O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Rostlinný kvíz..., 07.01.2016 21:05, Patrik(m), (O přírodě)

Ahojte...
Když je všude plno sněhu a houby téměř nikde, co si alespoň procvičit znalosti o rostlinách? (Tato stránka je sice O houbách, ale určitě všichni víte, jak úzce znalost hub souvisí se znalostí rostlin).
Měl bych nápad v sobotu uskutečnit takový rostlinný kvíz, ale chtěl bych vědět, zda by byl o to zájem. Mám na výběr z cca 200 určených druhů z mé galerie.

A tady na ukázku jedna rostlina, které jsme si všimli při mikroskopování bryoparazitického operkulátního diskomycetu. Schválně, kdo ví alespoň třídu.
Foto Dr. Ing. D. Matýsek.

Re: Rostlinný kvíz..., 07.01.2016 21:18, Tori(m), (O přírodě)

Jaká kytka? To jsou nějaký cucací bonbóny ze Star Treku.

Re: Rostlinný kvíz..., 07.01.2016 21:41, alesjirsa(m), (O přírodě)

Tak to bude od pátku do neděle nabité kvízy. Samozřejmě jsem pro.

Re: Re: Rostlinný kvíz..., 08.01.2016 09:40, chorcheee(m), (O přírodě)

Asi penátní rozsivy . Koukám, že pan doktor Matýsek má přístup i k environmentálnímu skenovacímu elektronovému mikroskopu...

Re: Re: Re: Rostlinný kvíz..., 08.01.2016 17:36, TondazKralup(m), (O přírodě)

Z hlediska koncengvenční negace kulminující až v absurdním antagonismu vůči všemu reálnému nazírání na pozitivní resultáty,nebo po případě jejich další eventuality,vůbec nechápu jak takové banální věci,jako je skenovací mikroskop dáváš přívlastek "environmentální"?

Re: Re: Re: Re: Rostlinný kvíz..., 08.01.2016 19:05, Patrik(m), (O přírodě)

To by mě taky zajímalo, proč by měl být SEM environmentální ?

Re: Rostlinný kvíz..., 08.01.2016 16:07, Forrest Run(m), (O přírodě)

Páťo, mluv česky, prosím. budeš se možná divit, ale né každej ví, copa je to bryoparazitický operkulátní diskomycet....třeba naše devadesátiletá sousedka se tvářila, že neví, o čem je řeč! ;)

Už jsem Tě o to jednou zdvořile žádal, tak ať už se to, prosím, neopakuje....koukám, že se budeš muset zúčastnit alespoň jednoho štatlovskýho Mykopiva s Vladimírem Antonínem, aby ses chytil za nos!

Re: Re: Rostlinný kvíz..., 08.01.2016 16:24, chorcheee(m), (O přírodě)

A vaše devadesátiletá sousedka také možná nebude vědět, co jsou penátní rozsivky a environmentální skenovací elektronový mikroskop .

A Forreste, když tak hezky prudíš, ta sousedka sem opravdu chodí? .

Re: Re: Re: Rostlinný kvíz..., 08.01.2016 16:34, chorcheee(m), (O přírodě)

"tak ať už se to, prosím, neopakuje" takový imperativ hodný ředitele Zeměkoule jsem myslel, že dokážu napsat jen já . A houby, von i Forresťák .

Re: Re: Re: Rostlinný kvíz..., 08.01.2016 17:05, Tori(m), (O přírodě)

Mně třeba 90 neni a taky to nevím (tím si neříkám o výklad, jen doplňuju debatu).

Re: Re: Re: Re: Rostlinný kvíz..., 08.01.2016 17:10, Pavla, (O přírodě)

Mně bude 90 taky až za pár, taky to nevím, ale na pár odkazů jsem se, přiznám, mrkla. ;) Takže si tipnu aspoň tu třídu z mosta do prosta a říkám "vyšší dvouděložné"

Re: Re: Re: Rostlinný kvíz..., 08.01.2016 19:25, Sley, (O přírodě)

Hele, mně bude 90 až za 38 let, ale když by mi můj doktor řek, že mám "bryoparazitický operkulátní diskomycet", tak už si jdu pro jistotu zamluvit důlek na naší vsypové loučce

Re: Re: Rostlinný kvíz..., 08.01.2016 19:04, Patrik(m), (O přírodě)

Než abych tady vysvětloval něco, co jsem shrnoval ve své sérii článků o vřeckovýtrusných houbách, tak si přečti tohle a tohle - tam jsou všechny základní věci o tomto oddělení hub.

Ale laicky řečeno, je to drobotina parazitující na mechorostu. Mykopivo s panem Antonínem bych bral, ale ještě nemůžu cestovat jen tak přes půl republiky, leda, že by se někdy stavil do Oderských vrchů (ale to bych chtěl asi moc, že? )...

Když je tu už řeč o té cizí mluvě, ten Tonda z Kralup se tady taky hezky rozkecal nějakým neidentifikovatelným jazykem

Re: Re: Re: Rostlinný kvíz..., 08.01.2016 19:07, Patrik(m), (O přírodě)

A samozřejmě, správná odpověď jsou rozsivky, blíže odhaduju na rod Diatoma. Doufám, že jsem Vás tím příliš neodradil

Re: Re: Re: Re: Rostlinný kvíz..., 08.01.2016 19:26, chorcheee(m), (O přírodě)

Hurá, zas mám pravdu! .

Re: Re: Re: Re: Re: Rostlinný kvíz..., 08.01.2016 19:28, chorcheee(m), (O přírodě)

jo, ještě vidím jednu reakci Patrika: Mně přišlo, že je tam tlak 50 Pa moc vysoký na klasický skening. Že toto je ten, který umí zavodněné vzorky. Ale asi se pletu...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rostlinný kvíz..., 08.01.2016 20:34, Patrik(m), (O přírodě)

Zavodněné vzorky? SEM má rád pouze suché vzorky, ty mokré se stejně uvnitř vysuší, neboť je tam vakuum a mikroskopovaná položka navíc musí snášet horlivou bombardaci elektrony, čím větší zvětšení, tím více.

Re: Re: Re: Re: Rostlinný kvíz..., 08.01.2016 20:01, Tori(m), (O přírodě)

Ale vůbec, rozsivky si živě pamatuju, naposledy jsem o nich četla ve Čtyřlístku (nabourali do nějaké tím zmenšeným batyskafem).

Re: Re: Re: Re: Re: Rostlinný kvíz..., 08.01.2016 21:10, chorcheee(m), (O přírodě)

Tak Patrik koukám o environmentálním SEM ještě neslyšel .

Re: Re: Re: Re: Re: Rostlinný kvíz..., 08.01.2016 21:50, Zdeno(m), (O přírodě)

Čtyřlístek je teď už od osmnácti...

Re: Re: Re: Rostlinný kvíz..., 08.01.2016 20:52, Zdeno(m), (O přírodě)

Jak neidentifikovatelný jazyk? Kralupské ptydepe...

Re: Rostlinný kvíz..., 09.01.2016 13:42, alesjirsa(m), (O přírodě)

A od kolika by ten kvíz měl být ? (Jestli to tady už někde píšeš a já to přehlédl, tak se omlouvám).


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30