O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Špička břečťanová potřetí, 27.12.2015 16:22, basset(m), (O přírodě)

naladěn Fáfou a Yohanessem jsem dnes vyrazil také na břečťnany. Našel jsem tu u nás v místním lese Kamýk plochu asi 50x200 porostlou břečťanem - na zemi, na stromech i do výšky i 15 metrů. To by v tom byl čert a káča, abych je tam nenašel. Nebylo potřeba vůbec žádné velké úsilí, stačilo několikrát rozhrnout listí na zemi.

Re: Špička břečťanová potřetí, 27.12.2015 16:22, basset(m), (O přírodě)

Pak ovšem problémy nastaly - houbičky tak do jednoho centimetru, trochu vítr, bílá barva. Ovšem největší potíž je rychle "uvadající" houbička. Chtěl jsem zkusit cvaknout několik snímků s různým zaostřením pro stacking fotek, ale ani náhodou. Klobouček mezi jednotlivými snímky neuvěřitelně rychle padal, i když jsem cvaknul např. dva nebo tři snímky během 30 vteřin Při focení jedné houbičky po dobu cca 5 minut se ohnul klobouček i o devadesát stupňů.
Zítra vyrazím znovu, třeba nebude svítit "puchejř" a nebude foukat vítr

Re: Re: Špička břečťanová potřetí, 27.12.2015 17:18, Honzík(m), (O přírodě)

...když nebudu dneska na noční moc dlouho,tak bych mohl přivézti tužidlo

Re: Re: Re: Špička břečťanová potřetí, 27.12.2015 20:29, Patrik(m), (O přírodě)

Přesně takové plochy jsou u mě dvě a přesto jsem je tam nenašel.

Re: Re: Špička břečťanová potřetí, 27.12.2015 20:34, Patrik(m), (O přírodě)

Nebo si je ven domů a zkus to hezky v pohodlí. To já takhle taky fotím ty drobné askouše menší než centimetr...přece se tam tím nebudu půl hodiny zdržovat venku v tom chladnu na těch podmáčených místech, abych se potom prochladil...takhle si to dám doma na stůl, na černý papír, nastavím si to jak potřebuju, foťák hezky na stativ, posadím se do pohodlného křesla a fotím...

Re: Re: Re: Špička břečťanová potřetí, 27.12.2015 21:24, basset(m), (O přírodě)

Patriku, tyto houbičky jsou vlastně ve tmě na listech na zemi pod vrstvou listí. Jsou tam jako schované ve 100%ní vlhkosti. Přenést domů by to snad ještě šlo, ovšem doma po vyndání z krabičky do více než 20°C a malé vlhkosti, by "uvadaly" ještě rychleji.

Re: Re: Re: Re: Špička břečťanová potřetí, 27.12.2015 21:44, alesjirsa(m), (O přírodě)

Jo, s těmi hygrofilními houbami jsou vždycky potíže.

Re: Re: Re: Re: Re: Špička břečťanová potřetí, 28.12.2015 21:55, Yohaness(m), (O přírodě)

Potvrzuji Bassetovo zkušenosti... donesl jsem domů dva břečťanové listy s plodnicemi, dal na balkón a ráno v super stavu začal uvnitř bytu fotit "studiovku"... Než jsem postavil stativ a scénu, špičky uvadly natolik, že byly nefotitelné... Vše otázka asi 5ti minut...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Špička břečťanová potřetí, 28.12.2015 22:12, alesjirsa(m), (O přírodě)

Já jsem jednou našel nějaká malá apothecia a chtěl jsem je zmikroskopovat. Ona mi však uschla, ani jsem je nestihl donést domů.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Špička břečťanová potřetí, 28.12.2015 22:48, Tori(m), (O přírodě)

A v čem je nosíš? Já mám takovou plastovou krabičku s přihrádkama (z železářství, na šroubky), do přihrádky hodím vzorky a pak přes přihrádky přehodím trochu namočený papírový kapesník. Takhle houby vydrží v pohodě do návratu z terénu, a pak jdou do chladničky. Na lupenaté to není vhodné, ty spíš začnou hnít, ale askouše ok.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Špička břečťanová potřetí, 29.12.2015 11:46, alesjirsa(m), (O přírodě)

Já vím, že by se tyto houby měly udržovat ve vlhku, ale tehdy jsem to ještě nevěděl.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Špička břečťanová potřetí, 29.12.2015 18:34, Patrik(m), (O přírodě)

Já na to nosím takovou plastovou krabičku stejně jak Tori, vždy než jdu do terénu to orosím rozprašovačem a potom jenom přihazuju vzorky. Potom ještě nosím mikrotenové zavírací sáčky, do těch strkám ty moc malé vzorky, které bych jinak stratil (geofytní operkulátní diskomycety atd.). Dokonce se to dá využít i pro vlhkostní komůrky na dopěstování či vypěstování vzorků...

Re: Re: Špička břečťanová potřetí, 28.12.2015 22:49, Hanýžka(m), (O přírodě)

Gratuluji k vzácnému nálezu, já se marně v břečťanech hrabu, co jsem v muzeu, můj šéf asi 30 let a někdo tu pak machruje, že je přehlížená. :-) Opravdu je vzácná, gratuluji!

Re: Re: Re: Špička břečťanová potřetí, 28.12.2015 23:41, basset(m), (O přírodě)

Máš ode mne zprávu v místní poště. Mám exsikát límcovky oranžové. Máš či nemáš zájem?

Re: Re: Re: Špička břečťanová potřetí, 29.12.2015 11:47, alesjirsa(m), (O přírodě)

Tak já už ji o Vánocích také našel, takže neřekl bych, že je úplně vzácná, spíš nehojná.

Re: Re: Re: Re: Špička břečťanová potřetí, 30.12.2015 16:43, basset(m), (O přírodě)

Nehojná asi také, ale spíše jí nikdo nehledá.

Re: Špička břečťanová potřetí, 27.12.2015 16:22, basset(m), (O přírodě)

Přidám ještě jedny "korunovační klenoty" tak, jak je umí stvořit žilnatka oranžová

Re: Re: Špička břečťanová potřetí, 27.12.2015 19:19, Forrest Run(m), (O přírodě)

Vidím v tom hlavu Fraktálního Kokrháče, kterýmu se z hlavy klubou hřebínky několika menších...Nomen Omen!:-)


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30