O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Houby vlhkých pramenišť, 05.09.2015 17:05, Patrik(m), (Houby)

Posledního dne v srpnu, kdy u nás ještě nic moc nerostlo jsem šel prozkoumávat vlhká, podmáčená až bahnitá prameniště. V mojem okolí jich je spousta, ale jsou od sebe dosti vzdálené. Proto jsem za houbama ušel přes 15 km lesem, teda dohromady cca 30 km. Hodně nálezů však ještě není určených. Např. masenka z okruhu masenky rezavé.

Re: Houby vlhkých pramenišť, 05.09.2015 17:05, Patrik(m), (Houby)

Zajímavá štítovka, rodu Scutellinia. Rád bych si ju určil, ale potřebuju k tomu pořádný určovací klíč. Nevíte někdo o nějakém?

Re: Re: Houby vlhkých pramenišť, 05.09.2015 17:42, Forrest Run(m), (Houby)

Páťo, jestli je to štítofka, tak je to tutově novej druh, jakej svět neviděl, gratuluju!

Re: Re: Re: Houby vlhkých pramenišť, 05.09.2015 18:04, Patrik(m), (Houby)

Aha, kosmatka, štítovka...včil mě to došlo...
Ale latinský název je dobrý,

Re: Re: Re: Houby vlhkých pramenišť, 05.09.2015 18:04, Zdeno(m), (Houby)

To je test pozornosti pro nepozorné, myslel samozřejmě kosmatku...

Re: Re: Re: Re: Houby vlhkých pramenišť, 05.09.2015 18:52, Tori(m), (Houby)

Anebo zvyk ze slovenského webu... já se občas taky přistihnu, že si pamatuju latinský a slovenský název, ale už ne český.

Re: Houby vlhkých pramenišť, 05.09.2015 17:05, Patrik(m), (Houby)

Fotogenický chlupáček rodu Belonidium. Nejsou to příliš běžné houby. Loňský stonek kopřivy na prameništi.

Re: Houby vlhkých pramenišť, 05.09.2015 17:05, Patrik(m), (Houby)

Na jednom prameništi se daly najít různé zajímavě zbarvené houby řádu Helotiales.

Re: Re: Houby vlhkých pramenišť, 05.09.2015 18:17, Tori(m), (Houby)

Tak tohle bude zajímavé. Čistě podle barvy tipuju některou plátenici (Ombrophila), mikro samozřejmě nutné.

Re: Re: Re: Houby vlhkých pramenišť, 05.09.2015 18:22, Patrik(m), (Houby)

Já tipuju Ombrophila violacea, která se vyskytuje na olšovém dřevě právě na takovýchto lokalitách. Kdysi jsem už ju možná našel (bohužel při tehdejší neznalosti aji uveřejnil na svoje stránky, i když bylo určení pouze makroskopické), ale včil mám exsikát, takže se to zmikroskopuje.

Re: Houby vlhkých pramenišť, 05.09.2015 17:05, Patrik(m), (Houby)

Určit je však nedokážu....

Re: Houby vlhkých pramenišť, 05.09.2015 17:05, Patrik(m), (Houby)

Prsnatka korová, Rosselinia corticium už pochází z olšiny...

Re: Houby vlhkých pramenišť, 05.09.2015 17:05, Patrik(m), (Houby)

A dnes zakončím jedním ascošpekem. Ohnivka spáleništní je uvedena na červeném seznamu jako ohrožený druh.

Re: Houby vlhkých pramenišť, 05.09.2015 17:05, Patrik(m), (Houby)

Podle mě však nejsou tyhle houby takovou vzácností, vzácností je spíše najít pro ně příznivý ekosystém - ohniště (třeba starý táborák) nacházející se na vlhkém, stinném místě. Většina táboráků v mojem okolí se nachází pouze na suchých místech, mnohdy navíc po většinu dne na horkém slunku. A našel jsem je kde inde, než na lužních loukách podél potoku Setina.

Re: Re: Houby vlhkých pramenišť, 05.09.2015 17:58, Forrest Run(m), (Houby)

A teď vážně, Draku, bez mikroskopu se s těmahle "MM", jak je nazývá elitní determinátor ČMS hub Pavel Hruška, nebo-li"Mrškama Malejma", seriózněji nehneš!
A naučit se správně mikroskopovat chvilku potrvá..."Lege Artis" příprava preparátů je kapitola sama pro sebe....slyšels třeba o "Melzerově činidle"?
Tady máš odkaz na Damyko:
[link="http://www.damyko.info/ForumA/viewtopic.php?p=51144"]
Preparát: Čím barvit preparáty?[/link]

Bob Dolenský je můj dobrej kamarád, odvolej se na mě.
Obvykle nějakej rok trvá, než si amatérskej mykolog vybere tu svoji skupinu hub:Holubinky, štítovky, hřibovité, hnojníky,....jseš si jistej, že Tě budou bavit právě pidiaskouše, Páťo?
Když nic jinýho, budeš za Podivínskýho Nerda!

