O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Pomoc!!!, 24.01.2016 16:25, Patrik(m), (O fotografování)

Na objektivu mého kompaktu jsem dnes objevil 4 mm škrábanec nebo možná ještě hůř prasklinku. Je to malý problém nebo velký? Může se to časem zvětšit nebo dojít k většímu poškození? Záruka bývá cca 2 roky, takže možnost reklamace se vylučuje a je to vidět i při ostření na vzd. 1 cm. Prosím o radu, docela mám strach, že si kvůli tomu budu muset za chvíli koupit nový foťák a to fakt nejde, šetřím momentálně na mikroskop...Takhle to jde vidět na neořízlé fotce.

Re: Pomoc!!!, 24.01.2016 17:23, vlk(m), (O fotografování)

...ještě bych prubnul zavolat do servisu, kolik by stála výměna objektivu...ale i to je pálka...2x jsem ho měnil na PowerShotu A610 a pokaždé kolem 1300kč...a v Praze...ale cenu a dobu trvání opravy nahlásili dopředu s otázkou, zda to chci vyměnit...

Re: Pomoc!!!, 24.01.2016 18:17, Tori(m), (O fotografování)

Na nahubách psal někdo asi před rokem, že měl poškrábanou čočku od clony, která měla křivé lamely. Už si ale nepamatuju, jestli to byl kompakt nebo zrcadlo. Jinak připadá mi to laicky spíš jako škrábanec, než prasklina.

Re: Re: Pomoc!!!, 24.01.2016 19:29, Patrik(m), (O fotografování)

To jsem rád, že to není prasklina ... mám powershot sx 500, nevím, kolik by taková věc mohla stát u nás v Ostravě, každopádně ta částka je strašná, zvlášť, když si šetřím na mikroskop a nikdo mi to nezaplatí, protože je to zřejmě moje chyba ... jednou se mi stalo, že jsem špatně utáhl posuvný šroub na stativu a foťák pak sjel směrem dolů a praštil se o klacek přímo objektivem....možná to je tím, jen jsem si toho všiml až teď. Kdyby k tomu měl ještě někdo nějakou dobrou radu, která by se mi mohla hodit, byl bych rád ...

Re: Re: Re: Pomoc!!!, 24.01.2016 20:47, Joska(m), (O fotografování)

Pořád se mi to nezdá, praštil jsi s tím o klacek - to by fakt mohlo být ušpiněné. Zkus, co Ti radí Véna - nehet, prasklinu ucítíš, pokud by to byla šmouha, mohla by pod tím nehtem povolit...

Re: Re: Re: Re: Pomoc!!!, 25.01.2016 20:03, Patrik(m), (O fotografování)

To je fakt, od té doby jsem na to dával pozor a prach a hlínu na tom mám každou chvílu, třeba to tím hadříkem nešlo očistit, bo to je přischlé...

Re: Pomoc!!!, 24.01.2016 19:27, Joska(m), (O fotografování)

Může to vypadat, že si z Tebe dělám legraci, ale zkusil jsi to očistit?

Re: Re: Pomoc!!!, 24.01.2016 19:30, Patrik(m), (O fotografování)

Čistím objektiv pravidelně takovým hadříkem na brýle a speciálním přípravkem na objektivy ...

Re: Re: Re: Pomoc!!!, 24.01.2016 19:54, Zdeno(m), (O fotografování)

Nezapomeň na displej, případně hledáček, čočka bývá krytá sklíčkem, poškrabání při běžném provozu dost nepravděpodobné. Štětička na uši je také dobrá pomůcka...

Re: Re: Re: Re: Pomoc!!!, 24.01.2016 20:01, Véna, (O fotografování)

Zdeňku. Kdyby to byl displej, nebo hledáček, tak to nebude na fotce.

Re: Re: Re: Re: Re: Pomoc!!!, 24.01.2016 20:59, Zdeno(m), (O fotografování)

Souhlas...

Re: Re: Re: Pomoc!!!, 24.01.2016 19:59, Véna, (O fotografování)

Přejeď přes škrábanec nehtem, jestli to ucítíš, tak to je rýha, tu neodstraníš. Potom se podívej, zda to není jen sklíčko před objektivem, jestli ne, tak ti nezbyde nic jiného než oprava, nebo s tím počítat a fotit tak, aby ta rýha nezasahovala do foceného předmětu.

Re: Re: Re: Re: Pomoc!!!, 24.01.2016 20:39, Patrik(m), (O fotografování)

A nepoškrábu tak ten objektiv, když po něm přejedu nehtem? Jinak, jde to vidět dost, když se na objektiv podívám zepředu ... Jak poznám, jestli to je jen sklíčko před objektivem nebo objektiv?

