O houbách

Černorosol chrupavčitý
Exidia cartilaginea S. Lundell & Neuhoff

Založil: basset(m) | Zařazení: nejedlé | Rozšíření: téměř se nevyskytuje | Upravit

Černorosol chrupavčitý
Autor fotografie: Zdeno

Zařazeno v červeném seznamu hub ČR

Období růstu: leden - prosinec

Plodnice

Plodnice za mlada prosvítavě bílé, později tmavnoucí až do červenohněda či světle hněda. Dužnina je rosolovitě chrupavčité konzistence. Plodnice o velikosti 5 - 30 mm, bochánkovité, na povrchu zvlněné, často s lesklým povrchem, přisedlé k substrátu. Výtrusný prach bílý, basidiospory válcovité, allantoidně prohnuté, 10 - 13 x 4 - 5 μm.

Biotop

Dle červeného seznamu se jedná o téměř ohrožený druh (NT). Vyrůstá celoročně, především v chladnějších měsících roku, saprofyticky na dřevě listnáčů, především na padlých kmenech a větvích ležících na zemi. Z ČR je znám především z dřeva lípy (Tilia). Vyskytuje se roztroušeně od pahorkatin do nižších horských poloh, jak na přirozených stanovištích, jakými jsou např. habřiny s lípou, tak i v alejích, vzácněji v parcích.

Možnost záměny

Mladé, bělavě zbarvené plodnice lze zaměnit za ještě vzácnější černorosol bělavý, E. thuretiana, který však nemá rosolovitě chrupavčitou dužninu a vyrůstá hlavně na dřevě buku. V mládí může být podobný i černorosol bukový. Vzhledově i barevně podobný je i černorosol borový, E. saccharina, který však vyrůstá pouze na dřevě Pinus (borovic).

Vědecká/lidová synonyma

Exidia cartilaginea f. abromeitii Neuhoff, Pilze Mitteleuropas (Stuttgart) 2: 20 (1935)
Exidia cartilaginea S. Lundell & Neuhoff, Pilze Mitteleuropas (Stuttgart) 2: 19 (1935) f. cartilaginea

Literatura a zdroje

Autor popisu: Patrik Mlčoch+ Přidat další fotografie

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30