O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Pár lupenatých..., 10.09.2015 20:05, Patrik(m), (Houby)

Bohužel jsem včera prochodil všecka náleziště praváků v okolí (všecko svahové a rychle větrem a slunkem vysychající lokality) a bohužel tam nebyla jediná hřibovitá houba...Alespoň dole u potoku bylo pořád houbově živo...pod olšemi rostlo spousta hub...Psathyrella sp.

Re: Pár lupenatých..., 10.09.2015 20:05, Patrik(m), (Houby)

Na vlhkém prameništi jsem krom spousty askoušů natrefil aji na jiné lupenaté houby...Mycena sp.

Re: Pár lupenatých..., 10.09.2015 20:05, Patrik(m), (Houby)

Exsikát číslo 86, penízovka z prameniště v olšině...

Re: Re: Pár lupenatých..., 12.09.2015 08:25, Hanýžka(m), (Houby)

Štítovku v souboru sice máš, ale pod jménem penízovka ex. 86 se bude skrývat štítovka šedonohá Pluteus nanus f. griseopus. Zato tebou určená štítovka má tak tmavé lupeny, že by to vypíchlo oko i slepému. :-) To štítovka nebude, Tori má pravdu. Štítovky mají růžové lupeny, v mládí bílé, nic tmavšího (kromě ostří lupenů). Pokud inzeruješ čísla exsikátů z důvodu možnosti poslání, tak ex. 86 bych si ráda prohlédla a bude-li možnost, tak i nechala. Ona je štítovka nízká v širším pojetí tak běžná houba, že ji nikdo nesbírá a nedávno jsem zjistila, že jich máme v herbáři málo z poslední doby (sekvenovatelné). Díky. Hanka

Re: Pár lupenatých..., 10.09.2015 20:05, Patrik(m), (Houby)

Exsikát číslo 84, zřejmě bíle zbarvená štítovka...

Re: Re: Pár lupenatých..., 10.09.2015 21:07, Tori(m), (Houby)

Zajímavá. Podle jakých znaků to není křehutka?

Re: Re: Re: Pár lupenatých..., 11.09.2015 19:24, Patrik(m), (Houby)

Křehutku nevylučuju. Klobouk měl 5 - 7 cm v průměru, lupeny byly takéto...V olšině jsem našel ještě jednu bílou lupenatou houbu, to už by mohla bít bílá štítovka...Já jsem ale viděl zatím jen všude hojné štítovky jelení, z ostatních štítovek bych poznal na stopro ještě šarlatovu...

Re: Pár lupenatých..., 10.09.2015 20:05, Patrik(m), (Houby)

Mladší plodnice...

Re: Pár lupenatých..., 10.09.2015 20:05, Patrik(m), (Houby)

Křehutka sametová na kraju cesty...

Re: Pár lupenatých..., 10.09.2015 20:05, Patrik(m), (Houby)

V jasanině jsem krom dřevomorů moravských našel např. masenku z okruhu Hypocrea rufa agg. Jedná se o velice komplikovaný rod, v Evropě je známo okolo 75 druhů, jejich určování je velice komplikované. Jedná se o kombinací mikroskopických znaků, ekologie, substrátu, makroskopických znaků, makro i mikrochemických reakcí a také mikroskopických znaků anamorfního stádia, které se řadí do rodu Trichoderma. Jeden nález masenky mám u pana Matýska, který mě slíbil, že se ju pokusí určit, že už má s tym nějaké zkušenosti...

Re: Re: Pár lupenatých..., 10.09.2015 21:02, Tori(m), (Houby)

Jak je asi velká? Cca 1 cm?

Re: Re: Re: Pár lupenatých..., 11.09.2015 19:19, Patrik(m), (Houby)

Průměr 5 mm.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30