O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Za houbama kolem lužních luk podél Setiny, 29.08.2015 10:22, Patrik(m), (Houby)

Rozsáhlou soustavu lužních luk podél 30 km potoku Setina jsem tady představoval už minule. Tuto rozsáhlou oblast jsem si asi trochu oblíbil, především proto, že tam nepotkám žádného člověka a vždycky tam najdu něco nečekaně zajímavého. I když na mnohých místech je stále sucho, v okolí Setiny (je to vlastně takové údolí mezi pahorkatinou) je stále vlhko a houbově živo. Už jsem tam našel řadu červenoseznamových živočichů, rostlin a dokonce aji hub, takový ohrožený choroš voštinovitý tam vídám na jedné lokalitě čím dál častěji. Aby toho nebylo málo, na jednom vyhřátém místě na lužní louce asi 10 km od naší dědiny jsem spatřil dokonce i zmiji obecnou (Vipera berus), kriticky ohrožený druh. Nikdy před tím jsem je v mém okolí neviděl a naráz se přímo přede mnou vyhříval 10 cm jedinec. Málem se ho povedlo vyfotit, ale potom přiběhnul pes a myslel si, bóhví jak nebude dobrý, když se ji pokusí chytit. Musel jsem ji proto zahnat, protože jsem byl dosti daleko od nejbližší dědiny a myslím, že by mi nikdo nepomohl.

Re: Za houbama kolem lužních luk podél Setiny, 29.08.2015 10:22, Patrik(m), (Houby)

Ale vraťme se k houbám...u tohoto choroše mám jistý typ, ale k jeho přesnějšímu určování jsem se ještě nedostal...

Re: Re: Za houbama kolem lužních luk podél Setiny, 29.08.2015 12:04, Kraken(m), (Houby)

Sice trochu pozdní výskyt, ale řekl bych choroš brvitý.

Re: Za houbama kolem lužních luk podél Setiny, 29.08.2015 10:22, Patrik(m), (Houby)

rez Coleosporium tussilaginis v porostu devětsilu bílého.

Re: Za houbama kolem lužních luk podél Setiny, 29.08.2015 10:22, Patrik(m), (Houby)

Největší radost udělal nález nejrychlejšího organismu na světě, vyskytujícího se na koňském trusu. Když jsem ho fotil, několik sporangií jsem ucítil přistát na obličeji, jedno mě střelilo přímo do oka. Z nuly na 40 km/h může při vystřelení zrychlit za 2/1000 000 s a dosáhne tak přetížení 20 000 G. Sporangia odstřelí do vzdálenosti 1 m.

Re: Za houbama kolem lužních luk podél Setiny, 29.08.2015 10:22, Patrik(m), (Houby)

Odstřel sporangií se povedlo dokonce natočit, je to opravdu tak rychlé, že to vypadá, jako kdyby v okamžiku plodnice zmizela...

Re: Re: Za houbama kolem lužních luk podél Setiny, 30.08.2015 15:13, Honzík(m), (Houby)

...senza...

Re: Za houbama kolem lužních luk podél Setiny, 29.08.2015 10:22, Patrik(m), (Houby)

Na spadlém klacku nejspíše kaliny obecé u ekostudánky jsem našel zajímavý 1 mm pyrenomycet...

Re: Za houbama kolem lužních luk podél Setiny, 29.08.2015 10:22, Patrik(m), (Houby)

A na spadlém odkorněném dřevě jasanu tento rourkatý povlak. Většinou se jimi moc nezabývám, ale tady ten mě zaujal svou oxidací po otlačení...

Re: Za houbama kolem lužních luk podél Setiny, 29.08.2015 10:22, Patrik(m), (Houby)

Nejprve do tmavě červena ...

Re: Za houbama kolem lužních luk podél Setiny, 29.08.2015 10:22, Patrik(m), (Houby)

A později do hněda až hnědočernava. Určil jsem to jako Pórnatku herinkovu.

Re: Re: Za houbama kolem lužních luk podél Setiny, 29.08.2015 11:58, alesjirsa(m), (Houby)

Kdepak, to je zcela jednoznačně pórnatice krvavějící. Je význačná nejen svým zbarvováním dočervena (následně dohněda), ale také nápadně průsvitnými plodnicemi. Pokud si ještě vzpomínáš, tak jsem ji měl jednou v kvízu.

Re: Re: Re: Za houbama kolem lužních luk podél Setiny, 29.08.2015 18:58, Patrik(m), (Houby)

Právě že nezvpomínám a v moje literatuře jsem žádný inačí podobný druh nenašel, takže děkuju za očekávané upřesnění, tou pórnatkou jsem si moc jistý nebyl...

Re: Za houbama kolem lužních luk podél Setiny, 29.08.2015 10:22, Patrik(m), (Houby)

Doufám, že nevadí, když dneska přetáhnu, ale v ten den těch nálezů byla opravdu spousta a tady jsem uvedl sotva 1/3. Zakončím tedy barevnou klasikou ze smrčiny..


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30