O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Už to u nás začíná..., 12.09.2015 21:45, Patrik(m), (Houby)

Dnes jsem v lese hledal spíše ty větší druhy hub, protože se dnes moc nechtělo prohledávat stébla a klacíky v kleče na provlhlé zemi v křovinách a na krajích pramenných potůčků, potoků či pramenišť...Furt jsem si říkal, že jsem nic moc zajímavého nenašel a nemám ani moc fotek, výsledkem však bylo vyfocených 20 druhů hub. Našel jsem jen jedinou holubinku, skupinku čirůvek a také slzivku, zbytek už byly samí saprofyti a paraziti. Hřibovitá žádná.
Za dědinou, když vcházím do lesa, mě vždycky fascinujou uschlé bezové keře na kraji lesa, jejichž haluze jsou obrostlé spoustama různých lišejníků. Epifytické lišejníky, jak jsem četl, jsou výbornými bioindikátory různých faktorů čistoty či nečistoty prostředí, používání zvýšeného množství dusíkatých hnojiv v okolí apod. Na tomto místě jsou různé epifytické lišejníky (především však druh na fotce) velice hojné, ale zatím nevím, zda se jedná o terčovník mnohoplodý, který jsem našel nedaleko na vybulaném a suchém javoru v hojném množství nebo o inačí druh...

Re: Už to u nás začíná..., 13.09.2015 00:16, Kraken(m), (Houby)

Řekl bych spíš terčovník zední.

Re: Už to u nás začíná..., 12.09.2015 21:45, Patrik(m), (Houby)

Krom něho tam byli aji tyto menší lišejníky, jejichž apothecia měli 1 mm...

Re: Re: Už to u nás začíná..., 12.09.2015 21:59, Tori(m), (Houby)

Nejsou to loňské exempláře téhož druhu?

Re: Re: Re: Už to u nás začíná..., 13.09.2015 09:49, Patrik(m), (Houby)

Nejsou, jedná se o něco inačího. Na nahuby.sk už jsem to viděl, jen si nevzpomenu, jak se ten rod jmenoval..

Re: Re: Re: Re: Už to u nás začíná..., 13.09.2015 10:56, Joska(m), (Houby)

Co třeba terčovník hvězdovitý?

Re: Re: Re: Re: Re: Už to u nás začíná..., 13.09.2015 16:21, Patrik(m), (Houby)

Vypadá to, že ano...

Re: Už to u nás začíná..., 12.09.2015 21:45, Patrik(m), (Houby)

A teď už odskočíme od lišejníků (i když to jsou z taxonomického hlediska taky houby) k houbám. Kdo má na zahradě hrušeň a nedaleko, např. u susedů jalovec, určitě musí znat tuto houbu...

Re: Re: Už to u nás začíná..., 13.09.2015 00:24, Kraken(m), (Houby)

Rez hrušňová, tady je pokročilejší stadium.

Re: Re: Re: Už to u nás začíná..., 13.09.2015 09:52, Patrik(m), (Houby)

Tohle se mě zdá zajímavější, budu to muset ještě zkontrolovat, zda toto stádium na listech taky nenajdu.

Re: Re: Re: Re: Už to u nás začíná..., 13.09.2015 23:44, Kraken(m), (Houby)

Stačí počkat.

Re: Re: Už to u nás začíná..., 13.09.2015 00:25, Kraken(m), (Houby)

A tohle jsou télia rzi na jalovci.

Re: Re: Re: Už to u nás začíná..., 13.09.2015 09:51, Patrik(m), (Houby)

Tohle stádium jsem se už několikrát pokoušel najít, ale bohužel, my už hrušeň nemáme a děda na ní má tyto rzi, ale nemá jalovec. Musí ho mít někdo ze susedů...

Re: Re: Re: Re: Už to u nás začíná..., 13.09.2015 23:41, Kraken(m), (Houby)

Já jsem hrušeň na zahrádce musel po několika letech porazit, nakonec už byly napadené i hrušky. Hostitelský jalovec ani chvojku se mi nepodařilo vypátrat. Udává se, že by se měl nalézat v blízkosti do 150 až 200 metrů, ale myslím, že vítr dokáže výtrusy zavát mnohem dál.

Re: Re: Re: Re: Re: Už to u nás začíná..., 14.09.2015 07:43, Kájinka(m), (Houby)

Až 500 metrů

Re: Už to u nás začíná..., 12.09.2015 21:45, Patrik(m), (Houby)

Na kraji cesty u potoku hned vedle skupinky křehutek sametových (s dobře se pamatujícím latinským jménem Lacrymaria lacrymabunda) jsem našel tyto houbičky a popravdě řečeno, vůbec nevím, co to je...???

Re: Už to u nás začíná..., 12.09.2015 21:45, Patrik(m), (Houby)

Okraj olšiny...Za případné určení bych byl rád...

Re: Re: Už to u nás začíná..., 12.09.2015 22:39, Tori(m), (Houby)

Zajímavá houba. Měly nějaký pach? Podle lupenů, tmavého výtr. prachu a zbytku prstence bych začala hledat pod límcovkovitými (např. okolo nemodrajících lysohl. rodu Leratiomyces) ... držím palce.
Uvažovala jsem i nad pavučinci, ale nakonec mi nesedí ty lupeny, ty jsou vysloveně límcovkovité, imho.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30