O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Monotéma - šupinovka ježatá nebo kostrbatá?, 15.10.2015 19:57, Patrik(m), (Houby)

Když už tady tak monotématujem, přidám taky jedno...Podle popisu makroznaků v přehledu hub střední Evropy by se mělo jednat o šupinovku ježatou. Nejsem si však jistý. Ani jednu z nich jsem totiž ještě neviděl, až v sobotu jsem v habrobučině nalezl tohle. Šupinovka ježatá má rost v zachovalých porostech. Podle kamaráda je porost starý cca 200 let a co žiju nepamatuju si tam žádnou těžařskou aktivitu. Jedná se o lokalitu na svahu, kde se těžká technika nedostane a leží tu spoustu padlých kmenů v různých stádiích rozkladu.

Re: Monotéma - šupinovka ježatá nebo kostrbatá?, 15.10.2015 19:57, Patrik(m), (Houby)

Zdá se mě, že pokožka klobouku byla matně slizká, což je další znak poukazující na ježatou. Co myslíte?

Re: Re: Monotéma - šupinovka ježatá nebo kostrbatá?, 15.10.2015 20:06, alesjirsa(m), (Houby)

Já jsem teda ježatou doteď také neznal, ale kostrbatou myslím, že můžeš v klidu vyloučit, ta je zbarvena do okrově žluté barvy. Jinak když porovnám fotky š. ježaté na googlu, tak bych se k ní také přikláněl.

Re: Re: Re: Monotéma - šupinovka ježatá nebo kostrbatá?, 15.10.2015 21:04, Sley, (Houby)

Já mohu napsat víceméně to samé - taky ji neznám, ale podle fotek to klidně může být ona. A pokud vezmeme v úvahu barvu lupenů a slizkost klobouku, pak je to podle mě i dost pravděpodobné...

Re: Re: Monotéma - šupinovka ježatá nebo kostrbatá?, 15.10.2015 22:13, Herčus, (Houby)

Zakládám si tu účet, protože ti chci Patriku odpovědět na určení... ano, je to šupinovka ježatá... sám jsem ji prvně potkal o víkendu v přirozené staré svažité bučině... schválně až najdeš při další návštěvě další plodnice, tak k nim přičichni... včera jsem ji demonstroval na přednášce v Mělníku a dával jsem ji očichat veřejnosti a nebyl jsem sám, kdo z plodnic cítil sladkou vůni až pach (někomu to vonělo, někomu ne). Já osobně z plodnic cítím skořicové lupínky, co se zalévají mlékem - Cini minis a jeden posluchač sám řekl, že cítí skořici. Jediná, s kterou by se dala splést, je š. kostrbatá, a ta nejen že vypadá jinak, ale i jinak páchne - taková stuchlina či co. Takže jí máš určenou a to jistě už víš, že je to houba vzácná, vedená v červeném seznamu jako ohrožený druh. Věřím, že bučina přinese ještě další poklady (štítovky například) .

Asi sem zas tak často nepolezu, ale možná sem přidám pár svých poznatků, abych přidal svou troškou do mlýna, ale čas je ..... (slušně řečeno "manželka od čuníka") neúprosná.

Re: Re: Re: Monotéma - šupinovka ježatá nebo kostrbatá?, 16.10.2015 15:05, chorcheee(m), (Houby)

Šupinovku ježatou (Pholiota squarrosoides) jsem poznal "až" přibližně před 14 dny na mykologické vystavě v České Třebové. Pak jsem se na ní až podíval na internetu a do "Hagara". Vše důležité o ni bylo již řečeno. Přidám tedy jen sterilně umělé a seschlé fotografie z výstavy .

Jo, a "Herčus" to mi v mozku evokuje, že by mohlo jít o nějakého docela dobrého mykologa (vo kterým jsem již někde slyšel) . Takže jen přispívej do mlýna a klidně ne jen troškama .

Re: Re: Re: Re: Monotéma - šupinovka ježatá nebo kostrbatá?, 16.10.2015 15:05, chorcheee(m), (Houby)

Re: Re: Re: Monotéma - šupinovka ježatá nebo kostrbatá?, 17.10.2015 00:09, Kraken(m), (Houby)

Holubinky jak je neznáte?

Re: Re: Monotéma - šupinovka ježatá nebo kostrbatá?, 16.10.2015 15:46, Yohaness(m), (Houby)

Šupinovka ježatá je parádní nález, gratuluji.

Re: Re: Re: Monotéma - šupinovka ježatá nebo kostrbatá?, 16.10.2015 16:43, Patrik(m), (Houby)

To jsem teda šťastný, asi bych tam měl chodit častěji. Je to od mojeho baráku tak 15 minut, ale jsem líný tam jít, bo po těch svahách se místama špatně lozí a minule jsem tam dokonce sjel několik metrů po zadku (ještě, že jsem nerozbil foťák). Další věcí je to, že po většinu roku to tam rychle vysychá, ale je tam spousta druhů holubinek. 200 let se tam nekácelo, tak doufám, že to vydrží a nenapadne to tam nějakého blbca vykácet (i když by nemělo, bo nedaleko jsou klimkovické lázně)

Re: Monotéma - šupinovka ježatá nebo kostrbatá?, 15.10.2015 19:57, Patrik(m), (Houby)

Ještě fotka ekosystému, je to tam tak hezké, že si ju neodpustím.

Re: Re: Monotéma - šupinovka ježatá nebo kostrbatá?, 15.10.2015 20:15, basset(m), (Houby)

To vypadá na houbařský ráj

Re: Re: Re: Monotéma - šupinovka ježatá nebo kostrbatá?, 15.10.2015 20:30, Honzík(m), (Houby)

..."hodnej" krpálek,ne jak to kam lezeme my

Re: Re: Re: Re: Monotéma - šupinovka ježatá nebo kostrbatá?, 16.10.2015 16:43, Patrik(m), (Houby)

A jak to vypadá u vás, tam, kde lezete vy?

Re: Re: Re: Re: Re: Monotéma - šupinovka ježatá nebo kostrbatá?, 16.10.2015 17:57, Herčus, (Houby)

Já tuhle ježatou viděl ve starý bučině,kdy byl sklon svahů (20)40 - 55(65) %, takže prudší, ale mam lokalitu na jiný houby, kde jsem teď v neděli lozil po suťovejch svazích se sklonem 75% a to je podle mě hraniční, kde se dá bádat, pak už je to moc o hubu (75% znamená na 100 vodorovných cm je 75cm svislých)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Monotéma - šupinovka ježatá nebo kostrbatá?, 16.10.2015 18:47, Patrik(m), (Houby)

Bacha, tady to jsem fotil zrovna v tom mírnějším svahu, v tom prudším, které jsou níže a potom v ještě prudším, který by mohl být dle tvých měřítek "o hubu", bych si netroufl takhle postavit stativ a fotit. Na druhou stranu, čím prudší svah, tím více se tam toho dá za dobrých podmínek najít. O několik kilometrů dál jsem na jednom suťovém svahu nalezl během chvilky plný košík kozáků habrových, bylo tam i nespočet lišek nálevkovitých atd. U nás jsou takové svahové lokality běžné.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Monotéma - šupinovka ježatá nebo kostrbatá?, 16.10.2015 22:31, Herčus, (Houby)

čím větší svah, tím spíš tam nepůjde dělat lesák neplechu


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30