O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Výsledky mikroskopování prsnatky, 31.07.2015 12:56, alesjirsa(m), (Houby)

Tak jsem se dneska stavil na místě, kde jsem včera viděl prsnatku, a pár plodnic přinesl domů ...

Re: Výsledky mikroskopování prsnatky, 31.07.2015 18:55, vlk(m), (Houby)

...velmi ,,pasující,, jméno...ta se vyprsila...

Re: Výsledky mikroskopování prsnatky, 31.07.2015 12:56, alesjirsa(m), (Houby)

... Rozmačkal jsem je, jak mi Patrik řekl, dal na podložní sklíčko, zakápl vodou a přikryl krycím sklíčkem. Musím říct, že podle mého očekávání většina rozmačkaných kousků byla neprůhledná. Ovšem nakonec se našly i místa, kde byly vidět výtrusy (nebo je to u tohoto typu hub nazýváno jinak ?).
Tato fotka je focena foťákem.

Re: Výsledky mikroskopování prsnatky, 31.07.2015 12:56, alesjirsa(m), (Houby)

Tahle je zase udělána pomocí programu. Obě fotky nejsou nic moc, proto ani nevím, zda z toho půjde něco poznat. Navíc ještě nemám nic na měření velikosti.

Re: Re: Výsledky mikroskopování prsnatky, 02.08.2015 19:53, Patrik(m), (Houby)

Něco by s toho bylo. Nevím, zda máš na foťáku manuální nastavení, ale tu by se hodilo. Kdyby si použil delší čas uzávěrky (nevím na jaký sto fotil, ale třeba 1 s či delší), tak by si měl fotku světlejší. Tím by si více zvyditelnil ty asca s ascosporami. Potom stačí sehnat něco na měření a podle klíče by se to určitě potom určit dalo. Problém je ten, že literatura na pyrenomycetu není žádná, já ale začínám shromažďovat všecky určovací klíče pyrenomycetů co najdu a až budu někdy chytřejší, možná se povede i nějaké vytvořit. Takže s tím bych ti potom mohl zkusit pomoct.

Re: Re: Re: Výsledky mikroskopování prsnatky, 02.08.2015 20:05, alesjirsa(m), (Houby)

Manuální nastavení jsem nastavené měl. Nevím, zda uzávěrkou myslíš samospoušť, pokud ano, tak na tu jsem fotil - měl jsem nastaveno dvě sekundy.

Re: Re: Re: Re: Výsledky mikroskopování prsnatky, 03.08.2015 12:45, Patrik(m), (Houby)

Ne, samospoušť má vliv pouze na stabilizaci. Rychlost uzávěrky je čas, mezi kterým se ti vytvoří ta fotka. Já mám např. u mojeho foťáku nejrychlejší čas 1/1600 s, nejpomalejší 15 s. Na ten nejrychlejší potřebuju hodně světla, třeba bezmračno a letní ostré slunko, jinak je fotka hodně tmavá. Takhle můžu vyfotit např. letící včelu. Pomalé časy se uplatňujou, když je někde málo světla a hodně tmavo, např. za šera nebo v hustém mladém jehličnatém lese. Potom můžeš mít fotku dost světlou i za šera. Např. tenhle noční pohled na Brist jsem fotil v Chorvatsku o půl desáté večer z pobřeží Gradaće a čas uzávěrky byl 15 s.
Čas uzávěrky najdeš napsaný na fotce v EXIFu.

Re: Re: Re: Re: Re: Výsledky mikroskopování prsnatky, 03.08.2015 12:57, alesjirsa(m), (Houby)

Aha, tak už vím, co znamená při focení to 1/25, 1/1000, 1/2500, 1/5 ... Občas se mi tam právě objevují minusové hodnoty (1/-2,5, 1/-3 ...). Má to občas tu nevýhodu, že když nemám foťák postavený tak, abych s ním za žádných okolností nemohl pohnout (a někdy se najdou objekty, u kterých nemůžu nastavit svůj stativ tak, aby se mi to povedlo), tak mi to udělá rozmazanou fotku. Tak tady myslím, že hodnoty byly nějak 1/5 až 1/2.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30