Re: Re: Re: Re: Re: Pomoc!!!, 24.01.2016 20:57, karelzbrd(m), (O fotografování)

Už jsem dlouho nepřispíval, ne že bych zanevřel, sleduji web, ale je tak trochu pro plniče spíží mimo sezonu (i když dneska jsem přinesl ušiska a sametonožky). Ale když tady pročítám Patrikovo zoufalé volání o pomoc, nedalo mi to:

máš snad na objektivu filtr? Asi ne, potom, jaké by to asi bylo sklíčko? Objektiv u kompaktu asi těžko někdo vymění. Nechci Tě strašit, ale oprava je zřejmě nemožná, řešením je výměna, ale celého foťáku... Oprava kompaktů se moc nevyplácí. Nehledě na to, že ten Tvůj již není na trhu k sehnání. Možná někde jako bazarové zboží či na inzerát.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pomoc!!!, 24.01.2016 21:10, Joska(m), (O fotografování)

Jasně, třeba tady, v Karviné:
Aukro

Re: Re: Re: Re: Re: Pomoc!!!, 24.01.2016 22:48, Tori(m), (O fotografování)

Pochybuju, že bys měl nehty tvrdší než sklo, pokud nejsi vlkodlak nebo kyborg.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pomoc!!!, 24.01.2016 23:11, Yohaness(m), (O fotografování)

Tedy pokud je to sklo, že...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pomoc!!!, 25.01.2016 05:06, Honzík(m), (O fotografování)

...správná připomínkaUmělohmotné(tvrzené) čočky už byly na levných aparátech i v dobách kinofilmu...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pomoc!!!, 25.01.2016 17:15, Hanýžka(m), (O fotografování)

Poškrábané sklíčko není zase tam nepravděpodobné. Nechci jmenovat, ale jistý člověk (naštěstí pro něj není z mé rodiny) 2 roky sliboval, že koupí UV filtr na ochranu drahého objektivu, až se v zahraničí vymlel a na objektivu je škrábanec. Sice "jen" cca 4 mm, ale i tak...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pomoc!!!, 25.01.2016 19:07, karelzbrd(m), (O fotografování)

no to je jasný, to sem taky dokázal (když sem s sebou švihl o zem a dokonce přes clonu zbyl po pádu průhled pro divadelní kukátko, ale tady je myšleno asi to, že to sklo nemusí býti sklo a že asi Patrik nemá před objektivem filtr, tedy další sklo či umělotinu. Švihnout s objektivem o zem, je jiný level, než na něj sáhnout nehtem - to je prostě průser. U objektivů je navíc ochranná antireflexní vrstva nanesených mikrofiltrů a ty také lze poškrábat i třeba nešetrným čištěním.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pomoc!!!, 25.01.2016 20:09, Patrik(m), (O fotografování)

Jo, jednou jsem ten přípravek postříkal přímo na to sklo (teda mělo by to být sklo) a po zaschnutí na tom zbyli fleky, tak to raději čistím pouze navlhčeným hadříkem na brýle. A sklo by to podle mě mělo být, protože při přechodu z tepla do chladna a naopak se to zamlžuje ... A kdyby to byla tedy v extrému ta prasklinka, byl by to velký problém? (Zajímalo by mě, jestli by to vydrželo alespoň dalších pár let, aniž by se zvětšila či podobně) ...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pomoc!!!, 25.01.2016 20:48, karelzbrd(m), (O fotografování)

no, nevidím detaily. Pokud je to škrábanec, zvětšovat se ale dle fyzikálních zákonů nebude. Ale vadí to na fotce? Vidíš ten "kaz" na monitoru? To je základ. Osobně bych s foťákem, co má podobnou, byť kosmetickou vadu, nerad počítal do budoucích týdnů, natož měsíců či roků. Bude tam chytat navíc bordel, musíš na to myslet při focení v protisvětle... Já vím, peníze...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pomoc!!!, 25.01.2016 21:10, Patrik(m), (O fotografování)

V protisvětle nefotím, při ostření na 4 cm a víc to už nejde vidět a je to tak na kraji, když fotím miniaturní věci, obvykle to nepatrně oříznu, takže na konečné fotce to vůbec nejde poznat, ale horší to bude např. v létě při focení hmyzu...

Re: Re: Re: Re: Pomoc!!!, 28.01.2016 12:50, Patrik(m), (O fotografování)

Díky, jedná se o rýhu, jak už zmiňujou dole, žádné sklíčko před objektivem nemám, pouze to jedno sklo, je to kompakt a nevím, zda by šlo vyměnit ...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30