O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Žilnatka oranžová, Phlebia radiata Fr. , 11.12.2015 20:03, basset(m), (O přírodě)

Chtěl bych touto cestou poděkovat Yohanessovi za pomoc při testu žilnatky na reakci s KOH a Lucii Zibarové za určení.

Re: Žilnatka oranžová, Phlebia radiata Fr. , 11.12.2015 22:49, chorcheee(m), (O přírodě)

Výborně, již to proběhlo. Rád jsem to medioval...

Re: Re: Žilnatka oranžová, Phlebia radiata Fr. , 11.12.2015 23:04, basset(m), (O přírodě)

No vidíš, na Tebe jsem zapomněl Trochu déle mi to trvalo, protože jako "ajťák" mám každý konec a pak začátek roku trochu hektický. Nevím proč, ale všichni zákazníci se domluví a chtějí všechno funkční od začátku nového roku Dnes jsem právě prolétl za 3 hodiny a kousek trasu Ostrava Praha - z dálky jsem "za kopečkem" jsem tušil Patrika v Olbramicích, pak jsem minul Vlka někde u Vyškova a ještě jsem stačil zamávat Brňákům

Re: Re: Re: Žilnatka oranžová, Phlebia radiata Fr. , 11.12.2015 23:10, chorcheee(m), (O přírodě)

Jsi ajťák? Vidíš, nevěděl jsem (vím jen bývalý chemik). Ale ani chorcheee, ač by rád, nemůže vědět vše .

Re: Re: Re: Re: Žilnatka oranžová, Phlebia radiata Fr. , 11.12.2015 23:15, basset(m), (O přírodě)

VŠCHT v Praze, ale už tam jsem se dostal k výpočetní technice, protože vše v chemii skončí v počítači No a pak už to byla rodinná tradice

Re: Re: Re: Re: Re: Žilnatka oranžová, Phlebia radiata Fr. , 12.12.2015 08:47, Zdeno(m), (O přírodě)

No my ji asi právě zakládáme...

Re: Re: Re: Žilnatka oranžová, Phlebia radiata Fr. , 11.12.2015 23:15, Tori(m), (O přírodě)

Ježkovy, co je to za trasu, Ostrava - Vyškovsko - Pha? Aerotaxi s mezipřistáním ve Vyškově?

Re: Žilnatka oranžová, Phlebia radiata Fr. , 11.12.2015 20:03, basset(m), (O přírodě)

Reakce na KOH - téměř okamžitě se zbarvuje od rezavé do tmavě hnědé až černé barvy a s časem se dále nemění

Re: Re: Žilnatka oranžová, Phlebia radiata Fr. , 11.12.2015 20:09, vlk(m), (O přírodě)

...parádička bassete...

Re: Žilnatka oranžová, Phlebia radiata Fr. , 11.12.2015 20:03, basset(m), (O přírodě)

Nakonec se z toho vyklubala jiná žilnatka, než jsem si myslel
Citace Lucie Zibarové:
" .. tak podle alatoidních spor, jejichž tloušťka se pohybuje mezi 1,5-2 mikrometry, to vypadá dosti spolehlivě na Phlebia radiata, bohužel ..."

Re: Re: Žilnatka oranžová, Phlebia radiata Fr. , 11.12.2015 20:31, alesjirsa(m), (O přírodě)

Můžu se zeptat, kde se KOH dá sehnat ?

Re: Re: Re: Žilnatka oranžová, Phlebia radiata Fr. , 11.12.2015 20:35, basset(m), (O přírodě)

Aleši, taky jsem sháněl a odpoví asi Yohaness.

Re: Re: Re: Re: Žilnatka oranžová, Phlebia radiata Fr. , 11.12.2015 20:37, Zdeno(m), (O přírodě)

Čístí se s ním odpad, ale asi musí být roztok coby činidlo nějak kalibrovaný...

