby)

Díky, a není zač...

Sakra, to jsem si měl přečíst dříve, měl jsem teď dovolenou a net jsem zanedbával. Když jsem tam byl minulý týden, tak už z nich byla rozteklá kaše. A to jsem je pár dnů po tomto prvonálezu objevil ještě na jednom místě tak o kilometr dál a 40 metrů výš, kde rostly dvě již notně rozkvetlé plodnice kolem starého dubu v listnatém lese se zastoupením lípy, dubu, habru a lísky.

Re: Re: Červnové Středohoří, 30.06.2016 09:01, Yohaness(m), (Houby)

Pěkné zajímavosti...

Re: Re: Re: Červnové Středohoří, 11.07.2016 15:43, b.gun(m), (Houby)

Díky.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30