O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

VKP, EVL (?PR?) Toto-Karo, 12.08.2015 16:55, Martin(m), (O přírodě)

Nejen původní rezervace jsou vhodné k návštěvám a vzdělávání. Dnes předvedu nákuk do rezervace, které je v optimálním případě -1 rok. Jemnuje se Toto-Karo (nevím proč) a doposud to byl registrovaný významný krajinný prvek. Letos se z něj stal kandidát na evropsky významnou lokalitu díky výskytu řas parožnatek a na příští rok z něj připravuji udělat přírodní rezervaci. Momentálně jich vyhlašuju 17, tak snad se to zadaří...

Re: VKP, EVL (?PR?) Toto-Karo, 12.08.2015 17:51, Patrik(m), (O přírodě)

Zajímavé. Taky je u nás taková zajímavá lokalita. Jsou to Zbyslavické rybníky a jejich okolí. (ostřicový mokřad a nedávno představované lužní louky podél potoku Setina. Našel jsem tam také už několik červenoseznamových rostlin a živočichů. Co se týká hub, několik červenoseznamovek se tam taky vyskytuje. Ale škoda jen, že je součástí pouze PřP Oderské vrchy (velkoplošné chráněné území, které je po celé oblasti ve které žiju).

Re: Re: VKP, EVL (?PR?) Toto-Karo, 12.08.2015 22:50, Martin(m), (O přírodě)

Přírodní park je spíše vymezení území s cennou krajinou. Moc vysoký statut ochrany to nepředstavuje.

Re: Re: Re: VKP, EVL (?PR?) Toto-Karo, 13.08.2015 08:39, Patrik(m), (O přírodě)

Proto píšu škoda, myslím, že by si zasloužilo věčí status ochrany. Z vzácnějších živočichů můžu jmenovat např. původní populace raků říčních, na území rybníků jsem nalezl tři jedince čolků horských (silně ohrožený, chráněný zákonem), pravidelně hnízdící čáp černý (silně ohrožený), ledňáček říční (silně ohrožený, viděl jsem pouze 1x, ale z 20 m, takže to byl on tak na 50%), užovka obojková (silně hrožená), z obojživelníků dále silně ohrožení kuňka obecná a žlutobřichá, rosnička zelená a skokan štíhlý a ohrožená ropucha obecná. To jsem vyjmenoval jen obratlovce, možná by se jich našlo víc.

Re: VKP, EVL (?PR?) Toto-Karo, 12.08.2015 16:55, Martin(m), (O přírodě)

...jedná se o soustavu rybníků a tůní v poměrně kompaktním údolíčku nedaleko města Bochova, kromě parožnatek je významná výskytem kuňek, čolků, 4 - 5 druhů skokanů, hnízdí zde jeřáb popelavý, pochop rákosní, nedaleko i orel mořský....

Re: VKP, EVL (?PR?) Toto-Karo, 12.08.2015 16:55, Martin(m), (O přírodě)

...samozřejmě bude potřebovat péči, hlavně odstranit nebo zredukovat orobince a náletové dřeviny...

Re: VKP, EVL (?PR?) Toto-Karo, 12.08.2015 16:55, Martin(m), (O přírodě)

...ale myslím, že to stojí za to...

Re: VKP, EVL (?PR?) Toto-Karo, 12.08.2015 16:55, Martin(m), (O přírodě)

...rybník Velká Žabka...

Re: VKP, EVL (?PR?) Toto-Karo, 12.08.2015 16:55, Martin(m), (O přírodě)

...Malá Žabka...

Re: Re: VKP, EVL (?PR?) Toto-Karo, 12.08.2015 18:21, Zdeno(m), (O přírodě)

Ty krajinky jsou boží, díky za hodnotné příspěvky...Našinec se pořád učí...

Re: Re: VKP, EVL (?PR?) Toto-Karo, 12.08.2015 19:19, vevanek, (O přírodě)

Souhlas se Zdenem. Já pořád říkám, že u nás je krásně

Re: Re: VKP, EVL (?PR?) Toto-Karo, 13.08.2015 10:04, samotářka, (O přírodě)

U nás v Praze mne překvapily dva druhy orobinců. Lidi tu asi rádi potají vysadí i něco zde nepůvodního. Ale nestěžuji si, pro Prahu je to obohacení.
Reaguji na Martina, znalce bahnitých lokalit - nevíš, co to je za druh ten menší orobinec?

Re: Re: Re: VKP, EVL (?PR?) Toto-Karo, 13.08.2015 10:08, Martin(m), (O přírodě)

Zpravidla se vyskytují, i společně, Typha latifolia a Typha angustifolia... u toho malého na tvé fotce si ale "angustifolií" nejsem jist, dávám tedy možnost 50 : 50...

