O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Krása pyrenomycetů, 29.03.2016 15:51, chorcheee(m), (O přírodě)

Dobrý den,

jen se chci podělit o krásný pyrenomycet, který zatím neumím určit. Ani si nejsem jistý substrátem (snad osika), ani jsem nevzal položku. No hrozné...

Ale líbí se mi ty tvrdohouby...

Re: Krása pyrenomycetů, 29.03.2016 15:51, chorcheee(m), (O přírodě)

Tady zase nevím, zda je to plíseň, nebo nějaká třeba jeho anamorfa...

Re: Krása pyrenomycetů, 29.03.2016 15:51, chorcheee(m), (O přírodě)

A tady je vidět z boku + co zůstává na dřevě za ďubky. Hezký den.

Re: Re: Re: Krása pyrenomycetů, 29.03.2016 16:00, chorcheee(m), (O přírodě)

Vypadá, ale ta má růst na růžovitých dřevinách a to toto podle mne nebylo. Také byla dost drobná (z fotografie není tak vidět, ale stromata byly tak 5 mm v průměru. K. lemovanou znám větší.

Re: Re: Re: Re: Krása pyrenomycetů, 29.03.2016 16:03, basset(m), (O přírodě)

.. ber nebo nech ležet To "odloupnutí" je zcela evidentní. Roste na listnáčích, zejména na bucích a jeřábech. Nic bych nedal za to, že to dřevo je jeřáb. Jak říkáš správně - plodnice mají 3-10 mm.

Re: Re: Re: Re: Re: Krása pyrenomycetů, 29.03.2016 16:33, chorcheee(m), (O přírodě)

Ano, také neznám nic, co by bylo takto hodně podobné. Ale já pyrenomycety umím hůř, než většinu ostatních hub a to už je co říct . Docela bych ocenil nějaký amatérský atlas pyrenomycetů pro začátečníky . Ale to asi neexistuje. To by se nevyplatilo - vzhledem k nákladu - vydávat.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Krása pyrenomycetů, 29.03.2016 18:14, Joska(m), (O přírodě)

V tom máš pravdu. Zkus si zadat do Google "pyrenomycet" a najde to (s výjimkou LZ, Patrika a Damyka) skoro "nulanulanic"...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Krása pyrenomycetů, 29.03.2016 18:20, chorcheee(m), (O přírodě)

Tak v angličtině se dá stáhnout leccos. Ale jsou to většinou hodně úzce zaměřené práce. Já jsem sice vědec, ale v jiném oboru. Tohle (ač jsem si toho stáhnul už dost), většinou nemám trpělivost číst. Pro lidi - Josko, máš pravdu - nic .

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Krása pyrenomycetů, 29.03.2016 18:54, Patrik(m), (O přírodě)

Je to opravdu káčovka lemovaná, jeřábové dřevo ještě moc nepoznám, ale vím, že to má borku jako by kříženou s bukem a třešní
Pokud na to nemáš trpělivost, tak to nevadí, pokud je to v mých silách, rád poradím

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Krása pyrenomycetů, 29.03.2016 18:59, chorcheee(m), (O přírodě)

Děkuji! Jo, Patriku, vyfotografoval bys, prosím, tu 20korunu? Mou prosbu akceptoval jen Joska. Zajímalo by mne, zda to někdo dokáže lépe...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Krása pyrenomycetů, 29.03.2016 19:14, Tori(m), (O přírodě)

V Häffnerovo časopise Rheinland-Pfälzisches Pilzjournal (odkaz) vyšla série článků o některých dobře určitelných pyrenomycetech, už si nepamatuju od koho.

Re: Re: Re: Re: Re: Krása pyrenomycetů, 30.03.2016 17:37, Zdeno(m), (O přírodě)

Jeřáb je i můj tip...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30