O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Nálezy z neděle 1/3, 20.06.2016 17:45, alesjirsa(m), (Houby)

Hned na začátku lesa jsem nalezl jedno spáleniště, tak mě napadlo, zda tam nebudou nějaké anthrakofilní druhy, a také že byly, dvě moje spáleništní prvonálezy. Spálenitka (Anthracobia). Apothecia měla 2 mm v průměru. Zmikroskopoval jsem ji, ale nevím, zda to bude stačit k určení.

Re: Nálezy z neděle 1/3, 20.06.2016 17:45, alesjirsa(m), (Houby)

A druhý, neurčený spáleništní nález. Apothecia měla 1 cm v průměru. Nevíte prosím, o co by se mohlo jednat ?

Re: Nálezy z neděle 1/3, 20.06.2016 17:45, alesjirsa(m), (Houby)

Zde jsou výtrusy té spálenitky (Anthracobia). 20-22,5 x 8-10 μm velké. Zdály se být hladké, ale bez obarvovadel člověk nikdy neví.

Re: Re: Nálezy z neděle 1/3, 20.06.2016 19:42, Tori(m), (Houby)

Vymezení rodu Anthracobia: Malé žluté, oranžové až hnědé antrakofilní (v jedné výjimce koprofilní) diskomycety, které mají na vnější straně krátké, tupé, hnědé, svazčité, hyfoidní chlupy, a hladké elipsoidní výtrusy se dvěma kapkami. (podle Larsenovo disertačky 1976 o tomto rodu)
Tři oranžové druhy s elipsoidními výtrusy s ostrými konci (melaloma, macrocystis a nitida) se rozlišují podle rozměrů chlupů, jinak stavba excipula i velikost výtrusů je shodná pro všechny tři. Poslední oranžový druh, A. tristis, nemá výtrusy elipsoidní, ale spíš válcovitě elipsoidní (boční stěny nejsou vyklenuté, ale spíš rovné a cca paralelní).

Re: Re: Re: Nálezy z neděle 1/3, 20.06.2016 20:18, alesjirsa(m), (Houby)

Já jsem si ani žádných chlupů v mikroskopu nevšiml.

Re: Re: Re: Re: Nálezy z neděle 1/3, 20.06.2016 23:16, Tori(m), (Houby)

Plodnička nejvíc napravo, na uhlíku, ma na spodním okraji takové hnědé tečky - to jsou svazky chlupů. Musíš ukrojit kousek z okraje, otočit ho hymeniem dolu a pořádně rozplácnout (aby se dal prosvítit). Trochu si pohraj s nastavením clony na mikráku, kompromis mezi množstvím světla a ostrostí. Pak ty chlupy uvidíš asi takhle, při malém zvětšení:

Re: Re: Re: Re: Re: Nálezy z neděle 1/3, 20.06.2016 23:19, Tori(m), (Houby)

A při větším zvětšení budou asi takovéhle.
Tohle je Anthracobia melaloma, exsikát v KOH, chlupy mají cca 40–66 × 6,1–8,9. Ale blbě se měří, jak jsou poslepované dohromady, a navíc spálenitky jsou zvenku často porostlé řasou, která mikroskopování ještě víc ztěžuje.
Podobné chlupy má třeba Melastiza.
Pošlu ti klíč na askomycety, rostoucí na ohništích (francouzský, sorry).

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nálezy z neděle 1/3, 21.06.2016 15:26, alesjirsa(m), (Houby)

Dobře. Nevím, jestli z ní tohle ještě budu schopný vytáhnout, už mi trochu uschla, ale příště na to budu pamatovat.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nálezy z neděle 1/3, 21.06.2016 16:51, alesjirsa(m), (Houby)

Teď jsem to zkusil a ty chlupy jsem tam už žádné nenašel. Tak doufám, že to nebyla moje poslední spálenitka v životě.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nálezy z neděle 1/3, 21.06.2016 19:19, Tori(m), (Houby)

U jednoho druhu jsou hodně krátké a hodně světlé, možná to je on. Obecně u těch tří oranžových druhů platí, že čím kratší chlupy, tím světlejší a tlustější a naopak.

Re: Nálezy z neděle 1/3, 20.06.2016 17:45, alesjirsa(m), (Houby)

... A výtrusy toho druhého askomycetu. Kulovité, 9-11 μm velké, jemně ostnité.

Re: Re: Nálezy z neděle 1/3, 20.06.2016 19:51, Tori(m), (Houby)

Asi mladá Plicaria carbonaria (řasnatka nevímjaká), ta má výtrusy 11-15 μ s ostnitou ornamentikou, hrubě otrubičnatá vnější strana by odpovídala, chlupy nevidím. Kulaté výtrusy má třeba i kosmatička hnědá (Trichophaea / Sphaerosporella brunnea), ale u ní jsou hladké. Ostatní druhy Plicaria mají buď výtrusy buď hladké, nebo s jinou ornamentikou. Až ti pošlu tu chemii, tak ještě ověř, že vřecka jsou opravdu amyloidní.

Re: Re: Re: Nálezy z neděle 1/3, 20.06.2016 20:17, alesjirsa(m), (Houby)

Tahle houba nevypadala moc řasnatkovitě. Jinak plodnice už mi trošku uschly, nevím, jestli, až to přijde, se z nich bude dát něco vyčíst. Teď se jí i tu spálenitku pokouším trochu oživit.

Re: Re: Re: Re: Nálezy z neděle 1/3, 20.06.2016 20:41, basset(m), (Houby)

Na oživení je nejlepší Tullamore dew - alespoň na mě teda zabírá

Re: Re: Re: Re: Re: Nálezy z neděle 1/3, 20.06.2016 20:55, alesjirsa(m), (Houby)

Na tebe možná ...

Re: Re: Re: Nálezy z neděle 1/3, 20.06.2016 20:59, alesjirsa(m), (Houby)

A co Plicaria trachycarpa ? Na tu jsem teď jen tak náhodou narazil na internetu.

Re: Re: Re: Re: Nálezy z neděle 1/3, 20.06.2016 22:49, Tori(m), (Houby)

Velikost výtrusů by odpovídala líp, chtělo by to vidět líp ornamentiku - u trachycarpa do 1 um, tupé bradavičky a krátké hřbety, u carbonaria až 1,5-2 um vysoké válcovité až konické výrůstky.
I když u Slováků to mají jako podzimní druh.

Re: Re: Re: Re: Re: Nálezy z neděle 1/3, 21.06.2016 15:25, alesjirsa(m), (Houby)

Já si myslím, že ta ornamentika byla opravdu do toho 1 μm, ale samozřejmě nemůžu ji blíže popsat.
A co je u Slováků jako podzimní druh, trachycarpa nebo carbonaria ?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nálezy z neděle 1/3, 21.06.2016 19:10, Tori(m), (Houby)

trachycarpa: IX-XI,
carbonaria: VI-IX
Zdroj neuveden.

Re: Nálezy z neděle 1/3, 20.06.2016 17:45, alesjirsa(m), (Houby)

A dnešní sérii nálezů zakončím liškou obecnou (Cantharellus cibarius).

Pokračování zítra.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30