O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Jak jsem ještě vyrazil do lesa..., 05.12.2015 21:43, Včelda, (Houby)

ačkoli jsem to už neměl v plánu, dnešní slunečné počasí mě vytáhlo ven. Sice se mi potvrdilo, že houbařsky už to stojí za starou belu, přesto se něco málo na vyfocení našlo. Taková Čirůvka dvoubarvá mě svojí krásou potěší vždy

Re: Jak jsem ještě vyrazil do lesa..., 05.12.2015 21:55, vlk(m), (Houby)

...hezky vymazlená...

Re: Jak jsem ještě vyrazil do lesa..., 05.12.2015 21:43, Včelda, (Houby)

na mechu jsem zahlédl několik malých Mecháčků. Možná něco z rodu Arrhenia, ale nejsem si jist.

Re: Re: Jak jsem ještě vyrazil do lesa..., 05.12.2015 21:49, alesjirsa(m), (Houby)

Mecháček síťnatý, zařazen v Červeném seznamu jako ?EX (ale už se našel ). Gratuluji.

Re: Re: Re: Jak jsem ještě vyrazil do lesa..., 05.12.2015 22:15, basset(m), (Houby)

No vida, Včelda už to má potvrzené i mikroskopem

Re: Re: Re: Re: Jak jsem ještě vyrazil do lesa..., 05.12.2015 23:56, Včelda, (Houby)

ono takhle těžko říct, jestli je to opravdu M. síťnatý, ale mohl by. Nakonec i mech vypadá jako Calliergonella cuspidata, což by také sedělo. Jenže bez mikroskopie to asi nejde říct najisto. Každopádně jak mecháček, tak i mech mám k dispozici.

Re: Re: Re: Re: Re: Jak jsem ještě vyrazil do lesa..., 06.12.2015 00:27, Herčus, (Houby)

Souhlasim s tebou, že bez mikra to jistý nebude, protože pokud dobře vim, tak možností v rodu Arrhenia je tušim víc a i v rodu Rimbachia jsou druhy mecháčkům taky podobný, ale neumim je.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jak jsem ještě vyrazil do lesa..., 06.12.2015 09:00, chorcheee(m), (Houby)

Rod Arrhenia nakoukaný nemám, ale mám pocit, že ta retiruga je "provařenější" právě kvůli tomu, že je ?EX a přitom byla zase (jako mnoho jiných hub) nalezena. Přitom jsou další druhy, některé běžnější.

A. spathulata - roztroušeně, parazituje především na kroucencích (Tortula)
A. polycephala - velmi vzácně, na rokytníku(Hylocomium), klamonožce (Aulacomnium) a rešelinících (Sphagnum sp.).
A. lobata - vzácně, na Palustriella comunatata a Aulacomium palustre
A. auriscalpium - velmi vzácně mezi nízkými mechy a lišejníky


...no a ostatní zástupci rodu Arrhenia, se už plus mínus nazývají "kalichovka", takže mají dobře vyvinuté lupeny a s tímto se asi moc nepletou...

Zajímavé poučení ale z tohoto příběhu asi plyne - i mykolog někdy ocení znalost mechorostů .

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jak jsem ještě vyrazil do lesa..., 06.12.2015 19:54, Patrik(m), (Houby)

retiruga bude v novém vydání červeného seznamu překategorizován, protože se nejedná o EX a není zas tak vzácný. Já ho už taky asi našel, exsikát existuje...

Re: Jak jsem ještě vyrazil do lesa..., 05.12.2015 21:43, Včelda, (Houby)

na padlém habrovém kmenu jsem stejně jako na jaře viděl tuto pro mě neznámou hubku

Re: Jak jsem ještě vyrazil do lesa..., 05.12.2015 21:43, Včelda, (Houby)

ještě ve větším detailu

Re: Re: Jak jsem ještě vyrazil do lesa..., 06.12.2015 00:31, Herčus, (Houby)

asi to samý jsem letos fotil na habru taky, ale ničeho jsem se nedopátral, možná proto, že jsem toho pátrání brzo nechal :D... ale možná třeba nějaká Nectria, nevim

Re: Re: Re: Jak jsem ještě vyrazil do lesa..., 06.12.2015 19:55, Patrik(m), (Houby)

Možná bych radil zkusit se podívat na rod Pezicula, pokud by se však jednalo o něco z okruhu Nectria, tak to je makroskopicky, někdy i běžnými metodami mikroskopicky neřešitelné.

Re: Re: Re: Re: Jak jsem ještě vyrazil do lesa..., 06.12.2015 20:00, Tori(m), (Houby)

Dobrý tip.

Re: Jak jsem ještě vyrazil do lesa..., 05.12.2015 21:43, Včelda, (Houby)

ale doslova mě zaskočil v prosinci takhle pěkný a celkem i velký Hřib hnědý. Rostl takřka vzhůru nohama v napůl vyhrabaném vosím hnízdu

Re: Re: Jak jsem ještě vyrazil do lesa..., 05.12.2015 21:50, alesjirsa(m), (Houby)

Re: Re: Jak jsem ještě vyrazil do lesa..., 05.12.2015 21:57, vlk(m), (Houby)

...parádní momentka...

Re: Jak jsem ještě vyrazil do lesa..., 05.12.2015 21:43, Včelda, (Houby)

když jsem ho viděl pak venku, ještě jsem neodolal udělat si foto v mechu, opravdu to byl krasavec

Re: Re: Jak jsem ještě vyrazil do lesa..., 05.12.2015 21:48, Včelda, (Houby)

jo a ještě bych málem zapomněl na tenhle "ohořelý" solitérní Kyj rourkovitý

Re: Re: Jak jsem ještě vyrazil do lesa..., 05.12.2015 21:58, vlk(m), (Houby)

...šup s hnědákem do atlasu...

Re: Re: Jak jsem ještě vyrazil do lesa..., 06.12.2015 08:18, chorcheee(m), (Houby)

Krásně nasvícený, krásný bokeh...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30