O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Mikroskop, 17.02.2012 20:24, basset(m), (O přírodě)

Hodlám sobě zakoupit mikroskop
Zatím jsem vybral asi tento, ale netuším, zda třeba na výtrusy bude stačit ?

Přehled vlastností mikroskopu

Prosvětlovací mikroskop s výstupem na LCD displej s úhlopříčkou 3.5" (90mm). Vestavěný okulár má zvětšení 10x a promítá obraz na CMOS čip s rozlišením 2Mpx (1600x1200px). Pomocí interpolace lze získat rozlišení až 3.2Mpx (2048x1536px). Mikroskop má achromatické objektivy se zvětšením 4x, 10x a 40x, které dávají celkové zvětšení 40x - 400x. Pomocí digitálního zoomu lze získat zvětšení až 1600x.

Křížový stolek s jemným posuvem v obou osách umožní přesné nastavení preparátu. Pod stolkem je otočný kruh s barevnými filtry (červený, světle a tmavě zelený, žlutý a modrý). Ostření je jednostupňové s dostatečně jemným chodem. Tělo mikroskopu je celokovové. Osvětlení je řešeno pomocí LED diody. Intenzitu osvitu lze plynule regulovat a je možné použít spodní světlo pro prosvícení preparátu, horní pro pozorování v odraženém světle nebo obě najednou. Barvu spodního osvitu lze měnit pomocí filtrů, které jsou umístěny v otočném zásobníku ve spodní části stolku. Obraz lze pozorovat a ostřit pouze na LCD. LCD displej má úhlopříčku 3,5" (8.9cm) s rozlišením 320x240px. Obraz je snímán CMOS čipem s rozlišením 2Mpx s možností interpolace až na 3.2Mpx. Rozlišení je možné nastavit na 640x480, 800x600, 1200x1600, 1024x768, 1280x960, 1600x1200, 2048x1536. Snímek lze pořídit a uložit do paměti stiskem tlačítka SNAP. Mikroskop má vnitřní paměť 128MB a lze ji rozšířit pomocí SD karty. Uložené snímky lze rychle přehrát do PC po(ne k přenosu obrazu). Obraz je ukládán ve formátu JPEG. Videozáznam lze nahrávat ve formátu AVI. Mikroskop je dodávaný včetně pevné nylonové přepravní brašny, v níž je uloženo také všechno příslušenství.

odkaz např.

Poaradí někdo?

Re: Mikroskop, 17.02.2012 20:36, Forrest Run(m), (O přírodě)

Henry, poslal jsem Ti maila....ono to není je tak, potřebuješ různý barvičky a chemku...třeba kongo červeň nebo třeba Melzerovo činidlo:
(skoro koncentrovaný roztok chloralhydrátu ve vodě s příměsí jodidu draselného a jódu, který sestavil český mykolog V. Melzer (složení: 1,5 g KJ, 0,5 g J, 22 g chloralhydrátu, 20 ml destilované vody)
Chloralhydrát se dá sehnat také pod názvy 2,2,2-trichlor-1,1-ethandiol, trichloracetaldehyd hydrát v lékárnách. Látka je toxická, opatrně při práci.
Jukni na Damyko, tam je k mikroskopování poměrně dost praktickejch typů i zlepšováků.

Re: Re: Mikroskop, 17.02.2012 20:43, basset(m), (O přírodě)

Možná si přeslechl, ale mám za sebou VŠCHT a tak mi kongo červeň a ani Melzerovo činidlo nedělají až tak velký problém, pokud se trochu prohrabu svojí pamětí

Re: Re: Re: Mikroskop, 17.02.2012 21:55, admin(m), (O přírodě)

v Praze nebo v Pardubicich?

Re: Re: Re: Re: Mikroskop, 17.02.2012 22:40, basset(m), (O přírodě)

Praha, konec 1977, 1984-1989 aspirantura

Re: Re: Re: Re: Re: Mikroskop, 17.02.2012 22:54, admin(m), (O přírodě)

tak nic, já byl v Pardubicích, na vedlejší fakultě

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mikroskop, 17.02.2012 23:03, basset(m), (O přírodě)


Ale je jasně vidět, že IT vládnou chemici
Protože analýza, syntéza a hlavně destilace jim nedělá žádný problém

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mikroskop, 17.02.2012 23:50, admin(m), (O přírodě)

Tou vedlejší fakultou jsem myslel dopravní, na stejný škole
Ale je fakt, že i u chemiků bylo dost expertů, na cokoliv

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mikroskop, 19.02.2012 19:13, Zdeno(m), (O přírodě)

Hm,jako ten důchodce, který tráví dny zaslužnou chemickou aktivitou...Mění alkohol na moč...

Re: Re: Re: Re: Re: Mikroskop, 18.02.2012 22:53, Zdeno(m), (O přírodě)

Hm,samej lokální patriot...Já pedagogická v Rettigovce...Učitelství 1970, speciální pedagogika 1973...

Re: Re: Mikroskop, 17.02.2012 20:44, Roman Manak(m), (O přírodě)

Já jen dodám,že chemikálie jsou někdy potřebné, ale v dost velkém počtu případů se dá obejít i bez nich. A takový tip - Melzer jde aspoň částečně nahradit jodisolem z lékárny :-) Zkoušel jsem to než jsem si sehnal Melzera. Sice to není uplně ono, ale lepší něco než nic

Re: Mikroskop, 17.02.2012 20:38, Roman Manak(m), (O přírodě)

Já mám mikroskop asi jeden rok, zmikroskopoval jsem už mnoho desítek spíš stovek věcí. S tím snímáním ti neporadím ani ťuk, já mám čistě optický. Co ti řeknu, že zvětšení 400 je málo, pokud to teda chceš používat na určování hub podle výtrusů, cheilocystid a dalšího. Tím, že pomocí digitálního zvětšení dosáhneš ještě čtyřnásobku, se nenech zmást. Je to spíš marketingový tah. Digitální zvětšení už nepřinese žádnou informaci navíc. To je jak kdyby sis otevřel obrázek v nějaké grafickém editoru, změnil desetinásobně jeho rozlišení - no a najednou ho máš desetinásobně zvětšený. Ale ta kvalita?

Re: Re: Mikroskop, 17.02.2012 20:57, basset(m), (O přírodě)

Taky se mi těch 400x zdálo málo na rozměry v mikrometrech např. pro výtrusy. Ale jak jsem uvedl, chtěl bych to zkusit. Jinak SW zvětšení taky rozumím. Budu hledat něco jiného. Ale to už znamená hledat v kategorii mezi deseti a spíše ke dvaceti tisícům - mikroskop a foto nástavec. Pouhé optické zjištění by mi asi nestačilo


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30