Re: Re: Re: Re: Žilnatka oranžová, Phlebia radiata Fr. , 12.12.2015 09:04, Yohaness(m), (O přírodě)

Kde se shání KOH nevím, dostal jsem před dvěma roky malou lahvičku a s tou chodím na ryzce...

Re: Re: Re: Žilnatka oranžová, Phlebia radiata Fr. , 11.12.2015 21:17, Tori(m), (O přírodě)

Používá se jednak 3% roztok na oživování exsikátů (pokud nechceš použít vodu - asi ten hydroxid trochu prosvětlí preparát oproti vodě, ale osobně spíš nepoužívám), a potom cca 5-10% roztok na barevné reakce (Daldinia, Hypoxylon, chorošovité/kornatcovité houby,...). Možná by se dal použít i ten slabší a reakce by byla pomalejší, nevím. Kupovala jsem normálně v drogerii (ale nesplést s NaOH, draslík je potřeba) a nějaký silnější roztok mám namíchaný od oka. 3% mi (spolu s dalšími chemikáliemi) připravil Rado Bednár z nahuby.sk. Silnější roztok má tendenci dost vzlínat a nedostatečně těsnící nádobka pak může mít okolo víčka naschlý hydroxid. Někdo si zas třeba kupuje 40% roztok na mykoshop.de, a pak si z toho naředí, co potřebuje (= není potřeba přesná váha, ale jen odměrka).

Re: Re: Re: Re: Žilnatka oranžová, Phlebia radiata Fr. , 12.12.2015 10:00, alesjirsa(m), (O přírodě)

To je zase na mě hodně informací najednou. Nuže, mám ho hledat v drogerii ?
A ještě bych se chtěl zeptat, kde ho mám skladovat a jestli není nebezpečné ho používat ?

Re: Re: Re: Re: Re: Žilnatka oranžová, Phlebia radiata Fr. , 12.12.2015 10:31, Tori(m), (O přírodě)

Zkusila bych nejdřív drogerku. V 90.letech se daly kupovat laboratorní chemikálie i sklo přes zdravotnické potřeby, měli katalogy dodavatelů a objednali ti, cokoli (doslova) jsi chtěl, bez dokladů. Teď nevím, jestli to ještě je tak volné.

Co se nebezpečnosti týká: Jedovaté výpary pokud vím nemá. Při polití kůže záleží na koncentraci, silný hydroxid je horší než silná kyselina, protože většina běžných kyselin (HCl, HNO3) leptá povrchově, zatímco hydroxid do hloubky. Pokud si pod vodou oplachuješ ruku od hydroxidu a kůže je jakoby namydlená, tak to dělají silné zásady (třeba i prací soda). Ale ty běžně používané koncentrace ti díru do ruky neudělají, když si to hned opláchneš.
Skladovat mimo dosah malých dětí, v suchu na nějaké podložce, chladnička není nutná, světlem se myslím nerozkládá. Já mám tu skleničku postavenou v plast. krabičce v šuplíku spolu s dalšími chemikáliemi.
Možná basset ještě upřesní?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Žilnatka oranžová, Phlebia radiata Fr. , 12.12.2015 11:10, basset(m), (O přírodě)

Další zásady:

V žádném případě nebrat pecičky louhu rukou. Kůže je vždy trochu vlhká a hydroxid se okamžitě rozpouští a popáleniny jsou dost bolestivé.

Při přípravě roztoku z peciček dbát zásadu - pecičky do vody ! Při rozpouštění peciček vzniká velké množství tepla.

Nikdy nelít vodu na pecičky louhu - NaOH nebo KOH právě z důvodu vývinu tepla. Pecička politá vodu může vyskočit z misky sklenice do obličeje.

V každém případě se doporučuje mít při přípravě roztoku BRÝLE.

Při rozpouštění peciček ve vodě je potřeba použít k míchání skleněnou tyčinku. Míchat je potřeba, pecičky mají tendenci se na dně nádoby "spékat" a může dojít k místnímu přehřátí a nádoba může prasknout. Hlavně nepoužívat k míchání nic dřevěného, protože louh s dřevem okamžitě reaguje.

