O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Zajímavé předjarní askouše..., 27.02.2016 21:00, Patrik(m), (Houby)

Urničky ani jiné podobné nádhery jsem zatím sice nenašel, ale to vůbec nevadí, v lese se dá najít pořád spousta dalších, běžných, ale i tak zajímavých hub...Rozhodně se teď vyplatí chodit po např. po bučinách ...ani mi nedalo příliš námahy, abych nalezl dřevnatku bukovou, Xylaria carpophila, která rostla snad na každé druhé vlhké bukvici v opadu.

Re: Zajímavé předjarní askouše..., 27.02.2016 21:00, Patrik(m), (Houby)

Na bukových větvičkách se zas běžně vyskytuje číšovec nahloučený, Cyphellopsis cf. anomala.

Re: Zajímavé předjarní askouše..., 27.02.2016 21:00, Patrik(m), (Houby)

A na některých bukvicích, spolu s všude hojnou dřevnatkou, lze nalézt i desítky apothecií chlupáčků, Lachnum sp.

Re: Zajímavé předjarní askouše..., 27.02.2016 21:04, Patrik(m), (Houby)

Na štěpených částech větví buků jsou běžně k vidění při pozorném prohlížení takové drobné černé tečky. Pod lupou nebo zoomem je však hned jasné, že se jedná o vřeckovýtrusnou houbu třídy Dothideomycetes, řádu Patellariales z Incertae sedis a rodu Patellaria. V portálu AOPK ČR sice o ní není žádný záznam, ale věřím, že se nejedná o žádnou vzácnost. Ještě to však musí jít pod mikrák.

Re: Re: Zajímavé předjarní askouše..., 27.02.2016 21:07, Patrik(m), (Houby)

Apothecia mají 300 - 1200 um, velice fotogenický druh, doporučuju najít ...

Re: Re: Zajímavé předjarní askouše..., 27.02.2016 22:15, Tori(m), (Houby)

Jestli to je Patellaria cf. atrata, tak by určitě zajímala Romana Maňáka, dělá na ně nějaký výzkum. A rozhodně má radši nálezy s přesně určeným substrátem, což tady zřejmě máš.

Re: Re: Re: Zajímavé předjarní askouše..., 28.02.2016 14:27, Patrik(m), (Houby)

Zeptám se ho, substrát se snažím přesně identifikovat u každého nálezu, ale někdy to je opravdu složitá práce a musí se dělat přímo na místě, doma už je pozdě.

Re: Zajímavé předjarní askouše..., 27.02.2016 21:11, Patrik(m), (Houby)

Původně jsem však tento příspěvek psal, abych vám představil jednu běžnou houbičku, které včil valijou. ...Crocicreas amenti neboli miskovička vrbová vyrůstá běžně na loňských jehnědách vrby jívy ...

Re: Zajímavé předjarní askouše..., 27.02.2016 21:13, Patrik(m), (Houby)

Ještě před měsícem vypadaly takto...Není těžké je objevit, na lokalitě jsem je hledal zhruba 30 s. ...Tak se zatím mějte, až zas něco zajímavého najdu, dám vědět

Re: Re: Zajímavé předjarní askouše..., 27.02.2016 21:33, alesjirsa(m), (Houby)

Ano, jedná se opravdu o velice hojný druh, nacházím ho často.

Re: Zajímavé předjarní askouše..., 27.02.2016 22:17, Tori(m), (Houby)

Pěkná inspirace, díky.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30