O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Smrž pražský - skupinové foto, 17.04.2016 17:49, basset(m), (Houby)

Několik desítek plodnic v různém stáří na loni položeném mulči.

Re: Smrž pražský - skupinové foto, 17.04.2016 19:22, Sley, (Houby)

Já jsem loni mulčoval jak divej, ale zatím ani smržík Bylo by asi dobré, kdyby dal někdo radu, na jakém mulči ty smrže rostou - jestli je lepší mulč z Baumaxu, z Obi, nebo z Globusu

Re: Re: Smrž pražský - skupinové foto, 17.04.2016 19:26, basset(m), (Houby)

Odkud je to nevím. Vím ale, že byl položen až v druhé polovině léta a to mám potvrzené zatím ze dvou míst.

Re: Re: Re: Smrž pražský - skupinové foto, 17.04.2016 19:41, Sley, (Houby)

Tos mi moc nepomoh
U nás před pár lety zamulčovali kousek za našim úřadem, a já chodil kvůli tomu o půl hodiny dřív do práce, aby mě nikdo neviděl, jak je tam sbírám Přesto jsem se jednou nevyhnul situaci: "Jéé, dobrý den, pane inženýre, co to tady děláte?"
Poté, co jsem v sobě potlačil odpověď: "Sbírám houby, ty krávo" , jsem zamumlal něco o sbírce vzácných vzorků pro Národní muzeum, což se naštěstí ukázalo jako postačující vysvětlení

Re: Re: Re: Re: Smrž pražský - skupinové foto, 17.04.2016 19:55, basset(m), (Houby)

Já taky nejsem žádný Červený kříž ani Červený půlměsíc

Re: Re: Re: Re: Smrž pražský - skupinové foto, 17.04.2016 21:42, Zdeno(m), (Houby)

Ovšem to trauma z potlačení původní odpovědi si poneseš až do konce života...Ještě tomu chybí nějaký ten sexuální kontext. Jó, Freude, Freude, vždycky na tě dojde...

Re: Re: Smrž pražský - skupinové foto, 17.04.2016 22:41, Malkin, (Houby)

U nas rostou na mulci od Raselina Sobeslav, prodejce vsude - napr. Mountfield. Ale vyrobcem to asi nebude...
Nam vylezly az druhym rokem, tak uz je tam treba mas.

Re: Smrž pražský - skupinové foto, 17.04.2016 17:49, basset(m), (Houby)

Nejenom ve skupinách, ale i jednotlivě. Zaujaly ovšem hlavně srostlice někdy i mnoha kusů.

Re: Smrž pražský - skupinové foto, 17.04.2016 17:49, basset(m), (Houby)

Nebo i menší srostlice velice dobře maskované mladými keříky nebo trávou.

Re: Smrž pražský - skupinové foto, 17.04.2016 17:49, basset(m), (Houby)

Jedna srostlice mladíků.

Re: Re: Smrž pražský - skupinové foto, 17.04.2016 21:36, Forrest Run(m), (Houby)

Tahle epesrádesní srostlička mě vzala za srdéčko, paráda, Henry!
Pokud bych mohl poprosit Tebe i ostatní Smržolofce, pro Aleše "Fčelouna", kterej se pokusům s jejich pěstováním už několikátej rok věnuje(a sporadicky i moje maličkost), bych Vás rád požádal o sporootisky, ideálně i s malým vzorečkem hlíny.
Takže (větší, dospělácký/dorostenecký) smržouny, prosím, posbírejte i malým "kořenovým" balem,(stačí 1-2 plodnice z lokality) doma udělejte z alobalu takovou kapsičku, která bude mít jednu stranu otevřenou a ostatní tři uzavřený a která bude o 1 až 2 cm větší než klobouček smrže)a nechte ho přes noc vysporovat. Druhej den můžete bázi hnátičky i s hlínou ušmiknout( a dát usušit, případně zachladit do lednice, aby se zachovaly případné symbiotické bakterie, eventuálně na sledování pH i dalších parametrů hlíny), smržouna zbaštit a kapsičku nechat ještě 2-3dny otevřenou, aby spory uschly a po uzavření 4.strany alobalové kapsičky neplesnivěly. Z pilnosti můžete připsat lihovkou na alobal nebo na doprovodný lísteček stručný info jako třeba: "Smrž kuželovitý, Pardubice, na mulči, 18.dubna 2016"
Předem děkuju za Vaši laskavou součinnost a Aleš se Vám v případě úspěchu jistě královsky odmění!
Třeba dodáním suspenze spor, co poroste tak ochotně, že Vám za dobrejch podmínek zaplevelej/zasmržujou mulčovačku nebo navezený jasanový listí!

