O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Šupinovky jsou nádherné houby..., 19.10.2015 18:50, chorcheee(m), (O přírodě)

Dobrý večer,

šupinovky na živém buku. Slizké?

Re: Šupinovky jsou nádherné houby..., 19.10.2015 18:50, chorcheee(m), (O přírodě)

Re: Šupinovky jsou nádherné houby..., 19.10.2015 18:50, chorcheee(m), (O přírodě)

Re: Šupinovky jsou nádherné houby..., 19.10.2015 18:50, chorcheee(m), (O přírodě)

Re: Re: Šupinovky jsou nádherné houby..., 19.10.2015 19:21, Herčus, (O přírodě)

za mě nejpravděpodobněji ano, šupinovka slizká... pak je ještě otázka do jaké míry tento druh budem brát vážně a do jaké míry budem od nich odlišovat další šupinovky z okruhu šupinovky slizké (Pholiota adiposa)... konkrétně šupinovku zlatozávojnou (Pholiota aurivella syn. P. cerifera), která má pokud dobře vím nejraději vrby, ale může vyrůst na kdejakym listnáči včetně buku, kterej má zase naopak nejraději š. slizká (která si taky může vyrůst skoro kde chce, znám jí např i z borovice), nebo včetně břízy, kterou má zase nejradši ještě další šupinovka a to zlatožlutá (Pholiota limonella). Makroskopicky jsou podle mě vzhledově totožný, nebo nevim o makroznacích, kterými by se odlišily, takže pro stoprocentní jistotu by to chtělo mikroskop, ale já se snažim věci zjednodušovat a klidně se mnou můžete nesouhlasit, ale já si to vedu tak, že pokud je najdu na buku, řikam jim slizká, pokud na vrbě, řikam jim zlatozávojná a pokud na bříze tak zlatožlutá... protože je to nejpravděpodobnější možnost i když to neni stoprocentní... Pak je tu ještě šupinovka tmavošupinná (P. jahnii) a tu jsem viděl jen párkrát a nejen že má tmavší šupiny na klóbrcu, ale rostla spíš ze země u pařezu, než že by šla na kmeny, ale to je jen moje zkušenost, jinak šupinovkymoc nedávam

Re: Re: Re: Šupinovky jsou nádherné houby..., 19.10.2015 19:28, Zdeno(m), (O přírodě)

Racionální přístup...Také rozlišuji šupinovky podle toho, kde je najdu...

Re: Re: Re: Šupinovky jsou nádherné houby..., 19.10.2015 19:30, chorcheee(m), (O přírodě)

Díky! Jahnii je tuším v Červeném seznamu, že?

Re: Re: Re: Re: Šupinovky jsou nádherné houby..., 19.10.2015 19:52, Herčus, (O přírodě)

jj, je to NTčko myslim, nebo max VUčko, určitě něco z nižším stupněm ohrožení... Jahnii sem našel na 2 místech ve středních Čechách, ale nemůžu říct, že to jsou lokality, protože jsem je tu viděl vyrůst jen jednou a od tý doby se neobjevily i když pravda, nechodim tam pravidelně... v obou případech šlo o trouchnivějící drobnější pařezy cca 30 cm v průměru, kdysi uřízlý kousek nad zemí (taky třeba tak 30cm) a identifikoval jsem akorát, že to byly listnáče, blíž nic, ale tipl bych si možná javor, jasan, nebo něco takovýho.

Re: Re: Re: Šupinovky jsou nádherné houby..., 19.10.2015 19:47, P.T.(m), (O přírodě)

Já říkám šupinovka slizká sensu lato nebo š. slizká agg. (agregát). Ale možná jsem jen línej učit se další jména.

Re: Šupinovky jsou nádherné houby..., 19.10.2015 18:50, chorcheee(m), (O přírodě)

A na závěr kapkologie na smolokorce pryskyřičnaté. Hezký večer!

Re: Re: Šupinovky jsou nádherné houby..., 19.10.2015 19:34, Zdeno(m), (O přírodě)

S tou gutací přitlač, more...

Re: Re: Re: Šupinovky jsou nádherné houby..., 19.10.2015 19:44, petras, (O přírodě)

Whisky?

Re: Re: Re: Re: Šupinovky jsou nádherné houby..., 19.10.2015 19:47, Zdeno(m), (O přírodě)

Proč ne, sleduješ asi moc reklamy...

Re: Re: Re: Re: Re: Šupinovky jsou nádherné houby..., 19.10.2015 22:58, Honzík(m), (O přírodě)

...whisky,neslíznutááá


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30