O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Gradać, část VI. - endemická či mediteránní flóra , 30.07.2015 19:29, Patrik(m), (O přírodě)

V Chorvatsku, jak už jsem se zmínil, jsem letos vyfotil 52 druhů rostlin. Včera jsem se celý den zabýval určováním, ale zatím se mně jich podařilo určit tak polovinu. Nejmenší problém byl u určování této rostliny. Ač se to možná nezdá, jedná se o slanovodní chlorophyt, tedy mořskou řasu druhu Acetabularia acetabulum.

Re: Gradać, část VI. - endemická či mediteránní flóra , 31.07.2015 19:01, vlk(m), (O přírodě)

...dost dobrý...

Re: Gradać, část VI. - endemická či mediteránní flóra , 30.07.2015 19:29, Patrik(m), (O přírodě)

Martin tu dnes zmiňoval, že má v oblibě bodláky, takže tu mám pro něj mediteránní pupavu Carlina corymbosa...

Re: Gradać, část VI. - endemická či mediteránní flóra , 30.07.2015 19:31, Patrik(m), (O přírodě)

Tohle nevzhledné roští ve předu...

Re: Gradać, část VI. - endemická či mediteránní flóra , 30.07.2015 19:31, Patrik(m), (O přírodě)

...je chorvatská endemická chrpa Centaurea glaberrima.

Re: Gradać, část VI. - endemická či mediteránní flóra , 30.07.2015 19:34, Patrik(m), (O přírodě)

V horách jsem nalezl další zajímavý druh chrpy - Centaurea solstitialis. Na internetu je označená jako chrpa žlutá, ale později jsem zjístil, že tento český název má taktéž C. macrocephala, takže raději zůstanu u vědeckého...

Re: Gradać, část VI. - endemická či mediteránní flóra , 30.07.2015 19:35, Patrik(m), (O přírodě)

Dalším chorvatským endemitem, který jsem spatřil na Biokovu je Consolida brevicornis...

Re: Gradać, část VI. - endemická či mediteránní flóra , 30.07.2015 19:37, Patrik(m), (O přírodě)

V horské oblasti se hojně dali spatřit i mediteránní Helichrisium italicum nebo zajímavé hadince, které bych přešel bez povšimnutí jen s tím, že je to obyčejný hadinec obecný. Měli však bílé květy a jednalo se o hadince italské.

Re: Gradać, část VI. - endemická či mediteránní flóra , 30.07.2015 19:40, Patrik(m), (O přírodě)

A nakonec to zakončím ještě jednou trnitou nádherou, kterou se však určit zatím nepovedlo. Kdyby někdo věděl, byl bych rád.
Asi třetina všech mých nálezů se taktéž vyskytuje velice vzácně na Jížní Moravě, proto je tu dávat nebudu.

Re: Re: Gradać, část VI. - endemická či mediteránní flóra , 30.07.2015 21:41, alesjirsa(m), (O přírodě)

Já tedy nevím, jak to je s tím "tu", ale podle mne to není nespisovné.

Re: Re: Re: Gradać, část VI. - endemická či mediteránní flóra , 30.07.2015 22:33, Patrik(m), (O přírodě)

Taky bych řekl, ale musím se přiznat, že tohle bych řekl o hodně pro jinačí lidi nespisovných slovách.

Re: Re: Re: Gradać, část VI. - endemická či mediteránní flóra , 30.07.2015 23:04, vevanek, (O přírodě)

Tentokrát by mě taky zajímalo, proč je "tu" špatně, když je to synonymum ke slovu zde, tady.

Re: Re: Re: Re: Gradać, část VI. - endemická či mediteránní flóra , 30.07.2015 23:10, Patrik(m), (O přírodě)

V tom případě by mě zajímalo, co je na tom špatně, když v tělocviku používám jak jsem zvyklí slovo tu místo toho přihlouple znějícího zde, a učitelovi to vadí. Na základce to nikomu nevadilo...

Re: Re: Re: Re: Re: Gradać, část VI. - endemická či mediteránní flóra , 30.07.2015 23:36, Joska(m), (O přírodě)

Ty už snad radši nic nepiš a najmi si písařku. Skoro žádný příspěvek nemáš bez chyby. Vždyť místo "tu" můžeš použít "tady". Je vidět, že učitel má (na rozdíl od Tebe) rozum, už nejsi na základce. Češtinářce se za tu dvojku pokloň až k zemi pokaždé, když ji potkáš, a radši se s tím moc nechlub. Pokud to chceš slyšet natvrdo, to svoje nářečí si "strč za klobouk".

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Gradać, část VI. - endemická či mediteránní flóra , 31.07.2015 09:13, vevanek, (O přírodě)

Jasně, že slovo "tady" by se hodilo lépe, jde o cit v používání jazyka v textu. Ale to už by bylo na Patrika moc, když má tak obrovské nedostatky už v pravopisu

Re: Re: Gradać, část VI. - endemická či mediteránní flóra , 31.07.2015 19:02, vlk(m), (O přírodě)

...tahle poslední se mi moc líbí...parádní fotka...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30