Re: Smrž pražský - skupinové foto, 17.04.2016 17:49, basset(m), (Houby)

Rostou však i mimo mulč v blízké trávě.

Re: Re: Smrž pražský - skupinové foto, 17.04.2016 18:05, Honzík(m), (Houby)

...to vypadá že už jsi se naučil fotit

Re: Re: Re: Smrž pražský - skupinové foto, 17.04.2016 18:08, basset(m), (Houby)

.. když máš nadání, tak se neubráníš

Re: Re: Re: Re: Smrž pražský - skupinové foto, 17.04.2016 18:13, Honzík(m), (Houby)

...nojo, já tam zapoměl napsat "taky"

Re: Re: Re: Re: Re: Smrž pražský - skupinové foto, 17.04.2016 18:24, chorcheee(m), (Houby)

Vy jste dvojka! . Krásné fotky i nálezy. Přesně stejný nález jsem dnes učinil na mulči v HK. A přesně - některé rostly i v trávě do cca 30cm od konce mulčované plochy. Zajímavá další synchronicita světa...

Re: Re: Smrž pražský - skupinové foto, 17.04.2016 19:06, b.gun(m), (Houby)

Pěkná úroda.

Jen bych dodal, že to s největší pravděpodobností asi nebude smrž pražský (Morchella pragensis). Již před několika lety jsem tuším na Damyku četl příspěvek, který byl shrnutím informací z bakalářské práce - psalo se tam o kontaminaci štěpky sporami smržů, které nejsou našimi původními druhy, ale jsou velmi podobné našemu smrži kuželovitému.
Aktuálně byly téma smržů na nahuby.sk přidány dva příspěvky - zde a zde - ze kterých vyplývá, že se pravděpodobně bude jednat o severoamerický druh jménem Morchella importuna.

Re: Re: Re: Smrž pražský - skupinové foto, 17.04.2016 19:21, basset(m), (Houby)

Já to četl také, ale zatím setrvávám na pozici mrtvého brouka, dokud to někdo nerozsekne definitivně. Fotky Morchela importuna z Google doopravdy vypadají hodně podobně až shodně. Na druhou stranu, proč by mulčovací kůra z Česka měla být kontaminovaná sporami z jiného kontinentu? Kdyby se to stalo někde lokálně, ale letos je opět rok, kdy jsou zřejmě mulčovačky v laufu a to plošně. U syna práci jsou dokonce na terase v prvním patře. Ale to samo je pořád jenom o tom mulči, kam ho kdo dá.
Další věc, která je zajímavá, že se studuje molekulární analýzou, kde co, a tyto případy jsou nějak mimo
Ještě jedna zajímavost, dnes se mezi nimi "flákalo" i několik smržů obecných Už o tom nedávno tady psal Yohannes.

Re: Re: Re: Re: Smrž pražský - skupinové foto, 17.04.2016 21:28, Honzík(m), (Houby)

Třeba jednou bude molekulární analýza provedená u všech druhů. Problém je asi v tom, že by se musely uznat nepřesnosti i v mikroskopickém určování. Ale mykologové by si určitě našli způsob na nějaké varianty a svůj kus slávy...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30