O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Konečně houby!!!, 26.08.2015 23:15, Patrik(m), (O přírodě)

Dneska jsem vyrazil po včerejším dešti najít alespoň ke konci prázdnin nějaké ty houby. Ve vrchních partiích byl les už téměř suchý, ale u potoku bylo houbově živo. Měl jsem radost i z druhů nejhojnějších a nejznámějších (např. křehutky candolleovy), ale jak mě tato radost přešla, tak jsem neúnavně hledal nějaké prvonálezy. Tady si nejsem jistý. Penízovka vodnatá nebo dubová? Nedaleko byl dub, ale jinak se jednalo o lužní lokalitu s převahou olšovovrbovojasanového porostu - dub byl jenom u kraje lesa.

Re: Konečně houby!!!, 27.08.2015 16:29, X68jk, (O přírodě)

To nejsou houby,to je žoužel,jak by řekla moje babička,buďte rádi že se něco ukázalo,Osoblažský výběžek vůbec žádný déšť.

Re: Re: Konečně houby!!!, 27.08.2015 19:19, Patrik(m), (O přírodě)

Osoblažsko...nejsou to Jeseníky? To je přec kusek od nás, a pokaď vím, tak u nás luchalo v úterý a v sobotu, jak je možné, že tam se nic nedostalo?

Re: Konečně houby!!!, 26.08.2015 23:17, Patrik(m), (O přírodě)

Opodál byla trepkovitka cesatiho, Crepidotus cesatii na spadlém klacku.

Re: Re: Konečně houby!!!, 27.08.2015 13:26, b.gun(m), (O přírodě)

Mohu se zeptat, podle čeho byla určena zrovna jako t. Cesatiho?

Re: Re: Re: Konečně houby!!!, 27.08.2015 16:14, Patrik(m), (O přírodě)

Promiň, mělo tam být Crepidotus cf. cesatii, protože se jedná o trepkovitku, která je podobná či makroskopicky stejná s jinými druhy - např. běloučká...Mikroskop zatím nemám, kdybych měl, mé určení by bylo přesnější.

Re: Konečně houby!!!, 26.08.2015 23:19, Patrik(m), (O přírodě)

Když jsem se pokochal většími lupenatými druhy hub, vrhl jsem se na drobotinu. Helmovka tenkonohá...

Re: Konečně houby!!!, 26.08.2015 23:22, Patrik(m), (O přírodě)

V bahně u břehu potůčku jsem našel na klacku zajímavé 1 mm velké vřeckovýtrusné houby rodu Orbilia.

Re: Konečně houby!!!, 26.08.2015 23:28, Patrik(m), (O přírodě)

Potom jsem natrefil na jírovec maďal. Tyto stromy nejsou v mém okolí zrovna běžné, znám jen několik míst, kde rostou, a proto jsem se s chutí pustil do prohledávání spadlých klacků s cílem natrefit na nějaký zajímavý pyrenomycet. Našel jsem však pouze tenhle pyrenomycet z okruhu Eutypella.

Re: Konečně houby!!!, 26.08.2015 23:33, Patrik(m), (O přírodě)

A potom spoustu zajímavých voskoviček. Podle makroskopických znaků lze tvrdit, že jsem našel cca 3 různé druhy, ale to se dozvím až pod mikroskopem...voskovička bělavá, Hymenoscyphus albinus nebo H. pseudoalbidus.

Re: Konečně houby!!!, 26.08.2015 23:34, Patrik(m), (O přírodě)

Dnes zakončím starým známým mykofágním roztočem Damaeus onustus.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30