O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Podruhé v terénu s novým fotoaparátem, 28.12.2015 18:21, alesjirsa(m), (O fotografování)

Tentokrát jsem měl vypnutou tu stabilizaci, avšak pořád se mi zdá, že tam trochu je.

Re: Podruhé v terénu s novým fotoaparátem, 28.12.2015 18:21, alesjirsa(m), (O fotografování)

U některých fotek to není tak patrné ...

Re: Re: Podruhé v terénu s novým fotoaparátem, 30.12.2015 23:08, Honzík(m), (O fotografování)

...asi se budeš muset brzo "přebarvit" a přestat s tou foťákovou úpravou.A zj´koušet různé nastavení

Re: Podruhé v terénu s novým fotoaparátem, 28.12.2015 18:21, alesjirsa(m), (O fotografování)

... ale u těch detailnějších hub ....

Re: Re: Podruhé v terénu s novým fotoaparátem, 28.12.2015 20:34, Patrik(m), (O fotografování)

Lachnellula sp...

Re: Re: Re: Podruhé v terénu s novým fotoaparátem, 28.12.2015 21:16, alesjirsa(m), (O fotografování)

A co chlupáček dvoubarvý (Lachnum bicolor) ?

Re: Re: Re: Re: Podruhé v terénu s novým fotoaparátem, 29.12.2015 18:21, Patrik(m), (O fotografování)

Dle Index fungorum by to mělo být správněji Capitotricha bicolor a makroskopický rozdíl mezi tím není, určování na základě substrátu je u této skupiny pouze orientační, prosím tedy o mikro...

Re: Re: Re: Re: Re: Podruhé v terénu s novým fotoaparátem, 29.12.2015 18:37, alesjirsa(m), (O fotografování)

Mikro bohužel zatím nemám.

Re: Podruhé v terénu s novým fotoaparátem, 28.12.2015 18:21, alesjirsa(m), (O fotografování)

... tam už to je horší.

Re: Re: Podruhé v terénu s novým fotoaparátem, 28.12.2015 19:30, vlk(m), (O fotografování)

...tyhle ,,baňky,, jsou super...

Re: Re: Re: Podruhé v terénu s novým fotoaparátem, 28.12.2015 19:46, alesjirsa(m), (O fotografování)

Větvenka černá, nejspíš.

Re: Re: Re: Re: Podruhé v terénu s novým fotoaparátem, 29.12.2015 18:22, Patrik(m), (O fotografování)

Potvrzuju...

Re: Podruhé v terénu s novým fotoaparátem, 28.12.2015 18:21, alesjirsa(m), (O fotografování)

Já teda vím, že když potřebuji fotit nějaké ty nižší houby a třeba jako u této kržatky to dělám radši ze strany než shora, nemám ten stativ úplně pevně postaven, ale u toho starého mi to tak nikdy neblblo.

Re: Re: Podruhé v terénu s novým fotoaparátem, 28.12.2015 18:28, basset(m), (O fotografování)

Kdyby si nevyseparoval EXIF, tak by se možná dalo zjistit více. Stále upravuješ fotky ve foťáku?

Re: Re: Re: Podruhé v terénu s novým fotoaparátem, 28.12.2015 19:22, alesjirsa(m), (O fotografování)

Ano, pořád upravuji ve foťáku.

Re: Re: Re: Re: Podruhé v terénu s novým fotoaparátem, 28.12.2015 19:33, basset(m), (O fotografování)

Aleši, a já si dodnes myslel, že je to jenom pro blondýny

Re: Re: Re: Re: Re: Podruhé v terénu s novým fotoaparátem, 28.12.2015 19:45, Zdeno(m), (O fotografování)

Nechme ho, ať se přebarví sám...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podruhé v terénu s novým fotoaparátem, 28.12.2015 19:49, alesjirsa(m), (O fotografování)

Dosud jsem neměl žádný důvod to měnit, i když teď mám u tohoto foťáku trochu problém s hmotností fotografií. Teď to mám v hodnotě 1-2 MB.
Mohu mít dotaz ? Jakou hmotnost mají vaše fotografie ? Abych měl představu.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podruhé v terénu s novým fotoaparátem, 28.12.2015 20:01, Joska(m), (O fotografování)

A na to zjišťování hmotnosti používáš kupecké nebo lékárenské váhy?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podruhé v terénu s novým fotoaparátem, 28.12.2015 20:03, alesjirsa(m), (O fotografování)

Kéž by. Alespoň by to nebylo tak nevypočitatelné.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podruhé v terénu s novým fotoaparátem, 28.12.2015 20:08, Zdeno(m), (O fotografování)

Abych tě příliš nezblbnul...V RAWu kolem 15 MB, v nikonu dle režimu 5-8 MB...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podruhé v terénu s novým fotoaparátem, 28.12.2015 20:11, basset(m), (O fotografování)