Kromě ještě jedné důležité informace. Lahvičku nikdy nenosit v kapse, ale v tašce. Poleptání zředěným louhem nijak zvlášť nebolí a o to je zákeřnější.

V každém případě je potřeba lahvičku pořádně označit štítkem s popisem obsahu.

Vše ostatní už napsala Tori.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Žilnatka oranžová, Phlebia radiata Fr. , 12.12.2015 11:15, Zdeno(m), (O přírodě)

Ty brýle jsou sakra nutné, případy oslepnutí po zasažení zraku jsou známé...Díky bassete a Tori za poučení. Jak poznamenal Yohaness, člověk se pořád učí...Jinak louh koupíte coby pecičky kdekoli, včetně řetězců...

Pro ALEŠE !!!, 12.12.2015 12:23, Joska(m), (O přírodě)

Není od věci, když si to,co Ti ostatní předeslali, podrobně pročteš.
Ale v Tvém případě bych to moc neuspěchal a zkusil dát řeč s učitelem chemie. Pamatuji si dobře, že ze základky jsem věděl, že pokud chci něco rozpustit, musím to rozmělnit a míchat, případně trochu zahřívat. A to bylo asi tak všechno. Základy zacházení s chemikáliemi nám dala učitelka chemie až na střední (jó, taková výroba jododusíku, nebo sirovodíku... ).
Ona totiž neznalost nebo nedodržení základních postupů (co do čeho nalít apod.), se může setsakra nevyplatit!

Re: Pro ALEŠE !!!, 12.12.2015 13:53, vevanek, (O přírodě)

Jo, jo, můžu jenom potvrdit. Na střední škole jsem v chemii nedávala pozor a nalila vodu na louh. Jeden kousek vyskočil, propálil mi svetr a poleptal kůži. Dodnes mám na hrudní kosti kus "špatné" kůže, na kterou nesmí přijít moc slunce, protože to bolí. Ještě, že mně to nevlítlo do obličeje.

Re: Re: Pro ALEŠE !!!, 12.12.2015 14:19, Patrik(m), (O přírodě)

Vše podstatné už tady bylo řečeno, já sice prozatím nepotřebuju kupovat žádné chemikálie, ale určitě by bylo pro mě lepší si koupit vyšší koncentraci dané sloučeniny a doma si ji případně naředit s H2O. K tomu je samozřejmě nutné znát zřeďovací rovnici (w1m1 + 0 = w (m1 +m2)), aby byla koncentrace co nejpřesnější. Doporučuju při práci s jakoukoliv jak silnější kyselinou, tak silnější zásadou používat jak brýle tak i chirurgické rukavice (ty bílé gumové), díky čemuž se vyvarujeme možného poleptání epidermu.
Dobrým varovným příkladem je třeba jeden nemotorný spolužák, kterému minulý školní rok v laboratoři vyklouzla z ruky skleněná láhev s 97 % H2SO4 (vyšší koncentrace ani neexistuje) a právě díky těm rukavicám, plášťu a brýlím se mu nic nestalo.

Re: Re: Žilnatka oranžová, Phlebia radiata Fr. , 12.12.2015 09:01, Yohaness(m), (O přírodě)

Rádo se stalo Henry, ovšem musím říct, že jsem trochu zklamán. Že to bude obyčejná žilnatka oranžová bych si nepomyslel...
Ale byl to tuším Aleš, co to od začátku tvrdil, zatímco ostatní(včetně mne) si mysleli na něco jiného... No jo, člověk se pořád učí.

Re: Re: Re: Žilnatka oranžová, Phlebia radiata Fr. , 12.12.2015 11:31, basset(m), (O přírodě)

To je asi nějaký zvláštní klon žilnatky oranžové Vizuálně prostě byla jiná než všechny ostatní, které jsem v poslední době viděl např. v Milovicích, kde jich byly v lese desítky.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30