O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Oslava a Chvojnice - teplomilná doubrava a okolí, 10.06.2016 11:09, Hanýžka(m), (O přírodě)

Pro pobavení nejen Chorcheho - včera jsem se tak zabrala do určování kortíku, že jsem odešla z práce o hodinu později. A podařilo se, což je vzhledem k mému původnímu vztahu ke kortíkům to nejvtipnější. Minulý rok téměř bez hub ale udělal divy, kortíky už neobcházím ani při sbírání nedoufám, že budou sterilní. Ale ten kortík jsem nefotila, tak aspoň vláknice potměchuťová.

Re: Oslava a Chvojnice - teplomilná doubrava a okolí, 10.06.2016 17:32, chorcheee(m), (O přírodě)

To je dobře (i když hodinu určovat jeden kortík, to už bych se na to mohl, víš co . Já tu mám nyní možnost mikroskopovat, ale nevím vlastně jak do toho. Zejména ti kortíci a choroši jsou obtížní. Nevíš, Hani, kde koupit melzerovo činidlo a další reagencie, které bych měl mít? Díky.

Re: Re: Oslava a Chvojnice - teplomilná doubrava a okolí, 10.06.2016 18:03, Tori(m), (O přírodě)

Před 2 týdny jsme dělali velkou hromadnou objednávku, mohla jsem objednat, kdybych věděla.

Re: Re: Re: Oslava a Chvojnice - teplomilná doubrava a okolí, 10.06.2016 19:43, chorcheee(m), (O přírodě)

Jasné, ona telepatie podle mě funguje, tím jsem si jist. Na druhou stranu zrovna na mne asi naladěna, Tori, nejsi . A mohu se zeptat odkud jste objednávali? Mohu/vyplatí se mi udělat "malou individuální objednávku"? Předem díky.

Re: Re: Re: Re: Oslava a Chvojnice - teplomilná doubrava a okolí, 10.06.2016 20:25, Tori(m), (O přírodě)

Můžeš, nevyplatí, do ČR poštovné 15 €. myko-shop.de

edit: Na choroše bude určitě potřeba Melzer na amyloiditu a kongočerveň na zvýraznění struktur. Jestli i něco dalšího (třeba KOH), nevím.

Re: Re: Re: Re: Re: Oslava a Chvojnice - teplomilná doubrava a okolí, 10.06.2016 20:36, chorcheee(m), (O přírodě)

Tak 15 Euráčů není ještě tak strašné. Právě uvažuji, že si objednám manuální makroobjektiv 1:1 Olympus 80mm/f4, který se v Česku skoro nedá sehnat a podle recenzí je výborný. Tam poštovné z ciziny vychází ještě dráž. No, a kdybyste měli echo, kde ho koupit u nás, sem s ním . U nás se často prodává makro 1:2 50mm/3.5, ale to není ještě pravý makroobjektiv.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Oslava a Chvojnice - teplomilná doubrava a okolí, 10.06.2016 20:46, basset(m), (O přírodě)

Těch 80mm na Olympusu bude vlastně po přepočtu 160mm na plný formát nebo jako 100mm na APS-C. Velké houby s tím budeš fotit z metrové vzdálenosti, jako já

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Oslava a Chvojnice - teplomilná doubrava a okolí, 10.06.2016 20:51, chorcheee(m), (O přírodě)

Přesně tak (možná i z větší vzdálennosti ). Ale ty mohu fotit docela úspěšně i seťákem 14-42mm nebo 12-50mm (ani jeden ještě nemám a dokonce ani tělo - dnes zase nevyšla jedna korespondence ohledně Oly OM-D EM-5). Přesto mě ale láká něco, co mi poskytne lepší makro než dokážu nyní s Fuji HS30 a mou domorobo makropředsádkou.

Re: Oslava a Chvojnice - teplomilná doubrava a okolí, 10.06.2016 19:41, Zdeno(m), (O přírodě)

Hm, kortík, to zní dost familierně, ale třeba spolu hodně kamarádíte...

Re: Re: Oslava a Chvojnice - teplomilná doubrava a okolí, 12.06.2016 18:00, Hanýžka(m), (O přírodě)

Kamarádíme je silné slovo - napůl jsem ho vzala na milost a napůl mu ještě nemůžu přijít na jméno, když se sám nepředstaví. Chorchee - pokud určuješ bez makroskopického tipu, tak si nemysli, že to sfoukneš za 5-10 minut. Ale tvá naivita je roztomilá.

Re: Oslava a Chvojnice - teplomilná doubrava a okolí, 10.06.2016 11:09, Hanýžka(m), (O přírodě)

Pro Tori Tarzetta spurcata - zvonkovka nízká.

Re: Re: Oslava a Chvojnice - teplomilná doubrava a okolí, 10.06.2016 11:24, Tori(m), (O přírodě)

Pěkně nohatá, děkuju. Jak velká asi, přes 3 cm?

Re: Re: Re: Oslava a Chvojnice - teplomilná doubrava a okolí, 12.06.2016 18:01, Hanýžka(m), (O přírodě)

Kolem 3 cm byla ta větší.

Re: Oslava a Chvojnice - teplomilná doubrava a okolí, 10.06.2016 11:09, Hanýžka(m), (O přírodě)

křehutkuna červenalou - Psathyrella bipellis - hedejte, je prý hodně vzácná, ale jestli mají ke křehutkám všichni podobný vztah jako já, může být i přehlížená. Žel byl zelený les a modrá obloha, takže načervenalý tón plodnic není moc vidět, to zase pak byl nemile modrý třeň od té oblohy.

Re: Re: Oslava a Chvojnice - teplomilná doubrava a okolí, 10.06.2016 11:25, Tori(m), (O přírodě)

Kolik let praxe potřebuju, abych ji v terénu dokázala rozlišit od jejích běžných dvojnic?

Re: Re: Re: Oslava a Chvojnice - teplomilná doubrava a okolí, 10.06.2016 20:04, Patrik(m), (O přírodě)

Křehutky jsou teď všude, kdybych je uměl a měl čas se zabývat i jimi, tak určitě zkusím najít...Jinak gratuluju k nálezu...

Re: Re: Re: Re: Oslava a Chvojnice - teplomilná doubrava a okolí, 12.06.2016 18:04, Hanýžka(m), (O přírodě)

Zeptej se Janka - prý mu to náhodou vytanulo na mysli, ale divila bych se, kdyby někdy řekl, že něco umí. Všechny mikroznaky mi pak seděly naprosto přesně. Důležitý je tam ten smrad, ten prý hodně napoví.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30