O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Právě kvete..., 06.04.2016 19:53, Patrik(m), (O přírodě)

Zatím to vypadá, že na kačenky a smržovité se můžu rovnou vys..t, protože je takové sucho, že ani nemá cenu jezdit na 1hod. autobusem vzdálenou lokalitu, na které pravděpodobně nic nenajdu... Vrchol všeho - dnes mělo pršet, místo toho bylo celý den hezky

Dám alespoň květenu podél potoku Setina. Dolní Setinské louky, jak už jsem tu několikrát vysvětloval, jsou dosud celkem dost zachovalým biotopem, a to i potok Setina. První květinu, kterou tam každé jaro nacházím na loukách i v lužních lesích, je křivatec ?žlutý?. ... Tady bych však chtěl poprosit třeba Chorcheeho, aby mi určení potvrdil, popř. řekl, jak ty křivatce 100% rozeznat ...

Re: Právě kvete..., 06.04.2016 19:53, Patrik(m), (O přírodě)

Květ...

Re: Právě kvete..., 06.04.2016 19:53, Patrik(m), (O přírodě)

Zakončení listů ... to je uvedeno jako hlavní určovací znak na nahuby.sk ...

Re: Re: Právě kvete..., 06.04.2016 20:48, samotářka, (O přírodě)

Podle mne máš křivatec žlutý určený správně.
Jinak rozlišovací znaky jsou (mimo jiné) podle počtu cibulek ve společném obalu.
Křivatec žlutý má vždy 1 cibuli.
2 cibule ve společném obalu má křivatec rolní a křivatec český.
3 cibule spolu, navzájem volné, má křivatec luční, to je agregát několika druhů.

Re: Právě kvete..., 06.04.2016 19:58, Patrik(m), (O přírodě)

V tu neděli jsem ušel až 11 km pouze jedním směrem, ale alespoň jsem se přesvědčil, že nikdy nemám tvrdit, že se v mém okolí něco nevyskytuje, jen proto, že jsem to zde před tím nikdy nenašel ...Kdosi tu nedávno psal, že se tato rostlina na severu Moravy nevyskytuje, nebo jen vzácně, avšak jsem si to ověřil a zjistil, že toto tvrzení platí pouze pro Karpatskou oblast, avšak já a mé nejbližší okolí patří geograficky do oblasti Jesenické, přesněji jesenického podhůří ...Každopádně nic nemění na tom, že jsem našel jen jedinou lokalitu v Dolinách ve výšce 300 m. n. m.

Re: Právě kvete..., 06.04.2016 20:00, Patrik(m), (O přírodě)

A konečně jsem našel i novou lokalitu podbílku, která už doufám činností lesníků nezanikne...

Re: Právě kvete..., 06.04.2016 20:07, Patrik(m), (O přírodě)

A zakončím ještě jedním dotazem ... u nás jsou celkem běžnější devětsily bílé, zatímco devětsily lékařské rostou jen místy, vlhkostně příhodnější jsou tady lokality s devětsilem bílým , proto by mě zajímalo, zda terčovnice preferují jen jeden druh devětsilu, nebo je to jednu? A myslíte, že lokalita na fotce je příhodná pro výskyt terčovnice? Prohledal jsem totiž právě takových lokalit snad deset v ten den, ale terčovnice nikde...

Re: Re: Právě kvete..., 06.04.2016 20:47, alesjirsa(m), (O přírodě)

Jé, tolik devětsilů, ještě jsem je naživo neviděl, u nás mi není známa na ně žádná lokalita.

Re: Re: Re: Právě kvete..., 06.04.2016 21:12, vevanek, (O přírodě)

U mě jsou běžné kolem lesních cest a přitom tam nikde není voda.

Re: Re: Re: Právě kvete..., 06.04.2016 21:55, Patrik(m), (O přírodě)

Devětsily jsou běžné rostliny podhorského a horského stupně.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30