Fotím do RAW a JPG současně, RAW - 20-22 MB, JPG - 4-10 MB, tedy 1 fotka 26-32 MB dohromady.
Všechno, co jsem nafotil, upravil ... archivuju na externí disky.
Na disku v počítači si pak nechávám jenom originály, špatné fotky vyhazuju.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podruhé v terénu s novým fotoaparátem, 28.12.2015 20:20, alesjirsa(m), (O fotografování)

No, tak to je síla. A já jsem dosud fotil s velikostí do 1 MB. Mít hmotnost fotek jako vy, za chvíli by se mi to nevešlo na flash disk, na který si to zálohuji. Externí disk bohužel nemám, takže s takovou hmotností zatím nemohu počítat.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podruhé v terénu s novým fotoaparátem, 28.12.2015 23:40, Včelda, (O fotografování)

to tady ještě kluci psali krásná čísla, bohužel jde to i hůř - raw klidně až 40 MB, jpg 10-15 MB... Za letošek jsem už skoro na 200 GB, nemám už to pomalu kam dávat.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podruhé v terénu s novým fotoaparátem, 29.12.2015 11:44, alesjirsa(m), (O fotografování)

Ještě mám jeden dotaz: Kolik vůbec při jedné výpravě uděláte fotografií ? Já většinou takových 100-200 (i když je pravda, že z toho vyberu tak polovinu).

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podruhé v terénu s novým fotoaparátem, 29.12.2015 15:21, Včelda, (O fotografování)

to fakt záleží na okolnostech, někdy 10 fotek, jindy 100. Ale asi víc jak 150 fotek za den jsem ještě neudělal.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podruhé v terénu s novým fotoaparátem, 28.12.2015 20:23, Sley, (O fotografování)

Dobrá, pak mi tedy prosím vysvětli, jak a v čem zmenšíš, řekněme takových 20 mega, abys to mohl dát na web (třeba sem)? Ptám se jako laik, ale v tomhle tedy opravdu laik jsem... já když komprimuju fotku o velikosti blbejch 1 MB (dělám to v IrfanView), tak ten úbytek kvality fotky je tak velký, že to sem radši ani nedávám, abych se nemusel moc stydět...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podruhé v terénu s novým fotoaparátem, 28.12.2015 20:44, Joska(m), (O fotografování)

I v Irfanu máš možnost nastavit výstupní kvalitu fotek. Máš to rozšířené nastavení aktivované?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podruhé v terénu s novým fotoaparátem, 28.12.2015 21:38, Sley, (O fotografování)

Joska: Aha - to už je na mě taková ta "vyšší dívčí", to musím ještě prozkoumat - díky za radu!
Basset: Fotošop mám taky, ale ten ještě moc neumím, to taky musím napravit. Teď v zimě na to bude času dost Podle lidí z mého okolí (co uměj grafiku asi 100x líp než já) je to asi nejlepší program na úpravu fotek, ale jeví se mi - na první pohled - dost složitej...
Každopádně i Tobě děkuji, já se do toho nějak dostanu, nebojte Tebou popsaný postup (nejprve ořez, potom kontrast, sytost, a nakonec doostření) praktikuji přesně v tomto pořadí taky, ale u mých fotek je to asi celkem jedno, tam už toho moc zachránit nejde

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podruhé v terénu s novým fotoaparátem, 28.12.2015 20:46, basset(m), (O fotografování)

Upravuji převážně RAW soubor - surová data z foťáku, tak je procesor sejmul. JPG z foťáku už je vlastně zpracovaný obrázek nějakým způsobem, který se nechá na foťáku nastavit - sytost, živost, kontrast, ostrost ...
RAW upravuji buď:
v Zoneru přímo v Editoru po načtení v plném rozlišení
v Zoneru v RAW Editoru
nebo ve Photoshopu.
Vše převádím při uložení na jpg. Všechny fotky nejprve upravuji (ořez, kontrast, sytost a až jako poslední doostření (opačný postup je špatný)), upravenou fotku uložím v původní velikosti. Pak teprve dělám zmenšení na rozměr pro web šířku 1200, 1024 nebo výšku 900, 800 pro fotky na výšku. I tuto fotku ukládám bez komprimace. Pak teprve udělám uložení fotky s komprimaci na požadovanou velikost - na náš web max. 300 kB, na nahuby.sk max 400 kB, na FB dávám fotky menší jednak rozměrově a max 100 kB. Celkem mám tak od každé fotky do 10ti souborů. Samozřejmě jenom od těch "povedených".

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podruhé v terénu s novým fotoaparátem, 29.12.2015 18:27, Patrik(m), (O fotografování)

Já fotím na foťáku v JPG, RAW vůbec nepoužívám a trochu se toho bojím, protože bych to musel nejspíš doma přeupravovávat na JPG, neměl by někdo k dispozici pro srovnání neupravené dvě stejné či podobné fotky v JPG a v RAW abych viděl, jaký je mezitím rozdíl?
Jinak moje fotky, ještě neupravené mají velikost 5 - 10 MB, někdy po úpravě v PC aji 25 MB (hlavně příroda)...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30