O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Nový rozměr možností fotografování..., 22.09.2015 20:40, Patrik(m), (Houby)

Tak tohle dalo mým fotkám úplně nové rozměry možností...Převrácený objektiv staré zrcadlovky postavený před objektiv mého foťáku při optickém zoomu 30x. Tady je výsledek...prsnatka korová, Rosellinia corticium, stroma obsahující jediné perithecium o průměru 1,5 - 2 mm ...

Re: Nový rozměr možností fotografování..., 22.09.2015 20:40, Patrik(m), (Houby)

Nebo třeba rez hrušňová, kterou jsem tu dával minule, ale tady jsou lepší detaily...

Re: Nový rozměr možností fotografování..., 22.09.2015 20:40, Patrik(m), (Houby)

Prosím někoho, zda by mně identifikoval, co jsou zač ty hnědé zrnka a ty bílé vlákna, které v pokročilejší fázi takhle vyčuhujou, v basidiomycetech se totiž moc neorientuju...

Re: Re: Nový rozměr možností fotografování..., 22.09.2015 20:50, chorcheee(m), (Houby)

Ty woe, to je husté! Vyzkouším. Nějaké staré objektivy se mi tu taky válí. A to ho tam držíš, nebo jak to celé provádíš? Nestyď se - přiznej se . Jo, tečky a vlákna nevím...

Re: Re: Re: Nový rozměr možností fotografování..., 22.09.2015 20:54, chorcheee(m), (Houby)

...možná ses už dostal na takové zvětšení, že jsou to hyfy a basidiospory .

Re: Re: Re: Nový rozměr možností fotografování..., 22.09.2015 21:02, Honzík(m), (Houby)

...používají se obyč. objektivy třeba z Praktiky. Pokud můžeš šroubovat filtry, tak stačí sehnat nějakou redukci. Zase to ale namáhá mechaniku objektivu... Někde jsem četl, že při velkejch zoomech to může fungovat skoro jako mikroskop...

Re: Re: Re: Re: Nový rozměr možností fotografování..., 22.09.2015 21:21, basset(m), (Houby)

Někde jsem četl článek, který právě pojednává o kombinaci dvou objektivů i s doporučením, jaké objektivy kombinovat. Pokusím se ho najít. Myslím, že to používá Tonda z Kralup.

Re: Re: Re: Re: Re: Nový rozměr možností fotografování..., 22.09.2015 22:01, vlk(m), (Houby)

...jo jo...Tonda používá veterány a makro je super...

Re: Re: Nový rozměr možností fotografování..., 22.09.2015 21:15, basset(m), (Houby)

Také jsem zkoušel rez cvaknot, ale 60mm makrem a předsádkou 250 Raynox.

Re: Re: Re: Nový rozměr možností fotografování..., 22.09.2015 21:15, basset(m), (Houby)

..

Re: Re: Re: Re: Nový rozměr možností fotografování..., 22.09.2015 21:28, b.gun(m), (Houby)

Já zas před pár lety zkoušel fotit hlenku - pevná světelná padesátka nasazená redukcí reverzně na 135mm objektiv. Dokud jsem si neprohlédnul fotky, tak jsem ani netušil, že je ten klacek porostlý i nějakou řasou. Velikost hlenky byla, pokud mě paměť neklame, něco kolem 2,5 mm.

Re: Re: Re: Re: Re: Nový rozměr možností fotografování..., 22.09.2015 21:38, b.gun(m), (Houby)

Dohledal jsem ještě jeden pokus o focení hlenky.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nový rozměr možností fotografování..., 22.09.2015 21:44, basset(m), (Houby)

fotky jsou skvělé

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nový rozměr možností fotografování..., 22.09.2015 21:54, Honzík(m), (Houby)

...hmmm

Re: Re: Re: Re: Re: Nový rozměr možností fotografování..., 22.09.2015 21:40, b.gun(m), (Houby)

Zde referenční měřítko.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nový rozměr možností fotografování..., 23.09.2015 19:00, alesjirsa(m), (Houby)

To by mě teda zajímalo: Já, když svým foťákem fotím něco menšího ze strany (jako to je např. u té první a druhé b.gunovy fotky), tak mi to většinou na ně nezaostří, abych se mi to aspoň za nějakou dobu povedlo, místo toho to stále zaostřuje na pozadí, vždycky musím ten daný objekt fotit shora a v tomto stavu to už mnohdy není ono (samozřejmě u hlenky, jako je třeba na první b.gunovo fotce, by se mi to asi nepovedlo ani tímto způsobem). Já teda předpokládám, že je to tím, že můj foťák takové věci nezvládá a že až možná někdy budu mít lepší foťák, tak bych tento problém již dokázal řešit, ale to je můj názor. Co myslíte vy ?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nový rozměr možností fotografování..., 23.09.2015 20:18, Honzík(m), (Houby)

...já myslim že ano

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nový rozměr možností fotografování..., 23.09.2015 22:40, Tori(m), (Houby)

Někdy foťák ostří na pozadí, protože máš objektiv příliš blízko předmětu. Anebo to může být z důvodu malého kontrastu (a/nebo malé velikosti) předmětu proti pozadí - někdy se dá dát před houbu nějaký kontrastní předmět (kousek papíru, černou větvičku, jízdenku z vlaku, cokoli), zaostřit na to s napůl zmáčknutou spouští, a pak odstranit papír a domáčknout. Nebo by to šlo i opačně - dát za houbu jednobarevný kus něčeho (list) a fotit tak. Aspoň teda můj kompakt se choval takhle, tvůj možná dělá jiné triky.

Ještě někdo na nahubách.sk radil, že když chce mít člověk jó rozmazané pozadí a přitom fotit na velkou clonu, že si může prostě nějaké rozmazané pozadí vyfotit, vytisknout, a pak ten papír podržet za houbou. Já to ale nikdy nezkoušela, připadá mi to příliš umělé.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nový rozměr možností fotografování..., 24.09.2015 19:01, alesjirsa(m), (Houby)

To, když mám objektiv příliš blízko, poznám, protože buď to zaostří rovnou napozadí a nebo to ve snaze zaostřit na daný objekt nezaostří vůbec.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nový rozměr možností fotografování..., 24.09.2015 20:18, alesjirsa(m), (Houby)

Jasně, na tu mezeru jsem tam zapomněl.

Re: Re: Nový rozměr možností fotografování..., 23.09.2015 18:50, alesjirsa(m), (Houby)

Něco z pravopisu: Pro střední rod v množném čísle se používá koncovka -a, tj. ... ta hnědá zrnka a ta bílá vlákna, která ...

Re: Re: Nový rozměr možností fotografování..., 23.09.2015 22:43, Tori(m), (Houby)

Prima prima, já takovéhle detaily fotím jen přes nejmenší objektiv mikroskopu, takže mám o dost horší světlo.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30