Re: Re: Re: Houby vlhkých pramenišť, 05.09.2015 18:01, Forrest Run(m), (Houby)

Pokus o aktivní link číslo 2.....Admine Romčó, kde se stala chyba, WTF?
[link="http://www.damyko.info/ForumA/viewtopic.php?p=51144"]
Preparát: Čím barvit preparáty?[/link]

Re: Re: Re: Re: Houby vlhkých pramenišť, 05.09.2015 18:13, Patrik(m), (Houby)

Hele, o askouše mám zájem už nějaký ten čas a je to definitívní rozhodnutí...hlavně řády Helotiales a Pezizales a taky pyrenomycety...prsnatku mě do druhu určil pan Dalibor Matýsek, kosmatku mě zmikroskopoval (ale pozor - zmikroskopoval neznamená určil), ohnivku jsem s nim prodiskutoval a říkal, že inačí to být nemůže, masenku a Belonidium mě prý určí přesně do druhu.
Z toho vyplývá, že potřebuju nějaký ten určovací klíč ke kosmatkám, abych si ju mohl určit. Vím, že to nebude jednoduché, včil se zabývám určováním řasnatky, kterou jsem našel minulý rok a zatím mě nejvíce sedí mikroznaky na peziza sublaricina, buxoides nebo na peziza chrysoolivascens a to jsem ten klíč prošel několikrazy a spoustu druhů už jsem z výběru vyřadil - hlavně Peziza arvemensis (řasnatka lesní), protože ta moje má inačí rozměry ascospor, inačí rozměry apothecií a také kapánek odlišnější mikro a makroznaky.

Re: Re: Re: Re: Re: Houby vlhkých pramenišť, 05.09.2015 19:50, alesjirsa(m), (Houby)

Jasně, já se sice zajímám o všechny houby stejně, ale askomycety považuji za velice pěkné a zajímavé houby. Držím palce s mikroskopem.

Re: Re: Re: Re: Houby vlhkých pramenišť, 05.09.2015 18:49, Tori(m), (Houby)

Chyba = mezi makry [ link ] nemá být zalomení řádku. Preparát: Čím barvit preparáty?

Re: Re: Re: Re: Re: Houby vlhkých pramenišť, 06.09.2015 21:38, admin(m), (Houby)

Díky Tori, Forrest už ani neumí vkládat odkazy

Re: Re: Re: Houby vlhkých pramenišť, 05.09.2015 18:19, Patrik(m), (Houby)

S tím mikroskopem máš pravdu, ale nejprve musím vyřešit dvě věci:
1. potřebuju cca 15 000 kč
2. potřebuju do téhle částky sehnat mikroskop, se kterým by se dalo mikroskopovat houby a potom fotopřístroj na robení mikrofotek z mikroskopu, mikrometrický přístroj a chemikálie.
Potom teprve budu řešit co a jak. Zatím je jedinou možností, jak své nálezy určovat či nechat určit pan Dr. Ing. Dalibor Matýsek z VŠB, kterého však ze slušnosti nemůžu přece otravovat z každým nálezem (kterých mám v tuto chvílu přes 80 herbářovaných)...

Re: Re: Re: Re: Houby vlhkých pramenišť, 05.09.2015 18:48, Tori(m), (Houby)

Barviva na mikroskopování dělá např. Rado Bednár: odkaz, když se s ním nějak domluvíš, tak bych to mohla v Blavě vyzvednout a poslat z nějaké pošty v ČR, abys ušetřil trochu za poštovné. (Totéž platí pro Aleše.) Jinak něco jsem objednávala i z Gminderovo eshopu odkaz, balí to velice solidně, dá se objednat zároveň kniha + barviva a nic nevyteče. Gminder dává chemikálie do skleniček, což je lepší než u Rada, který je dává do plastových nádobek (jako se v lékárně prodávají různé kapky apod.). Např. jodová činidla totiž plastem procházejí a poměrně dost smrdí, takže je mám zavřená ještě ve sklenici od marmelády.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30