O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Louka za dědinou..., 03.08.2015 20:02, Patrik(m), (O přírodě)

Kousek od naší dědiny je jedna zajímavá louka, kolem které jsem chodil vždy bez povšimnutí. Až sucho mě donutilo se na ní podívat. Nestačil jsem se divit. Na louce se obecně nejvíce vyskytujou vratiče obecné, ale koncem června na ní bylo spousta dalších zajímavých kvitek. Na několika metrech čtverečních jsem tam našel víc druhů, než na krásné, udržované a pravidelně kosené louce táhnoucí se podél potoku Setina.
Černohlávek obecný...

Re: Louka za dědinou..., 03.08.2015 20:02, Patrik(m), (O přírodě)

Kromě např. chrpy modré, hadince obecného a hvozdíku kropenatého (ty byly hlavně na okraji u pole), vratiče obecného, pcháče rolního, pryšce chvojky a dalších neurčených rostlin a druhů, které půjdu odfotit tak pozítří tam rostl třeba i starček přímětník...

Re: Re: Louka za dědinou..., 03.08.2015 22:58, Zdeno(m), (O přírodě)

Patrik má dneska snad dvojníka z Ústavu pro jazyk český...

Re: Re: Re: Louka za dědinou..., 03.08.2015 23:17, Joska(m), (O přírodě)

Jojo, dneska to bylo skoro bez chyby. Jen jednou nesouhlasila shoda podmětu s přísudkem, ale za odměnu za ostatní bezchybný text jsem ji opravil.

Re: Re: Re: Re: Louka za dědinou..., 03.08.2015 23:19, Zdeno(m), (O přírodě)

Jsme my to, Josko, ale lidumilové, co?

Re: Louka za dědinou..., 03.08.2015 20:03, Patrik(m), (O přírodě)

...tady jsou jeho listy...

Re: Louka za dědinou..., 03.08.2015 20:05, Patrik(m), (O přírodě)

Potom tam rostly i rostliny podobné starčeku přímětníku, ale měly rozdílné listy. Určil jsem je jako starček roketolistý. Je to však rostlina kriticky ohrožená, proto si určením nejsem moc jistý.

Re: Re: Louka za dědinou..., 03.08.2015 20:27, alesjirsa(m), (O přírodě)

Starček roketolistý se od podobného starčeku přímětníku liší kalichem. Měl by mít lístky na fotce takto odstávající (na fotce není starček roketolistý, to je starček Fuchsův, jak mi ho určil Martin, ale přibližně nějak takto by to měl mít).

Re: Re: Re: Louka za dědinou..., 03.08.2015 20:28, alesjirsa(m), (O přírodě)

... A ještě pro porovnání kalich starčeku přímětníku.

Re: Re: Re: Re: Louka za dědinou..., 03.08.2015 21:27, Patrik(m), (O přírodě)

Díky, vypadá to na něj.

Re: Re: Re: Re: Re: Louka za dědinou..., 03.08.2015 21:47, alesjirsa(m), (O přírodě)

Tam jde o to, že ty lístky (na druhé fotce), které objímají kalich, jsou u s. přímětníku přisedlé, ale u s. roketolistého odstávající. Jinak by se myslím lišit neměly.

PS. Takže vždycky, když někde vidím tento starček, se podívám, jestli to čirou náhodou není roketolistý.

Re: Louka za dědinou..., 03.08.2015 20:10, Patrik(m), (O přírodě)

Má rozdílné listy, které by podle popisu odpovídaly právě tomuto druhu...

Re: Re: Louka za dědinou..., 03.08.2015 20:12, Patrik(m), (O přírodě)

Dále jsem tam našel třezalku tečkovanou, tolici vojtěšku a tuhle vikev čtyřsemennou.

Re: Louka za dědinou..., 03.08.2015 20:14, Patrik(m), (O přírodě)

Dále jsou to nálezy, které jsem zatím neurčil a poprosím teda místní botaniky o pomoc. Jedním z takových nálezů je třeba tahle vrbovka...

Re: Louka za dědinou..., 03.08.2015 20:15, Patrik(m), (O přírodě)

...která měla na rozdíl od dalších běžných nacházených druhů docela úzké listy.

Re: Louka za dědinou..., 03.08.2015 20:18, Patrik(m), (O přírodě)

To vše co jsem vyjmenoval v tomto příspěvku jsem našel na louce za dědinou u okraje lesa, která je východně orientovaná. To vše na území cca 50 metrů čtverečních. A to jsem ještě nejmenoval rostliny, které v tu dobu ještě nebyly vykvetlé. No není to zajímavé místo?
Zakončím detailem květu neurčené vrbovky...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30