Re: Re: Re: Re: VKP, EVL (?PR?) Toto-Karo, 13.08.2015 14:24, samotářka, (O přírodě)

Souhlasím, že z fotografie nelze druh poznat. Ale jsem si jistá, že ten malý není druh orobinec úzkolistý, ten bych poznala. Navíc orobinec úzkolistý bývá v rybnících ve větší hloubce, odhaduji i metr a půl vody.
Naopak můj malý fotografovaný druh roste vedle tůně na suchu.

Re: Re: Re: Re: Re: VKP, EVL (?PR?) Toto-Karo, 13.08.2015 14:28, samotářka, (O přírodě)

Podle stránek Botany to spíš vypadá na orobinec sítinovitý (Typha laxmannii). O něm píšou, že preferuje mělčiny, někdy i vysýchající, a výšku hladiny max. do 40 cm. A že pochází z oblastí, kde pěstují rýži, a v ČR byl nalezen poprvé v 70. letech minulého století. A já ho vidím volně v přírodě poprvé až teď.

Re: VKP, EVL (?PR?) Toto-Karo, 12.08.2015 16:55, Martin(m), (O přírodě)

...a pár detailů - mimikry....

Re: VKP, EVL (?PR?) Toto-Karo, 12.08.2015 16:55, Martin(m), (O přírodě)

...zátiší s vratičem a mákem...

Re: VKP, EVL (?PR?) Toto-Karo, 12.08.2015 16:55, Martin(m), (O přírodě)

...a nakonec "bodlák" chrpa modrák.

Re: Re: VKP, EVL (?PR?) Toto-Karo, 12.08.2015 17:40, Patrik(m), (O přírodě)

chrpa modrák je rostlina červenoseznamová (nevím sice proč, takový hojný polní plevel)

Re: Re: Re: VKP, EVL (?PR?) Toto-Karo, 13.08.2015 14:43, samotářka, (O přírodě)

Chrpa modrák byla hojným plevelem v dobách, kdy se na polích nepoužívaly herbicidy (to jest chemické postřiky proti plevelům. Nyní chrpa modrák téměř neexistuje.
Jo dřív bývaly časy. Tedy výnosy obilí byly občas i 10x nižší než nyní, z dějepisu známe i období hladomorů, ale plevely na polích bývaly krásné. A dobré pro včely. Dokud sedláci neměli traktory, ale orali s koňma nebo s kravičkou, tak nestihli zorat všechno najednou, ale strniště po žních vždy krásně vykvetla a včely medonosky si z toho nasbíraly med, který jim pak vydržel jako potrava a zdroj vytápění přes celou zimu až do jara. (I když je venku v zimě -20°C, uprostřed včelího chumáče je stálá teplota +37°C.) A včely, jak známo, nemají v úlech kamna na naftu nebo na elektřinu, ale nasávají med a proměňují ho na teplo.

Re: Re: Re: Re: VKP, EVL (?PR?) Toto-Karo, 13.08.2015 19:52, Patrik(m), (O přírodě)

Jak téměř neexistuje ?! Kámoš sice tvrdil, že chrpu modrou v životě neviděl, ale tak vzácná zas není. Kvůli horku jsem ji letos viděl kvést pouze v červnu, teď je na polích u nás vojtěška a chrpy znova nedorostly, ale chodím kolem nich každý rok, někdy je tu vyfotím. Když jedu na kole za babi (28 km pahorkatou krajinou), potkávám je stejně hojně jako máky po krajích cest. Není tedy pravda, že téměř neexistuje, myslím, že místy (např. u nás) je stejně běžná jako třeba vlčí máky a na některých lokalitách už téměř vymizela.

Re: Re: Re: Re: Re: VKP, EVL (?PR?) Toto-Karo, 13.08.2015 19:55, alesjirsa(m), (O přírodě)

U nás ji také vídám často.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: VKP, EVL (?PR?) Toto-Karo, 14.08.2015 13:31, Patrik(m), (O přírodě)

Říkám, je to plevel...

Re: Re: VKP, EVL (?PR?) Toto-Karo, 12.08.2015 20:41, Véna, (O přírodě)

Martine, moc pěkné.

Re: Re: VKP, EVL (?PR?) Toto-Karo, 12.08.2015 23:36, vlk(m), (O přírodě)

...hezký Marťo...moc...

Re: Re: VKP, EVL (?PR?) Toto-Karo, 12.08.2015 23:53, Kraken(m), (O přírodě)

Jen tak dál, Martine !


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30