O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Gradać, část V. - hmyzouni, 29.07.2015 21:28, Patrik(m), (O přírodě)

Dnes jsem se celý den zabýval určováním chorvatských rostlin. O tom však až zítra. Neska to budou nálezy z chorvatské entomofauny... Agriope lobata je blízký příbuzný našemu nepůvodnímu křižáku pruhovanému. Je dost velký a byl tak špatně otočený, že jsem ho musel fotit proti slunku. Kousek od skalnatého útesu.

Re: Gradać, část V. - hmyzouni, 29.07.2015 21:28, Patrik(m), (O přírodě)

Tyto blanokřídlé potvůrky jsem si nechal určit panem Jakubem Strakou. Ceratina chalcites je druh rozšířený po celé Evropské části středozemního moře.

Re: Gradać, část V. - hmyzouni, 29.07.2015 21:28, Patrik(m), (O přírodě)

Drvodělka velká...u nás ju lze spatřit v nejteplejších částech Jížní Moravy...jihomoráváci už ju určitě znají, já na severu Moravy bych se jí nedočkal...

Re: Re: Gradać, část V. - hmyzouni, 30.07.2015 12:16, samotářka, (O přírodě)

U nás v Praze taky máme drvodělky, oba druhy, velkou i fialovou. Dosud byly všechny rychlejší než moje zaostřování fotoaparátu.
Jsou velké, nápadné, a vždycky někde, kam se s foťákem nejde dostat. To jest vysoko na kvetoucím stromě, uvnitř cizí zahrady za plotem, atd. Vidím je často, ale kvalitní fotku nemám.

Re: Re: Re: Gradać, část V. - hmyzouni, 30.07.2015 13:28, Patrik(m), (O přírodě)

Rychlé, to jsou...dokonce aji nejrychlejší čas na mojem foťáku je nedokázal zachytit při letu nerozmazané. Přitom jsem na stejný čas fotil třeba aji letící včelu a byly z toho fajné fotky.

Re: Gradać, část V. - hmyzouni, 29.07.2015 21:29, Patrik(m), (O přírodě)

Slunéčko Henosepilachna elaterii jsem našel v hojném počtu na tykvici stříkavé...

Re: Gradać, část V. - hmyzouni, 29.07.2015 21:30, Patrik(m), (O přírodě)

...tuhle neurčenou kudlanku zase vysoko v pohoří Biokovo v trávě.

Re: Gradać, část V. - hmyzouni, 29.07.2015 21:33, Patrik(m), (O přírodě)

Chorvatská fauna je opravdu různorodá...kromě saranče modrokřídlé na obrázku jsem cvaknul aji saranči vrzavou, otakárka ovocného a spoustu barevných brouků...

Re: Gradać, část V. - hmyzouni, 29.07.2015 21:34, Patrik(m), (O přírodě)

Krab Pachygrapsus marmoratus z trošku inačího úhlu, než tu byl nedávno...

Re: Gradać, část V. - hmyzouni, 29.07.2015 21:35, Patrik(m), (O přírodě)

A zakončím ještě jedním pavoukem, kterého neznám...

Re: Gradać, část V. - hmyzouni, 29.07.2015 21:38, Patrik(m), (O přírodě)

Tak a to je z chorvatské fauny všecko. Zítra vám tu představím několik zajímavých středomořských kvítek a pár chorvatských endemitů. Jenom doufám, že tuto sérii, která už trvá měsíc, stihnu dokončit, než začnou u nás růst nějaké houby (mám na mysli samozřejmě hřiby /u kterých zjíšťuju, že je vůbec nefotím, krom těch v mém okolí méně běžných nemám pořádné fotky praváků, babek apod./). Tak se mějte.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30