O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Prvá výprava za smržovitými..., 20.03.2016 19:00, Patrik(m), (O přírodě)

... se bohužel nezdařila ... Až v lese jsem pochopil pár zásadních věcí:
1. všecko nemůže růst všude, proto ani já nemůžu všecko hledat v mém okolí. Jediná možnost, jak bych se letos těch smržovitých mohl dočkat, je zřejmě navštívit CHKO Poodří, které je 7 km ode mě. Avšak i tam nemám zaručenou 100% úspěšnost, je to přece jen rozlehlá oblast, i když lesní porosty tvoří jen 10% území.
2. že v mém okolí na ně nejsou zřejmě vhodné lokality, i když to tak může vypadat.
Dnes jsem totiž procházel různá taková místa, jako je např. tato jasanina.

Re: Prvá výprava za smržovitými..., 20.03.2016 21:17, alesjirsa(m), (O přírodě)

Já jsem se byl dneska podívat na kačenky, ale žádné kloboučky ještě nevyrazily. Takže, byť už někde vyrazily, ne všude se už objevují.

Re: Prvá výprava za smržovitými..., 20.03.2016 19:01, Patrik(m), (O přírodě)

Avšak potěšilo několik většinou nehoubových nálezů...např. zjištění, že i v mém okolí se vyskytuje lýkovec jedovatý

Re: Re: Prvá výprava za smržovitými..., 20.03.2016 19:21, Zdeno(m), (O přírodě)

Zapamatuj si jeho vůni, pak ho najdeš i po "čuchu"...

Re: Re: Prvá výprava za smržovitými..., 20.03.2016 19:55, Forrest Run(m), (O přírodě)

Technicky výborná fotka, Páťo!:-)
Smržovitý hledej na bazickým substrátu, i kdyby to byla jen navážka z bouračky na skládce nebo základy zaniklý vesnice....vápno z malty a omítek a k tomu dost živin, to je obvykle recept a kačení a smrží dobrou šanci......nebo třeba olivínovej čedič....čtvrtohorní vápnitý sprašový sedimenty...znáš pojem "Bílé stráně"?
Zvlášť se zaměř na osiky s lískama, tam je navíc ke kačkám i dobrá šance na delikatesní a krásný ucháče obrovské....v "Užitečných odkazech" najdeš moc šikovnou pomůcku, co Ti usnadní pátrání... Česká geologická služba: lokalizační a mapová aplikace
A dej si ještě tak 10....14 dní pohov....smrže zůstávaj dlouho maličký, kačky se zase dlouho schovávaj pod listím a začnou se vytahovat(či-li budou mnohem snáz k nalezení) až v době, kdy odkvetou trnky, naplno rozkvetou dymnivky, fialky, sasanky, lesní jahody, třešně a devětsily lékařské budou způli odkvetlý, pak je ten správnej čas....budeš mít tak tejden až deset dnů, než je zakryje vegetace.
V devětsilech máš šanci i na terčovnice síťnaté(Disciotis venosa), držím Ti palce, Ogare!

Re: Re: Re: Prvá výprava za smržovitými..., 20.03.2016 20:05, Patrik(m), (O přírodě)

Díky, takovou informaci jsem potřeboval...navíc jsem přišel na další důvod neúspěchu - všude v mém okolí je podloží jílovitá břidlice, prachovec a droba. Takže to asi nechám na duben

Re: Re: Re: Re: Prvá výprava za smržovitými..., 20.03.2016 20:51, Herčus, (O přírodě)

