O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Parazitismus v říši hub (Dog eat dog! :))., 22.09.2015 12:08, chorcheee(m), (Houby)

Kolegové,

tak včerejší ryzec bude spíše světlý (azonites). Mléko mimo lupeny nechce fialovět, tak co se dá dělat, žeááno? .

Přidám ještě tři "ateliérové" cvaky včerejších prvonálezů. Jelenku i housenici jsem našel poprvé, takže ani jednoho houbince (jak by napsal Forrest) neznám. Ale později se podívám. Jak se poznají jelenky jsem se už kdysi díval, ale dokud se s druhem nepomazlím naživo, většinou to zapomenu. Každopádně teorie předcházející praxi se mi zde hodila. Když jsem spatřil koukat ze země ty sklerocia (je to správný pojem?) housenice, věděl jsem, že mám hrabat .

Re: Parazitismus v říši hub (Dog eat dog! :))., 22.09.2015 18:22, Honzík(m), (Houby)

...a práskneš kdo je tím "druhem"?

Re: Parazitismus v říši hub (Dog eat dog! :))., 22.09.2015 20:07, b.gun(m), (Houby)

Stromata, chlape, tvrdohouby mají stromata. U housenic jsou rozdělena na sterilní, hladkou třeňovou část a na rozšířenou plodnou, bradavčitou část. K hostiteli jsou někdy připojeny myceliovými provazci. Tečky viditelné na plodné části jsou tzv. ostioly, ústí perithecií (nedávno jsi sem dával masenku, na té jsou také hezky patrné).
Sklerocium je klidové stádium houby, jde o tvrdý útvar většinou kulovitého tvaru, tvořený spletenými houbovými vlákny. Umožňuje přečkat nepříznivé období. Známe jej např. od hlízenky sasankové, penízovky hlíznaté, paličkovice nachové (námel), palušek či smržů.

Re: Re: Parazitismus v říši hub (Dog eat dog! :))., 22.09.2015 20:31, Patrik(m), (Houby)

Dobře si to vystihl b.gune...

Re: Re: Parazitismus v říši hub (Dog eat dog! :))., 22.09.2015 23:41, chorcheee(m), (Houby)

b.gun > díky! Já si nějak neuměl dát dohromady, že housenice je tvrdohouba . Perithecia, ostioly a spol už pak znám...

Re: Parazitismus v říši hub (Dog eat dog! :))., 22.09.2015 12:08, chorcheee(m), (Houby)

Re: Parazitismus v říši hub (Dog eat dog! :))., 22.09.2015 12:08, chorcheee(m), (Houby)

Re: Re: Parazitismus v říši hub (Dog eat dog! :))., 22.09.2015 15:36, machaon, (Houby)

Takto jsem fotil parazitizmus na jelence ob.

Re: Re: Re: Parazitismus v říši hub (Dog eat dog! :))., 22.09.2015 15:50, chorcheee(m), (Houby)

Na to jsem právě koukal tady u nás v Atlasu. Zjistil jsem, že jelenku tam nemáme sólo ani jednu, a tyhle housenice jsou spíše tlusté a muje spíše vysoké. Může to být jiný druh?

Re: Re: Re: Re: Parazitismus v říši hub (Dog eat dog! :))., 22.09.2015 16:57, Tori(m), (Houby)

Tři nejběžnější druhy jelenek se dají rozlišit podle tangenciálního řezu, pár mm do hloubky, mají odlišné barvy dužiny. Na příčném řezu asi ta barevná část tvoří jen slabý proužek, tak to není tak dobře vidět. Viz obrázek.

Re: Re: Re: Re: Re: Parazitismus v říši hub (Dog eat dog! :))., 22.09.2015 18:09, chorcheee(m), (Houby)

To je, Tori, náhoda - přesně na tento obrázek na hahuby.sk jsem asi před měsícem koukal . A víte čí je? Tento krásně didaktický obrázek pořídil a vystavil Pavel Brůžek, místopředseda MK Choceň, velký odborník na podzemky!


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30