O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Špičkový špíček, 30.01.2016 20:59, Hanýžka(m), (Houby)

Musím se s vámi podělit o radost a zároveň vás upozornit, kde byste mohli hrabat. Špička břečťanová byla nalezena v ČR dle literatury jen 1, ze stránek vím o dalších 2-3 nálezech. Teď je ten správný čas. Tato moje (a manželova) nová je od Pryglu. Pokud byste našli, prosím, nezapomeňte vzít, usušit a poslat do herbáře do Brna. Nejen našemu špičkovému špičkologovi Vláďovi Antonínovi byste tím udělali radost.

Re: Špičkový špíček, 30.01.2016 21:06, Véna, (Houby)

Moc pěkný nález, také se po ní podívám.

Re: Re: Špičkový špíček, 30.01.2016 21:39, Patrik(m), (Houby)

I na houbareni.cz a nahuby.sk je v atlase, takže zřejmě nic extra vzácného, ale ani nic extra běžného, řekl bych.

Re: Re: Re: Špičkový špíček, 30.01.2016 22:21, Hanýžka(m), (Houby)

Patriku, ty jsi tak chytrý kluk, ale občas vypustíš z klávesnice pěknou krávovinu. Posuzovat vzácnost houby podle toho, kde je v atlase... třeba houba má 3 místa nálezu a bylo tam 5 lidí a fotili = houba je poměrně běžná. Nebo nikdo ji nefotil, protože je to třeba druh, který se nikomu nelíbí nebo se špatně fotí a je to běná houba = bude to špek, v atlasech ji nemají... Kolik mají na některých stránek běžných pyrenoušů? A co třeba Hymenoscyphus, to musí být samý špek... he he

Re: Re: Re: Re: Špičkový špíček, 31.01.2016 11:39, Včelda, (Houby)

v tomto případě jsem toho názoru, že má Patrik ale zřejmě pravdu. Osobně jsem jí sice ještě nezkoušel, ale kdo ano (a že jich v uplynulých týdnech bylo vícero), tak v podstatě uspěli bez problémů a mnohdy hned napoprvé. Čili to skutečně asi taková vzácnost být nemůže.

Re: Re: Re: Re: Re: Špičkový špíček, 31.01.2016 16:40, Yohaness(m), (Houby)

Dnes jsem byl s dětmi na procházce v zahradě zámku Ctěnice (okraj Prahy u Vinoře), šáhl jsem do břečťanového porostu - okamžitě jsem ji našel.

Re: Špičkový špíček, 30.01.2016 22:25, alesjirsa(m), (Houby)

Já teda nemám exsikát, ale jednu plodnici jsem našel na Štědrý den.

Re: Špičkový špíček, 31.01.2016 09:45, machaon, (Houby)

Ahoj, 8.1.2016 jsem se byl mrknout na mecháčky.A cestou mne napadlo zahrabat ve spadaném listí břečťanu, špiček tam bylo opravdu mnoho.Neměl jsem odvahu je sem umístit fotky jsou hrozné.Několik jsem si jich vzal a mám je na balkoně.Na podzim se na ně půjdu podívat a snad je lépe nafotím.

Re: Re: Špičkový špíček, 31.01.2016 21:54, Hanýžka(m), (Houby)

Ahoj, pokud najdete, prosím, zasušte nám je do herbáře. Dnes jsem hledala asi na 10 místech a nic, pod každým břečťanem rozhodně neroste. Určitě nebude tak vzácná, aby byl oprávněný ten 1 jediný publikovaný nález, ale na druhé straně úplně běžná taky nebude. Ještě jde i o to, aby pidihouba byla špička břečťanová... Na fotce Machaona to bude ona, ale to neopravňuje k dojmu, že každá malá lupenatá houba na břečťanu je špička břečťanová. Dnes jsem takto mezi břečťany našla zaručeně 2 jiné druhy (měla jsem s sebou dobrou lupu).


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30