já jsem geologicky taky na prachovci, břidlici a drobě a mam tu kačky na dvou místech, respektive už jen jednom, druhý prokáceli a už se jim tam moc nechce. 1. lokalita je ta plodná... okraj smíšeného lesa topoly, borovice, no všecko možný, ale hlavně trojice starejch třešní a k tomu nálety mladejch třešní.. minulej čtvrtek jsem tu napočítal přes 30 kousků. Druhá lokalita je osikovej remízek u cesty a potůčku z pole. Jinak z jarních askohub tu po lese roste skoro všechno, co neni tak vzácný... krom kaček ucháče obecný, obrovský, ohnivci rakouský, jehnědky minimálně 3 druhy, terčky jedlový, ušíčka černý, ze smržounů akorát když navezou mulč tak mulčováky a jedinkrát jsem našel pár polovolnejch, ale to bylo pod hrušní mezi polem a silnicí, takže kdoví co všechno tu lidi vysypali. V pozdějším jaru tu vyjímečně najdu u cest kališník obecný a mám tu 2 místa na Chřapáče Quéletova... no mohl bych pokračovat ve výčtu, takže to chce hledat hledat... Tahle jasanina se mi na smržovitý nezdá... je taková moc čistá :D... soustřeď se spíš na křovinatý okraje lesů s náletem vhodnejch stromů.

Re: Re: Re: Re: Re: Prvá výprava za smržovitými..., 21.03.2016 06:59, Yohaness(m), (O přírodě)

Do téhle jasaniny bych tipoval terčovnici síťnatou, tedy pokud tam je devětsil... jako bych ji tam viděl!

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prvá výprava za smržovitými..., 21.03.2016 13:44, Patrik(m), (O přírodě)

Po krajích roste devětsil bílý, který už u nás kvete, avšak jestli tam je i devětsil lékařský nevím, ty teprve vylézají na povrch. Na stinných místech na té louce vedle jsou místami i celé pole devětsilu bílého!!!

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prvá výprava za smržovitými..., 21.03.2016 21:33, Yohaness(m), (O přírodě)

Tak to bych tedy za týden zkontroloval.

Re: Prvá výprava za smržovitými..., 20.03.2016 19:04, Patrik(m), (O přírodě)

A v jedné spíše východně orientované staré bučině v neskutečném množství vykvetly bažanky vytrvalé...

Re: Prvá výprava za smržovitými..., 20.03.2016 19:05, Patrik(m), (O přírodě)

Nenápadná, avšak zajímavá rostlinka ...

Re: Prvá výprava za smržovitými..., 20.03.2016 19:05, Patrik(m), (O přírodě)

Přidám ještě detail květu...

Re: Prvá výprava za smržovitými..., 20.03.2016 19:08, Patrik(m), (O přírodě)

Ve velkém množství tam také rostly pryšce mandloňové, na červeném seznamu uvedené jako méně ohrožené - c4a. Ještě je nemám vyfocené v květu...

Re: Prvá výprava za smržovitými..., 20.03.2016 19:10, Patrik(m), (O přírodě)

V olšinách již kvete i spoustu prvosenek vyšších, Primula major. Je to běžný druh, často však bývá zaměňována za prvosenku jarní, která má menší květy a je vzácná, zákonem chráněná. NEPLÉST SI !!!

Re: Prvá výprava za smržovitými..., 20.03.2016 19:14, Patrik(m), (O přírodě)

Také už u nás vykvétají devětsily bílé, avšak jejich příbuzné, devětsily lékařské teprve vylézají na povrch.
Zakončím tedy jednou otázkou - co je to za rostlinky? Ve velkém vyrůstají v jedné stojaté tůni, kousek od té jasaniny na horním obrázku.

Re: Re: Prvá výprava za smržovitými..., 20.03.2016 21:14, léto, (O přírodě)

Nejspíš nějakej hvězdoš.

Re: Re: Re: Prvá výprava za smržovitými..., 20.03.2016 21:16, chorcheee(m), (O přírodě)

Ano, hvězdoš (Callitriche sp.).

Re: Re: Re: Re: Prvá výprava za smržovitými..., 21.03.2016 13:45, Patrik(m), (O přírodě)

Díky, může to být hvězdoš kalužní?

Re: Re: Re: Re: Re: Prvá výprava za smržovitými..., 21.03.2016 18:49, chorcheee(m), (O přírodě)

Obávám se, že to často nejde určit, ani když máš v ruce (často je sterilní), kór z takové fotky...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prvá výprava za smržovitými..., 21.03.2016 18:56, Patrik(m), (O přírodě)

A jak se teda dá určit?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prvá výprava za smržovitými..., 21.03.2016 22:57, chorcheee(m), (O přírodě)

https://is.cuni.cz/webapps/zzp/download/120056014/?lang=cs


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30