O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Poprvé v terénu s novým stativem - Pokračování, 29.11.2015 12:17, alesjirsa(m), (Houby)

Mám novou lokalitu na kyje rourkovité - stejné místo, na kterém jsem před dvěma týdny našel dlouhobrvky zdobené. Bylo tam doslova překyjováno.

Re: Poprvé v terénu s novým stativem - Pokračování, 29.11.2015 17:04, Pavla, (Houby)

Jsi šikula, super žížaly.

Re: Poprvé v terénu s novým stativem - Pokračování, 29.11.2015 18:11, basset(m), (Houby)

.. tak já viděl minulý týden poprvé v životě jednotlivé kusy a "někdo" rovnou plantáže

Re: Poprvé v terénu s novým stativem - Pokračování, 29.11.2015 12:17, alesjirsa(m), (Houby)

Byly tam i kyje rourkovité zkroucené. Tady však nedokážu posoudit, jestli toto je také on.

Re: Poprvé v terénu s novým stativem - Pokračování, 29.11.2015 12:17, alesjirsa(m), (Houby)

Fešandy kropilky.

Re: Poprvé v terénu s novým stativem - Pokračování, 29.11.2015 12:17, alesjirsa(m), (Houby)

Nevěřil jsem, že letos ještě najdu nějakou holubinku. Samozřejmě zmrzlou, takže jsem se ji ani nesnažil nijak určovat.

Re: Re: Poprvé v terénu s novým stativem - Pokračování, 29.11.2015 16:11, Kraken(m), (Houby)

Pěkné, slušná úrodička kyjů!

Re: Poprvé v terénu s novým stativem - Pokračování, 29.11.2015 12:17, alesjirsa(m), (Houby)

A jako poslední dám chorošovitou houbičku, kterou jsem si podle velkých a labyrintických pórů a růstu na větvi borovice určil jako outkovku labyrintickou (Antrodia ramentacea), která je uvedena v Červeném seznamu jako EN (ohrožený druh).

Re: Poprvé v terénu s novým stativem - Pokračování, 29.11.2015 18:21, alesjirsa(m), (Houby)

Ještě jsem zapomněl dát pro Tori snímek z pokusu mikroskopování excipula té žluté voskovičky. Mikroskopoval jsem to poprvé, a takřka nic jsem tam neviděl. Tenhle kousek tam byl jediný. Je to ono ?

Re: Re: Poprvé v terénu s novým stativem - Pokračování, 29.11.2015 20:04, Tori(m), (Houby)

No, tohle je spíš nějaké smetí. Vlevo nahoře je asi kus hymenia (vřecka s parafýzami), na 9 hodinách (= vlevo) a na 1 hodině vřecka. Zkus radiální řez, klidně napříč celou plodnicí, je to jednodušší než jen částečný výřez.

Tohle je taky nějaký, zatím neurčený, Hymenoscyphus, řez napříč blízko středu plodnice při zvětšení asi 100×. Strukturu plodnice je potřeba studovat dál od okraje, okraj se většinou dost liší (i třeba u rodu Melastiza, čili úplně jiný řád) - např. tady bylo excipulum tvořené podlouhlými buňkami, které probíhaly kolmo k vnější stěně plodnice, ale blízko okraje se začínají stáčet a přímo na okraji už jsou paralelně s vnější stěnou. Je to tady blbě vidět, preparát je z exsikátu a bez obarvení. :-/

Re: Re: Re: Poprvé v terénu s novým stativem - Pokračování, 29.11.2015 20:08, alesjirsa(m), (Houby)

Dobře, zkusím ještě zítra.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30