O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Jánošikovy diery - mykologický ráj, 29.10.2015 18:42, Patrik(m), (Houby)

Jestli chcete někdo poradit, kde by jste si mohli v tuto dobu zajít a kde by jste našli nespočet různých vzácných, méně běžných i dost běžných druhů hub a spoustu zajímavých prvonálezů, navštivte Jánošikovy diery u obce Těrchová na Slovensku. Neměl jsem tam moc času na focení, protože se jednalo o turistický výlet a ne o mykologický průzkum oblasti, ale i přes to jsem tam vyfotil 11 druhů hub, které jsem viděl poprvé v životě, našel několik méně běžných až vzácných druhů, které jsem ale fotil už minulý rok na tom samém místě, a to jsem se nezdržoval nikde a fotil pouze u turistických cest
Tak jsem si říkal, kolik zajímavých věcí tu jednou najdu, až si tu zajedu sám a projdu si menší okruh v klidu bez spěchu, protože to tam v podstatě už znám.
O tom, že tam nerostou jen všude běžné druhy, svědčí např. lošák jelení.

Re: Jánošikovy diery - mykologický ráj, 29.10.2015 23:12, chorcheee(m), (Houby)

A není to lošák šupinatý (Sarcodon squamosus)?

Re: Jánošikovy diery - mykologický ráj, 30.10.2015 00:39, basset(m), (Houby)

.. pod smrky nebo pod borovicemi nebo obojí dohromady ?
.. máš i ostny ?

Re: Re: Jánošikovy diery - mykologický ráj, 30.10.2015 17:35, Patrik(m), (Houby)

Byly tam pouze smrky a fotil jsem je na tom samém místě i minulý rok, myslím, že určení se tady už řešilo.

Re: Jánošikovy diery - mykologický ráj, 29.10.2015 18:44, Patrik(m), (Houby)

Co by to byl však za les na podzim, kdyby tam nerostlo spoustu nepřehlédnutelných pavučinců...tyto měli průměr klobouku až 10 cm. Všechny takové pavučince mám pečlivě herbářované a čekám jen, až se objeví někdo, kdo je určí. Sám si na to nikdy netroufnu...

Re: Jánošikovy diery - mykologický ráj, 29.10.2015 18:46, Patrik(m), (Houby)

Kromě již minulý rok tam vyfocené čirůvky žabí jsem tam našel letos tyto pod smrkami, které bych viděl na něco z okruhu zemní (může někdo prosím blíže specifikovat?)

Re: Re: Jánošikovy diery - mykologický ráj, 29.10.2015 18:56, Zdeno(m), (Houby)

Tahle mi přijde přímo zemní...

Re: Re: Re: Jánošikovy diery - mykologický ráj, 29.10.2015 19:12, basset(m), (Houby)

Tady se dá asi vyloučit čirůvka vlnatá, která by měla mít lupeny s nádechem modré barvy. Klobouk vlnaté je plsťovitý a nikdy né šupinatý. Navíc se uvádí, že vlnatá je dost vzácná. Někde se obě ztotožňují. Na nějaké lepší odlišení nebo sloučení se zřejmě bude muset počkat na molekulární analýzu.

Re: Re: Re: Re: Jánošikovy diery - mykologický ráj, 29.10.2015 19:27, Patrik(m), (Houby)

Ale zemní má růst pod borovicama, tohle bylo pod smrkama. Ale vápencové podloží by na ňu sedělo. A co šedožemlová? Ta ve velkém atlasu hub se zdá dosti podobná.

Re: Jánošikovy diery - mykologický ráj, 29.10.2015 18:48, Patrik(m), (Houby)

Největší radost však udělala šťavnatka žlutolemá (nesprávné synonymum je žlutolupenná, což je blbost, bo nemá žluté lupeny), nalezena v horské jedlobučině.

Re: Re: Jánošikovy diery - mykologický ráj, 29.10.2015 19:16, Tori(m), (Houby)

Podle Martina Kříže (psal to na damyku) se v češtině někdy používá i překlad lat. názvu - š. zlatozubá (H. chrysodon), což je určitě přesnější. Ale koncovka -zubá (kolozubá, bezzubá, Baba Jaga se železným zubem...) možná člověka podvědomě trochu odrazuje od toho, aby tenhle název často používal.

Re: Re: Re: Jánošikovy diery - mykologický ráj, 29.10.2015 19:30, Zdeno(m), (Houby)

Ovšem to"lemá" lépe vystihuje okolnost, že žlutá barva je jen na okrajích klobouku a lupenů...Nacházel jsem ji v Hamru na Jezeře na vrchu Děvín na bukové stráni...

Re: Jánošikovy diery - mykologický ráj, 29.10.2015 18:50, Patrik(m), (Houby)

A ještě si nemůžu odpustit (i když jsem to dal do kategorie houby) jednu fotku přírody...

Re: Re: Jánošikovy diery - mykologický ráj, 29.10.2015 19:09, alesjirsa(m), (Houby)

Já si myslím, že pokud v tom příspěvku jsou tou hlavní náplní houby, tak to nevadí. Pěkné.

Re: Re: Jánošikovy diery - mykologický ráj, 29.10.2015 19:17, Tori(m), (Houby)

Ach jaj, tam bych strávila dny a tejdny s nosem u země. Perfektní výlet.

Re: Re: Re: Jánošikovy diery - mykologický ráj, 29.10.2015 19:29, Patrik(m), (Houby)

Už jsem si představoval, že se tam jednou vrátím touhle dobou, pronajmu si tam chatku na měsíc a budu tam celé dny v lese fotit a sbírat a celé noci na chatce herbářovat a určovat až tam z tého umřu hlady, bo nebudu mít čas na jídlo...

Re: Re: Re: Re: Jánošikovy diery - mykologický ráj, 29.10.2015 19:53, Honzík(m), (Houby)

...pozvi Chorcheeho,on už nějakou papu nasbírá

Re: Re: Re: Re: Re: Jánošikovy diery - mykologický ráj, 30.10.2015 07:57, Zdeno(m), (Houby)

...a ještě uvaří...

Re: Re: Jánošikovy diery - mykologický ráj, 29.10.2015 21:52, vlk(m), (Houby)

...i tak jsi tam musel být ve ,,svym živlu,, jak se tu říká...gratuluji k pěknym nálezům...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30