O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Jeden zajímavý pyrenomycet, 13.02.2016 21:33, Patrik(m), (Houby)

Konečně se podařilo definitivně určit jeden zajímavý druh pyrenomycetu, který jsem nalezl na javorovém dřevu minulý srpen. Zhotovil jsem si podrobný makro i mikro popis a přesně odpovídá popisu druhu.
Jedná se o bradavkatku Eutypella acericola. Je to první fotografie tohoto druhu na internetu, je dosti pravděpodobné, že i prvonález pro Českou Republiku. Kromě původního popisu pod basionymem Diatrype acericola uveřejněného roku 1882 jsem o něm nikde nic, kromě pár dalších záznamů nenašel. Vzhledově dosti připomíná např. Eutypella sorbi, ale ta se liší jednak mikroskopicky a jednak substrátem.

Re: Jeden zajímavý pyrenomycet, 13.02.2016 21:37, alesjirsa(m), (Houby)

Paráda, gratuluji ...

Re: Jeden zajímavý pyrenomycet, 13.02.2016 22:06, Zdeno(m), (Houby)

Zajímavé, jsi borec...

Re: Jeden zajímavý pyrenomycet, 13.02.2016 22:07, P.T.(m), (Houby)

Moc pěkný! Tady je odkaz na článek, když by se ti hodil. Akorát s fotkou tě o rok předběhli. odkaz

Re: Re: Jeden zajímavý pyrenomycet, 14.02.2016 20:03, Patrik(m), (Houby)

Díky, ale mám dojem, že je to tam špatně určené. Už jen skutečnost, že jejich popis vůbec neodpovídá původnímu popisu taxonu a je celý překopaný. V původním popisu, který můžeš srovnat zde je např. psané, že vřecka mají rozměry 20 - 22 x 4 - 5 um a jsou podlouhle kyjovitá, zatímco v tvojem článku jsou větší - 23 - 27 x 5 - 7 um a navíc tam stojí, že jsou cylindrická. Jsem zcela přesvědčen, že můj nález je určen správně, avšak v tom článku je nález s popisem úplně jiného druhu, který autoři nesprávně zařadili k taxonu D. acericola.

Re: Jeden zajímavý pyrenomycet, 13.02.2016 22:27, Tori(m), (Houby)

Dobrá práce! Gratuluju k určení.

Re: Re: Jeden zajímavý pyrenomycet, 13.02.2016 23:12, Yohaness(m), (Houby)

Super, gratuluji!

Re: Jeden zajímavý pyrenomycet, 13.02.2016 23:27, Kraken(m), (Houby)

Taky gratuluji!


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30